Dejan Paljević, rodom iz Sremske Mitrovice, je bivši električar, radnik obezbeđenja ili penzioner, u zavisnosti od toga koji od njegovih pet profila na društvenoj mreži Fejsbuk otvorite.
Istovremeno, Paljević je, mada to ne piše ni na jednom od njegovih profila, direktor, vlasnik, zakonski zastupnik ili likvidacioni upravnik u 1.187 preduzeća, što ga čini prvim na listi direktora sa najvećim brojem preduzeća u svom portfoliju, pokazuju javno dostupni podaci.
I nije jedini. Kupovina zaduženih i „mrtvih“ preduzeća od stvarnih vlasnika u Srbiji je već jednu deceniju biznis i „paljevića“ ima barem desetak.
Internet pretragom se mogu naći agencije koje otkupljuju firme u blokadi, a oglasi koji nude isto postoje i na u Halo oglasima. U najkraćem bismo ih mogli prepričati u ove dve rečenice: Vaša firma sa dugovima je od sada naša briga. Sve što radimo je u skladu sa zakonom.
Od 2019. godine kada je istraživačka mreža BIRN radila prvo istraživanje o trgovini zaduženim i propalim preduzećima čime se izbegava plaćanje obaveza prema državi, radnicima i poveriocima, država je uradila malo šta da to suzbije. Da je drugačije, direktori koji su tada identifikovani danas ne bi imali nekoliko puta više preduzeća pod svojim okriljem.
A da nije baš sve po zakonu, svedoči i činjenica da su ovi ljudi uglavom istraživani od strane policije i tužilaštva, odnosno protiv njih postoje istražni postupci, što je za Forbes Srbija potvrdilo i Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu. Ipak, biznis i dalje, očigledno, cveta.
Forbes Srbija donosi priču o prvih pet ovakvih direktora u Srbiji, a na prvom mestu nalazi se Paljević. Koliko imaju preduzeća, kako ta razrađena šema ustvari funkcioniše, da li su pod prismotrom istražnih organa ili nesmetano obavljaju svoj posao.
1. Dejan Paljević – 1.187
Od 2019. do danas Paljević je povećao broj firmi u kojima jeste ili je bio direktor, vlasnik ili oboje sa 195 na gotovo 1.200.
Javno dostupni podaci pokazuju i da je među ovim firmama njih oko 460 obrisano, dok su ostala ili u procesu likvidacije ili su u višegodišnoj blokadi.
Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu nema podatak da li se Dejan Paljević nalazi na slobodi, ali budući da je u poslednje dve nedelje povećao broj firmi za dve, dalo bi se zaključiti da jeste.
S druge strane, za Forbes Srbija kažu da su „pred ovim tužilaštvom u toku dva postupka protiv osumnjičenog Dejana Paljevića i to zbog krivičnog dela iz člana 225. Krivičnog zakonika i zbog krivičnog dela iz člana 138. Krivičnog zakonika“.
U pitanju su, naime, poreska utaja, koju reguliše član 225, ali i ugrožavanje sigurnosti, koje je regulisano članom 138.
Drugim rečima, Paljeviću se očigledno stavlja na teret da je pokušao da izbegne plaćanje poreza, doprinosa i ostalih propisanih dažbina, odnosno davao lažne podatke kako bi stečenim prihodima na osnovu kojih se utvrđuje visina tih obaveza.
Zakon takođe, u ovom članu propisuje da ako je u pitanju izbegavanje poreza veće od milion dinara zaprećena kazna je zatvor u trajanju od jedne do pet godina plus novčana kazna. Ako je taj iznos veći od pet miliona, zatvorska kazna se povećava do osam, a ako je veći od 15 miliona onda je ona od tri do 10 godina.
U drugom slučaju, Paljević je osumnjičen da je ugrožavao nečiju sigurnost i to „pretnjom da će napasti na život ili telo tog lica ili nekoga njemu bliskog“.
Izvor: https://forbes.n1info.rs/biznis/istrazujemo-kako-je-radnik-obezbedjenja-postao-vlasnik-ili-direktor-gotovo-1-200-preduzeca-ko-ima-najvise-firmi-u-srbiji/