Na bušotini čuvene jazačke vode, gde je pre 18 godina Naftna industrija Srbije, na dubini od 128 metara pronašla bogatu mineralnu vodu za piće, svakodnevno posetioci dolaze iz svih krajeva zemlje, gde vodu toče u balone i odnose.
Jazačanin Branislav Savić jedan od vlasnika poseda gde se nalazi ovo izvorište smatra, da je interesovanje veliko, jer voda direktno iz dubina kroz slavine ide u flaše, posetioci uživaju u okruženju i odmoru, a njihova je dobra volja da li će ostaviti neki novčani prilog, koji koriste za održavanje imanja.
Skrajnut od puta prema manastiru Jazak, prirodni izvor mineralne vode, mami sve više posetilaca. Po nekoliko desetina vozila dnevno stane, a onda iz gepeka ili prikolica, ljudi iznose balone i kreću prema izvoru da ih natoče poznatom mineralnom vodom. Prelaskom preko drvenog mostića, na ulazu u “prirodni rezervat“, putnici namernici imaju priliku da kupe i domaće proizvode, poput meda, vina, ili rakije.
–Proizvođači nas zamole, da izložimo njihove proizvode, zbog velikog broja posetilaca. Ima i onih koji kupe nešto, ali uglavnom svi dolaze po vodu – kaže naš domaćin i dodaje da je voda odlična za piće, a mnogi šećerni bolesnici tvrde da im se, otkada piju ovu vodu, nivo šećera kreće oko normalnog stanja.
Ta navala građana na vodu, za koju je analizama utvrđeno da zadovoljava sve standarde Svetske zdravstvene organizacije i da ovu vodu, koja stiže iz karbonatnih stena – krečnjaka i dolimita, ne treba hemijski dorađivati, što je retkost kada je u pitanju pijaća voda, navela je vlasnike zemljišta, da urede prostor, koji može da posluži i u turističke svrhe.
– Uredili smo stazu do izvorišta, postavili ljuljaške za najmlađe, stolove sa klupama, napravili mali ribnjak… Kada posetilac dođe na ovaj izvor da stvarno uživa, ne samo u vodi već i u okolini – objašnjava naš sagovornik.
A na izvoru veliki broj balona uglavnom od po pet litara, i svi imaju strpljenja, čekajući svoj red. Vodu nose i po 200 -300 litara po vozilu. Na drugoj strani Jaska, na izlazu prema Rumi radi Pogon za proizvodnju pijaće vode, gde se ova voda puni gazirana i negazirana u plastične flaše i otrpema na tržište.
Pogon za proizvodnju pijaće vode u Jasku, pušten je u rad 2005. godine, nakon višegodišnjih ispitivanja. Jazak tako danas ima dve fabrike vode za piće jednu u državnoj i drugu u privatnoj svojini, dok meštani sela još koriste besplatnu vodu iz vodovoda.
OVDE MOŽETE SLUŠATI SMART RADIO
(S. Kostić)