Sremskomitrovački portal

Deca sve više koriste zabranjeni napitak – postaje stvar prestiža

Foto: Raz McNulty Photography/Shutterstock

Napitak Prajm, je sve popularniji, naročito kod dece školskog uzrasta, uprkos navodima o njegovim štetnim dejstvima na organizam, posebno kada su u pitanju deca.

Popularni sok se najpre kupovao na benzinskim pumpama, a njegova cena je iznosila hiljadu dinara za pola litre. Deca su masovno počela da ga konzumiraju, a za one koji baš i nisu mogli da ga priušte, dobili su novu ideju.

Prajm je počeo i da se prodaje ispred škole na čaše, a neki naplaćuju i samo fotografisanje sa flašicom soka, jer na to gledaju kao na stvar prestiža.

Sada su društvenim mrežama masovno počele da se šire reklame za ovaj napitak, različiti prodajni objekti, pa čak i knjižare, ga navode kao deo svoje ponude, a u nekim igraonicama za video igre ga nude „gratis“ uz uplaćen termin.

Jedan od važnijih podataka je i da je Prajm zabranjen za decu mlađu od 15 godina, dok Prajm enerdži nije za one ispod 18 godina. I jedan i drugi sadrže vitamine B6 i B12, minerale, kokosovu vodu i veštačke zaslađivače, međutim jedina razlika je u tome što Prajm enerdži sadrži kofein. Prajm može biti i posebno opasan ako se kombinuje sa alkoholom, a još uvek nisu do kraja ispitana njegova dejstva na centralni nervni sistem i bubrege. Uprkos svemu ovome, popularnost ovog soka nije opala, ali niko se izgleda nije ni potrudio da se to dogodi. „Najveći problem ovog pića je upravo što su deca najveći konzumenti, iako pedijatrijska asocijacija nije dala tu gornju dozvoljenu granicu za kofein. Neka starosna granica za unošenje kofeina i to 100 miligrama je 13 godina. Dakle, doza kofeina koju Prajm sadrži može štetno da utiče na srce dece, izazivajući ubrzan rad, porast krvnog pritiska, uznemirenost, otežano uspavljivanje“, kaže za B92.net pedijatar Mihajlo Stevanović. S obzirom na to da je njegova cena i dalje visoka, deca ga svakako preprodaju u manjim količinama i gotovo svakodnevno unose.

Stručnjak za bezbedbnost dece na internetu Katarina Jonev takođe je upozorila putem Instagrama roditelje na ovo piće i naglasila koliko je sada ono rasprostranjeno u školama.

„Cena na našem tržištu je ,,prava sitnica“: 1000 dinara. A samim tim što nije dostupno za svakoga onda je došlo i do zloupotreba! A i profitiranja i to od strane dece! Pre nekoliko nedelja deca iz novosadskih škola iz imućnijih porodica (jer ipak zbog cene ne može svako dete sebi ovo da priušti) su pokrenula mini biznis: kupe Prime a onda svojim drugarima i drugaricama iz škole naplaćuju da probaju napitak (gutljaj 100 dinara), ili pomirišu (50 dinara) ili da se slikaju sa flašicama za društvene mreže (cena između 200 i 300 dinara, zavisno od škole i grada). Iz Novog Sada ovaj trend naplaćivanja se proširio i u većim gradovima Srbije“, navela je, između ostalog, Jonev.

b92

Exit mobile version