Sremskomitrovački portal

Književno veče Slobodana Vladušića

Stvaralaštvo Slobodana Vladušića predstavljeno je u Biblioteci „Gligorije Vozarović”. Pored autora, učestvovali su prof. dr Slađana Milenković, književna kritičarka, Milijana Dmitrović Torma, viši diplomirani bibliotekar i direktorka ustanove Darija Rokić.

Praveći potpuni zaokret u načinu pisanja proze, kao i odabiru tematike, Slobodan Vladušić posle romana Forward (2009) ovenčanog nagradama Borislav Pekić i Zlatni suncokret i Mi, izbrisani koji je bio u najužem izboru za Ninovu nagradu objavio je romane sa istorijskom tematikom i koji su u žanrovskom smislu bliži klasičnoj formi romana.

Promocija u gradskoj biblioteci okupila je ljubitelje književnosti i Vladušićevog dela. Omama je istorijski triler, roman o Belinu, 1928. godine i Crnjanskom, koji se tamo zatekao kao naš ataše za kulturu. Imaginarni svet Omame je vrlo bogat, jer je ondašnji Berlin bio pravi Megalopolis, sa preko četiri i po miliona stanovnika: u njemu su skupljeni potpuno različiti likovi, koji žive u istom gradu, ali ne žive iste živote. Neki od njih su ili rođaci onih koje je čitalac upoznao u Velikom jurišu, ili su bili na istim mestima u isto vreme kao i junaci tog romana. Štampan je do sada u četiri izdanja, a dobio je nagradu Beskrajni plavi krug koji dodeljuje Matica srpska.

Govoreći o Vladušićevim romanima prof. dr Slađana Milenković, književna kritičarka, istakla je da su dva poslednja romaneskna dela zasnovana na primesama istorije. Fabula i junaci su dati, ne na prigodan način, već tako da čitaoca iznenade, a književno delo oneobiče. Izdvojila je iz svojih ranije objavljenih prikaza njegovih dela nekoliko ključnih tačaka za analizu, među kojima zaborav koji je kod Vladušića višedimenzionalan motiv. Zaborav je kod njega ponekad spas, kao u sukobu srpskog poručnika Miloša Vojnovića i misterioznog bugarskog kapetana Ivana Osterlina, u romanu nekad prokletstvo ratne ali i posleratne drame, na kraju to je ipak „roman o ljudima koji su se vratili iz zaborava”, dakle suprotno od zaborava je sećanje, a oni i danas žive u sećanju zahvaljujući i ovom romanu, zaključila je ona.

Darija Rokić direktorica Biblioteke „Gligorije Vozarović” u svom obraćanju prisutnima zahvalila se učesnicima i publici i istakla da su kao ustanova priredili mnoštvo programa za sve generacije i ukuse čitalačke publike, tokom prethodnog meseca. Najavila je da će tako nastaviti i dalje, te se Mitrovčani mogu nadati promocijama novih izdanja.

Milijana Dmitrović Torma, viši diplomirani bibliotekar ukazala je na najznačajnije činjenice iz biografije univerzitetskog profesora Slobodana Vladušića, književnog kritičara, esejiste, publiciste, romanopisca. Najznačajnija dela su mu knjige teorijske proze Crnjanski, Megalopolis (2011) i Književnost i komentari, (2017) romani Forward (2009), Mi izbrisani (2013), Veliki juriš (2018) i Omama (2021). Zaposlen je na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu (Odsek za srpsku književnost i jezik) u zvanju redovnog profesora. Njegovo delo više puta je nagrađivano.

OVDE MOŽETE SLUŠATI SMART RADIO

Exit mobile version