Sremskomitrovački portal

Da li su ugljeni hidrati DOBRI ili LOŠI za naš organizam?

U poslednje vreme se mnogo diskutuje da li su ugljeni hidrati dobri ili loši za nas. Često ljudi u želji da smršaju, izbacuju u potpunosti ugljene hidrate iz ishrane. Da li su ovakve dijete dobre? Da li su ugljeni hidrati za nas dobri ili loši? Mogu biti i jedno i drugo.

PIŠE: Snežana Simić, nutricionista – dijetetičar

Ugljeni hidrati su veoma bitni u našoj ishrani jer nam prvenstveno daju energiju za obavljanje svakodnevnih aktivnosti, ali i učestvuju u mnogim procesima u organizmu. Trebamo razlikovati koji su to dobri, a koji loši ugljeni hidrati za nas.

Dele se na proste i složene, što zavisi od njihove strukture. Prosti ugljeni hidrati se lako vare u digestivnom sistemu i važan su izvor energije. Ovakav tip šećera se prirodno nalazi u voću i mleku, ali se dodaje i u industrijsku hranu, kao što su razni keksići, čokolade.

Kompleksni ugljeni hidrati se nalaze u integralnim žitaricama, mahunarkama i skrobnom povrću. Njihova hemijska struktura je složenija i organizmu treba više vremena da ih svari.

Prosti šećeri ne moraju nužno da budu loši, već to zavisi od toga putem koje hrane ih unosite. Npr. voće i povrće su izvori prostih šećera, ali velika je razlika između njih i industrijski proizvedene hrane. Dijetalna vlakna koja se nalaze u povrću i voću, usporava njihovo varenje, a samim tim se usporava i odlaženje šećera u krv, dok  je slučaj drugačiji sa slatkišima i raznim sokovima.

Složeni ugljeni hidrati se smatraju za dobre šećere zbog toga što uglavnom imaju niži glikemijski indeks, odnosno ne podižu mnogo šećer u krvi. Takođe ove namirnice sadrže i veću količinu dijetalnih vlakana.

Mnoge moderne dijete preporučuju izbacivanje ugljenih hidrata, a tada se ishrana bazira uglavnom na proteinima i na malo masti. Pošto je organizmu potrebna energija , on će u ovakvim dijetama prvenstveno da razgrađuje proteine kako bi došao do neophodne energije. A proteini su nam važni za nešto drugo, za rast i održavanje mišića ali i za neke druge funkcije. Zbog toga je bitan unos ugljenih hidrata, kako ne bi došlo do razgradnje proteina.

Kako ćete znati koji su izvori ugljenih hidrata dobri za vas? Što više šećera ima, a manje vitamina, minerala i dijetalnih vlakana, ta hrana je lošija.

 

Snežana Simić,
nutricionista – dijetetičar
Kontakt: simicsnezana022@hotmail.rs
kontakt telefon: 060 1403050

Exit mobile version