Sremskomitrovački portal

Kako su nastale igre sa kartama i koje su najpopularnije?

Igre sa kartama već vekovima fasciniraju ljude širom sveta, nudeći jedinstven spoj zabave, strategije i socijalne interakcije. Njihova istorija je bogata i zanimljiva, povezana sa razvojem društava, trgovinskim putevima i kulturnim razmenama. Danas, igre sa kartama obuhvataju ogroman broj različitih žanrova i pravila, ali njihova suština ostaje ista – podsticanje intelekta i povezivanje ljudi. U ovom tekstu ćemo istražiti poreklo igara sa kartama, njihov razvoj kroz istoriju, kao i pravila i karakteristike najpoznatijih igara.

Kako su nastale igre sa kartama?

Danas su igre sa kartama neizostavan deo svakodnevnog života i uživaju ogromnu popularnost širom sveta. Bez obzira na to da li volite da okušate sreću u klasičnim igrama i volite igrati Blackjack, uživate u strategiji i takmičarskom duhu remija, zabavljate se uz porodične igre kao što su Uno i Mau Mau, ili preferirate sofisticirane igre poput bridža i pokera, izbora je mnogo i zadovoljiće svačije preferencije. Ali kako su zapravo nastale igre sa kartama i šta je uticalo na to da danas ljudi svakodnevno uživaju u ovoj zabavi.

Prvi tragovi igara sa kartama zaista sežu u drevnu Kinu, u period dinastije Tang (618–907). Ovo je vreme koje je poznato po procvatu umetnosti, kulture i tehnologije, uključujući i razvoj papirne industrije, koja je bila ključni element u nastanku karti. Kineski izum papira u 2. veku nove ere omogućio je stvaranje prvih papirnih karti, koje su bile relativno jeftine za proizvodnju u poređenju sa drugim materijalima tog vremena. Veruje se da su ove prve igre sa kartama bile kombinacija igara na tabli i igara na sreću.

Prve kineske karte bile su različite od današnjih karti na koje smo navikli. One su najčešće imale simbole brojeva ili tradicionalnih kineskih figura, i bile su povezane sa igrom „domina“, koja je takođe popularizovana u tom periodu. Zanimljivo je da su mnogi istoričari uvereni da su rane igre sa kartama u Kini bile povezane sa igrama kockicama i da su služile i kao valuta u nekim igrama.

Kako su se kineske igre sa kartama širile, njihova popularnost se proširila i na druge delove Azije, kao što su Koreja, Japan i Indija. Ovaj proces širenja bio je direktno povezan sa trgovinskim putevima, uključujući čuveni Put svile, koji je povezivao Istok i Zapad. Put svile nije bio samo trgovačka ruta za robu poput svile, začina i čaja, već je takođe služio kao kanal za širenje ideja, inovacija i kulturnih običaja, uključujući i igre sa kartama.

Krajem 13. i početkom 14. veka, igre sa kartama stigle su do Bliskog istoka i severne Afrike, gde su muslimanski trgovci i učenjaci preuzeli i adaptirali ovu inovaciju. Karte su često bile bogato ukrašene, sa oslikanim figurama koje su odražavale umetničke stilove tog vremena. Mamelučki špilovi karata sadržavali su četiri odela (kupovi, novčići, sablje i štapovi), što je bila preteča modernih evropskih špilova.

Dolaskom karti u Evropu tokom 14. veka, igre sa kartama ubrzo su postale omiljena zabava aristokratije i viših društvenih slojeva. Ovo je vreme kada su evropski špilovi karti počeli da dobijaju karakteristične simbole, ali su se oni razlikovali od regiona do regiona.

Do kraja 15. veka, francuski špil, sa simbolima srca, pikova, trefova i karona, postao je standard u većini evropskih zemalja. Ova simbolika bila je jednostavnija za proizvodnju u poređenju sa složenim dizajnima italijanskih i nemačkih špilova, što je dodatno doprinelo njihovoj širokoj upotrebi. Francuski špil i danas ostaje najrasprostranjeniji format karti u svetu, koji se koristi u većini modernih igara.

