Da li su prirodne zamene za šećer zaista zdravije?

0
2750

U marketima i prodavnicama zdrave hrane možete naći veliki broj prirodnih zamena za šećer. Takođe i na deklaraciji proizvoda, umesto belog šećera možete videti fruktozu, javorov sirup, agava sirup i slične zaslađivače.

Da li su oni zdravi ili ne?

Šta je zajedničko za sve ove zaslađivače? Svi oni se sastoje od glukoze i fruktoze. To su najrasprostanjeniji prirodni šećeri. Glukoza je potrebna organizmu kako bi se obezbedila energija. Kada se unosi u optimalnoj količini, dobra je za organizam. Međutim u većim količinama može da izazove mnoge probleme, a najvažniji su dijabetes tip 2 i gojaznost. Saharoza ili stoni šećer se sastoji od glukoze i fruktoze.

Na mnogim proizvodima se na deklaraciji može naći javorov sirup. Takođe ste možda negde i čuli preporuke da se koristi umesto šećera. Od čeka se sastoji? Javorov sirup čini 2/3 saharoza, a ostatak je voda. Takođe je činjenica da sadrži vitamine i minerale kao što su kalcijum, gvožđe,cink, mangan. Međutim da li je stvarno bitno što sadrži ove minerale, kad uzmemo u obzir da se pretežno sastoji od saharoze. Glikemijski indeks je 54, a glikemijski indeks šećera je 65, tako da javorov sirup sporije podiže šećer u krvi.

Još jedna zamena je kokosov šećer. U njemu se nalaze kalcijum, kalijum, gvožđe, cink, kao i neke masne kiseline, polifenoli i antioksidansi. Naravno osnovni sastojak je opet saharoza. Takođe sadrži i biljna vlakna, odnosno inulin, koji utiče na to da šećer sporije odlazi u krv.

A šta je sa Agava sirupom? Istina je da sadrži manje količine glukoze, tako da ima mnogo manji glikemijski indeks od ostalih šećera. Sadrži oko 85% fruktoze.

Međutim u čemu je caka sa fruktozom? Jedini organ koji može preraditi fruktozu je jetra. Kada se unose veće količine fruktoze nego što jetra može da preradi, tada se fruktoza pretvara u masnoću.

I sada se vi verovatno pitate, kako je onda voće zdravo kad sadrži fruktozu?

Razlika je u tome što voće pored šećera sadrži dijetalna vlakna i veće količine vitamina i minerala. Tako da nikako ne može biti isto kad konzumirate neki od ovih zaslađivača ili voće. Još jedna bitna stavka je da iako ove zamene za šećer sadrže vitamine i minerale, svakako je bolje da ih dobijete iz nekih drugih izvora, odnosno iz prave hrane koja će vas više zasititi, a sadrži manje kalorija. Ono što je najvažnije je da bilo koji zaslađivač trebate da svedete na najmanju moguću meru, jer pored poboljšanja ukusa hrane, nećete imati baš neke koristi od njih.

Snežana Simić,
nutricionista – dijetetičar
Kontakt: simicsnezana022@hotmail.rs
kontakt telefon: 060 1403050

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here