Sremskomitrovački portal

APRIL U SRBIJI: Koliko će nam mraz obrati voća i povrća?!

Sneg koji je iznenadio Srbiju u aprilu, ipak neće „obrati“ voće i povrće pre vremena. Na udaru su samo kajsije i breskve koje je mraz još ranije oštetio dok su bile u cvetu, a to kakav će biti njihov rod biće poznato tek za 10- 15 dana.

Ovo kaže profesor na Poljoprivrednom fakultetu, dr Žarko Ilin, dodajući da ove niske temperature, pa i nekoliko stepeni ispod nule, korenastim i graškastim kulturama koje su posejane ne mogu naneti štetu, jer su tek pred klijanjem i nicanjem.

Što se tiče toploljubivih povrtarskih kultura, poput parike, paradajza, krastavca, dinje, lubenice, one su sada u fazi rasada i u objektima u kojima se nalaze temperature ne bi smele da budu ispod 12 stepeni Celzijusa. Reč je o plastenicima tunelskog tipa i staklenicima koji se u tom slučaju moraju dodatno zagrevati, pogotovo u jutarnjim časovima, kako ne bi došlo do odbacivanja roda prve cvetne grane„, objašnjava profesor Ilijin. On kaže da se očekuje prohladan april i da će sadnja tih toploljubivih vrsta verovatno biti odložena za sedam do 10 dana, za kraj aprila, pa možda i za prvu dekadu maja kako ne bi bilo štete od niskih temperatura koje su, kako kaže, redovna pojava u prvoj dekadi aprila.

Na pitanje, kako će na hladno vreme reagovati zeleniš koji već uveliko imamo na pijacama, poput zelene salate, mladog luka, spanaća, blitve, Ilin ističe da je njihova proizvodnja u zaštićenom prostoru i da je reč o kulturama sa malim zahtevima kada su u pitanju uslovi uspevanja.

Oni jako dobro podnose niske temperature čak do minus osam, što znači da u plastenicima tunelskog tipa i bez dodatnog zagrevanja, apsolutno ne može biti štete. Može je biti kod rane sadnje krompira u plastenicima tunelskog tipa, bez dodatnog zagrevanja i tu bi eventualno trebalo uraditi neposredno pokrivanje biljaka, a dupla folija na plastenicima će apsolutno zaštititi i rani krompir koji je osetljiv na niske temperature„, objašnjava i savetuje Ilin.

Zato on napominje da potrošači ne treba da brinu zbog ovog hladnog talasa, jer će na pijacama moći da pazare kao i do sada, jedino će možda zbog troškova dodatnog zagrevanja nekim proizvodima malo porasti cena.

Njegov kolega sa katedre za voćarstvo Poljoprivrednog fakulteta dr Zoran Keserović kaže da smo od niskih temperatura već imali štete u poslednjih 20 dana.

Najveće štete su bile kod kajsija, ali nisu tolike kolike su bile u 2020. godini, tako da očekujem da će rodnost kajsije biti veća. Najavljuju se niske temperature u naredna tri-četiri dana, ali sve zavisi od regiona koliko će one biti niske. Ukoliko bude ispod minus dva stepena Celzijusa, ne može se naštetiti kajsijama ako su već formirani pupoljci, ali mogu kod onih voćnih vrsta koje se nalaze u fazi precvetavanja ili cvetanja, a to su sada, pre svega, šljiva i kruška“, napominje sagovornik.

On kaže da sve zavisi koliko će temperature biti niske, ali i dodaje da se, koliko mu je poznato, većina proizvođača, pogotovo u Vojvodini, pripremila za niske temperature. To čine ubacujući topli vazduh u redove između voća, ali i bacanjem slame oko njih kako bi ih zaštitili. On je, pogotovo malim proizvođačima, savetovao da to učine putem zadimljavanja, ako temperature bude pala ispod minus dva stepena.

Direktor Instituta za voćarstvo Darko Jevremović kaže da su u tom kraju kajsije u punom cvetanju i da to može da napravi probleme, pogotovo mraz koji se najavljuju narednih dana, koji će ići ispod minus dva stepena. Sneg koji je padao protekle sedmice je, kaže, dobar što se tiče zaštite od smrzavanja jer će ublažiti negativno dejstvo niskih temperatura.

Što se tiče ostalog voća, šljiva je na početku u fazi takozvanih belih balona, ponegde su cvetale i tu može doći do blagih oštećenja, a kod ostalog voća, pre svega jabučastog – jabuke, kruške i dunje, tu zasad nije bilo problema“, ističe Jevremović. On kaže da čak i ukoliko u aprilu temperatura bude niža od prosečne to neće napraviti problem voću, ali može oprašivanju, jer tada pčele slabije lete i onda bude produžen period cvetanja, što može da se odrazi na prinos.

Meteorolog iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda Nedeljko Todorović, ističe da je ovo vreme tipično za april.

„Srednja temperatura će verovatno biti malo iznad proseka, jer dolaze topli dani koji će samo povremeno da budu prekidani kratkotrajnim zahlađenjima od dva do tri dana sa kišom i pljuskovima, kada bi temperatura bila oko ili malo ispod proseka“, kaže naš poznati meteorolog. On napominje da je prosek za maksimalnu temperaturu početkom aprila 15 stepeni, a krajem meseca 20 stepeni, dok su minimalne prosečne temperature od šest do 10 stepeni.

Mraza i snega zna da bude i krajem aprila, to je nepredvidivo, ali će, dodaje Todorović, svakako doći do poboljšanja vremena pa to nešto toplije vreme smanjuje šansu za pojavu mraza. A to da li ćemo na pijacama imati slabiju ponudu kajsija i breskvi znaćemo, kako kaže Jevremović, tek za 10- 15 dana, kada dođe do zametanja plodova. Tada će se definitivno znati kolike su štete i procena roda za ovu godinu.

(Mira Kankaraš Trklja/sputnik)

OVDE MOŽETE SLUŠATI SMART RADIO

Exit mobile version