Uticaj kulture i geografije na igre sa kartama

Različiti regioni sveta dodavali su svoje specifične elemente igrama sa kartama, oblikujući ih prema lokalnim kulturnim vrednostima, religijskim uverenjima i socijalnim potrebama.

U Evropi, špilovi karata odražavali su kulturne vrednosti i društvenu hijerarhiju tog vremena. U najranijim evropskim špilovima, koji su potekli od muslimanskih špilova, koristili su se simboli koji su bili odraženi u svakodnevnom životu i verovanjima društva. 

U Italiji i Španiji, na primer, simboli karata su obuhvatali mačeve, štake, novčiće i pehare, koji su imali direktnu povezanost sa srednjovekovnim trgovinskim i ratnim aktivnostima. S druge strane, u Francuskoj, simboli srca, pikova, trefova i karona postali su standardni jer su bili lakši za razumevanje i štampanje, ali su takođe imali dublje značenje u okviru tadašnje francuske aristokratije. 

U Aziji, posebno u Indiji i Kini, igre sa kartama imale su bogatiju vizuelnu simboliku, koja je često bila ukorenjena u religiji i filozofiji. U Indiji su karte bile povezane s duhovnim učenjima i bile su alat za meditaciju, divinaciju i bogoslužje. Na primer, jedan od najpoznatijih oblika indijskih karata bio je špil „Ganjifa“. Ganjifa karte, koje su se koristile u Indiji tokom mogulskog perioda, često su bile ručno oslikane sa bogatim prikazima hinduističkih bogova, životinja i drugih mitoloških simbola.

Remi – klasična igra slaganja sekvenci i setova

Remi je jedna od najpoznatijih igara sa kartama, a njegovi koreni leže u španskoj igri Conquian, koja je kasnije evoluirala u Meksiku i Sjedinjenim Američkim Državama. Remi se igra sa standardnim špilom od 52 karte, a cilj igre je formiranje sekvenci (npr. 7, 8, 9 istog znaka) i setova (npr. tri ili četiri iste karte različitih znakova).

Pravila remija uključuju deljenje karti svakom igraču (obično između 7 i 10 karti), dok preostale karte formiraju špil za izvlačenje. Igrači naizmenično uzimaju i odbacuju karte, pokušavajući da organizuju svoj špil u potrebne kombinacije. Remi zahteva strategiju i pažljivo planiranje, jer je ključno predvideti poteze protivnika.

Mau mau – brza i dinamična igra

Mau mau je popularna igra za sve generacije, poznata po jednostavnim pravilima i brzoj dinamici. Njegovi koreni se povezuju sa sličnim igrama iz Nemačke i srednje Evrope, a igra se standardnim špilom karti.

Cilj mau maua je da se što pre oslobodite svih svojih karata. Svaki igrač dobija po 5 karata, dok ostatak formira špil sa jednom okrenutom kartom kao osnovom. Naizmenično, igrači odigravaju karte koje se poklapaju sa osnovnom kartom po boji ili broju. Posebne karte, kao što su osmica (koja menja boju) ili sedmica (koja tera sledećeg igrača da izvuče karte), unose dodatnu dozu strategije. Ovo čini mau mau igrom koja je podjednako zabavna i za decu i za odrasle.

Igre sa kartama predstavljaju fascinantnu kombinaciju tradicije, kulture i zabave. Njihov razvoj kroz vekove odražava evoluciju društava i kulturnih interakcija, dok današnje verzije igara nastavljaju da spajaju ljude širom sveta. Bez obzira na to da li tražite opuštenu zabavu ili ozbiljnu intelektualnu aktivnost, igre sa kartama ostaju neiscrpan izvor inspiracije i uživanja. Za još korisnih informacija posetite naš sajt.

OVDE MOŽETE SLUŠATI SMART RADIO

(Katarina Nikolić)

Exit mobile version