Ministarka pravde Maja Popović obišla je danas novoizgrađeni paviljon u okviru zatvora u Sremskoj Mitrovici.
Popović je izjavila da on ispunjava sve evropske standarde, te da očekuje pozitivne ocene organizacija koje su naš zatvorski sistem kritikovale u tom smislu.
„Ovde su postignuti apsolutno svi evropski standardi, tako da razne organizacije koje nam daju neke negativne ocene, u smislu nedostozanja svih tih standarda mogu da posete zatvor i onda očekujemo reči hvale“, rekla je Popović.
Popović je rekla da se u najvećem zatvoru na Balkanu odvija i jako važna resocijalizacija osuđenika, pre svega edukacija, uz mogućnost da osuđenici dobiju sertifikate za određene zanate i da rade u proizvodnji.
„Veoma sam sreća i zadovoljna što danas na 100 dana rada Vlade vidim da se u mom sektoru radi i privređuje za ovu državu“, navela je Popović ukazujući da je danas bila i u poseti pravosudnim organima u Sremskoj Mitrovici gde je dogovoreno poboljšanje infrastrukturnih projekata.
Što se tiče same sudske zgrade, verovatno će se raditi rekonstrukcija koja se odnosoi na energetsku efikasnost, a razmišlja se i o kadrovskim proširenjima.
Direktor Uprave za izvršenje krivičnih sankcija Dejan Carević rekao je da u novom paviljonu ima mesta za 320 osuđenika, a kad se toma doda više od 1.000 smeštajnih jedinica, koje se upravo grade, uveren je, kaže, da će Srbija biti jedna od retnih zemalja koja može da kaže da je ispunila sve evropske standarde za lica lišena slobode.
„To je još jedan korak u ostvarivanju ciljeva koje smo sebi postavili pre sedam godina, a to je da po pitanju smeštajnih kapaciteta zadovoljimo sve evropske standarde“, naveo je Carević.
Podsetio je da je pre sedam godina na 6.500 mesta Uprava morala da smesti 11.000 lica lišenih slobode, dok je danas situaijia bitno drugačija.
„Danas imamo izgrađenih oko 10.700 mesta, što znači da smo se već približili tom zlatnom standardu“, naveo je Carević i poručio da iako možda nekom izgleda da ćemo imati višak mesta, to neće biti tako.
Ta mesta će, kako je rekao, biti prilagođena tako da budu radionice i učionice, kako bi se obavljala osnovnu funkciju klazneno poravnih ustanova – a to je resocijalizacija osuđenih lica.
Kao još jednu pozitivnu stranu tog sistema, Carević je istakao ljudi koji u toj ustanovi rade izuzetno težak i odgovoran posao, a su često nevidljivi za građane.
Njihov posao je posebno bio teži i izazovniji u periodu borbe protiv korona virusa, napomenuo je Carević i izrazio posebno zadovoljstvo što je najviše državno rukovodstvo prepoznalo te napore.
Naime, Upravu za izvršenje krivičnih sankcija je odlikovao predsednik Aleksandar Vučić srebrnom medaljom za zasluge, a to priznanje, kako kaže SCarević, ljudima u sistemu mnogo znači jer ga vide kao potvrdu da neko uvažava njihove napore i sve ono što rade za osuđena lica i za Srbiju.
Pohvalio je strpljenje i marljvost osuđenika koji, kako naveo, i ovog puta, kao i mnogo puta do sada, kada je država u krizi i postoji neki problem, nisu žalili rada i truda da daju doprinos i olakšaju državi.
„Milione komada zaštitine opreme su proizveli oni koji su radili u pogonima, a koji koji to nisu bili u prilici želeli su da i oni učestuju u humanitarnim aktivnostima pa se veliki broj njih odrekao svojih obroka da bi pomogli ugroženim kategorijama stanovništva u Srbiji“, podsetio je Carević.