LANENO SEME kao riznica zdravlja

0
1536

Laneno seme danas možemo naći u mnogim proizvodima, kao što su ovsene kaše, musli, integralni keksići, krekeri, desertima na bazi žitarica. Laneno seme je bogat izvor mikronutrijenata, dijetalnih vlakana, vitamina B1 i omega-3 masnih kiselina.

PIŠE: Snežana Simić, nutricionista – dijetetičar

Ono zbog čega se laneno seme najviše ističe je sadržaj omega-3 masnih kiselina, lignina i dijetalnih vlakana. Omega-3 su se do sada u mnogim istraživanjima pokazale kao dobre masti koje imaju povoljan uticaj na srce i krvne sudove. Jedna kašika ovih semenki ih sadrži oko 1,8 grama. Lignina u lanenim semenkama ima od 100 do 500 puta više nego u drugim biljkama. Lignin spada u antioksidanse.

Dosadašnja istraživanja su pokazala da postoji mogućnost da potpomaže u smanjenju razvitka raka dojke, prostate i debelog creva. Takođe se preporučuje srčanim bolesnicima i dijabetičarima.

Preporučena dnevna doza je jedna do dve kašike lanenog semena. Dve kašike sadrže oko 55 kalorija. Prema nekim istraživanjima, bolje je jesti mleveno laneno seme nego u zrnu, jer može se desiti ako jedemo celo zrno da se neće celo svariti i tako organizam neće iskoristiti sve njegove benefite.

Kako da ubacite laneno seme u svoju ishranu?

Možete da ga jedete uz ovsenu kašu, smutije ili jednostavno da ga ubacite u jogurt. Mleveni lan može da zameni deo brašna u receptima za hleb, mafine, razna integralna peciva, kao i palačinke.

 

Treba imati na umu da laneno seme sadrži korisne materije i da ima povoljan uticaj na naš organizam, ali da nije nikakva super hrana koja će vas preko noći izlečiti od nekog oboljenja. Ono što je najvažnije je da konstantno pravite dobre izbore u svojoj dijeti, a u to naravno spada i dodatak lanenog semena u ishranu.

 

Snežana Simić,
nutricionista – dijetetičar
Kontakt: simicsnezana022@hotmail.rs
kontakt telefon: 060 1403050

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here