Sremskomitrovački portal

CNG (Metan) za čist vazduh koji dišemo

Moderni automobili, kamioni i autobusi poseduju napredne i skupe sisteme za uklanjanje nečistoća. I pored toga, neke se jednostavno ne mogu ukloniti upotrebom postojećih konvencionalnih goriva u prevoznim sredstvima. Zato je napravljena direktiva Evropske Unije 2014/94-EU (BlueCorridor) sa planom da do 2025. Godine u svim državama članicama izgradi punionice CNG (Metana) na max. svakih 150 km.

Zašto Metan? Metan u odnosu na dizel i benzin ima fantastične uporedne ekološke parametre:

·       oko 30% manju emisiju CO2 što je impozantno ali još značajnije

·       Ne sadrži sumpor, kao ni toksične aditive organskog olova ili benzena.

·       Ima NOX (azotni dioksid) 35% manju emisiju

·       95% MANJU emisiju PM čestica koje su povezane sa rakom pluća,  

·       Nivo buke koje pogonske jedinice ispuštaju je na autobusima u razmeri da jedan Dizel autobus ispušta buku u nivo od prilike 10 CNG autobusa zajedno.

Cena goriva je takva da je skoro duplo jeftiniji od vožnje na dizele ili benzin na 100 km i ima lakše i jeftinije održavanje vozila od dizel motora. CNG automobili su dostupni u fabričkim verzijama i samo Folksvagen grupacija ima oko 14 modela u ponudi.

Jedini nedostatak pored malog broja punionica u Srbiji je autonomija nakon punjenja koje je od prilike 400 km pa se zbog toga primenjuje u uslovima unutrašnjeg saobraćaja za gradska i međugradska vozila. Zbog toga su kamioni za odvoz smeća i gradski prevoz, autobusi i automobili (taksi) kao i oni na prigradskim relacijama standardna pojava na ulicama u zapadnoj Evropi.  

Beogradski GSP je u poslednjih par godina naručivao u par navrata po 100 autobusa godišnje, a u Novom Sadu su odavno u velikoj većini, dosta više od polovine raspoloživog voznog parka (preko 100 kom) (Procity CNG). Neki od manjih gradova su prepoznali značaj pa je u Šapcu privatna kompanija Duga nabavila autobuse za kompletan Šabački gradski prevoz (MAN A21 CNG) i u upotrebi ima oko 70 komada.

Za potrebu snabdevanja GSP-a, su Novi Sad i Beograd kao gradovi finansirali izgradnju punionica za autobuse gradskog saobraćajnog preduzeća dok u Sremskoj Mitrovici imamo raspoloživu punionicu na Rumskom drumu  gde se vrši utakanje Metana u automobile, kamione i autobuse. Reč je o pumpi “Metan Eko Plus” koja se nalazi na adresi Rumski drum 16 (odmah kod Vatrogasnog doma) i, ono što je najvažnije otvorena je svih 24 časa.

Prodaja metana kao goriva je ono što nas razlikuje od drugih pumpi, jer smo među prvima u Srbiji koji nude ovakvu vrstu goriva. Metan je trenutno višestruko najjeftinije gorivo za prevoz i biće i u budućnosti.“- kažu vlasnici pumpe Metan Eko plus.

 

Exit mobile version