Već dugi niz godina pažnju Mitrovčana privlaće lepo obučeni momci koji ulicama hodaju u paru i ljubazno se javljaju građanima. Odlučili smo da saznamo nešto o njima.
Na ulazu u Šećer sokak, odmah iza nekadašnjeg gradskog ponosa – tržnog centra „Stoteks“, nalaze se prostorije takozvane Mormonske zajednice, odnosno, kako se zvanično nazivaju Crkve Isusa Hrista – svetaca poslednjih dana po verskom pokretu koji je osnovao izvesni Džozef Smit sredinom XIX veka u Americi.
Kako rekoše, svetsko sedište Mormona je u gradu Solt Lejk Siti (to je na tzv. američkom srednjem zapadu, državi Juta), iako su njih dvojica iz sasvim drugih krajeva SAD-a. Garza je iz Kalifornije, po liku je tipičan latinoamerikanac, a i sam priznaje da je meksičkog porekla, dok je Vilijams, visoki Irac, iz Nju Jorka. Zanimljivo je da su obojica veoma mladi, sa jedva dvadesetak godina.
Po njihovim rečima, pitomci su ove verske zajednice, i dužnost im je, po njenim pravilima, da dve godine provedu kao misionari u nekoj stranoj državi. Mada su se na pomen Srbije uplašili da neće biti poslati u ratno područje (Sirija) ili u neko ledeno prostranstvo (Sibir), na kraju se ovo, ipak, ispostavilo kao vrlo prijemčiva destinacija. Naročito od kako su upoznali naše ljude.
Ipak, kako kažu sreli su mnoge zanimljive ljude, a naročito ih je impresioniralo to što ih pozivaju u svoje kuće, što su otvoreni prema njima, duhoviti i mnogo životniji nego Amerikanci.
Inače, Mitrovica, naročito uže gradsko jezgro ih oduševljava jer poseduje arhitekturu dijametralno različitu od svega što postoji u Americi ili zapadnoj Evropi. Istorija grada im je, sudeći po odgovorima na moja potpitanja, prilično poznata, možda čak i više nego mnogim rođenim Mitrovčanima.
Iako Mormone bije glas da priznaju mnogoženstvo (a to je prvo što bi prosečnog Srbina, pa i pisca ovih redova, zaintrigiralo), obojica sagovornika su ovu tvrdnju negirala kvalifikujući je zastarelim običajem na kojem njihova zajednica više ne insistira.
Pitao sam Garzu, momka od 19 godina, šta je poenta misionarenja u jednoj zemlji koja je davno hristijanizovana, pa mi je on uvežbano odgovorio da oni zapravo samo žele da propagiraju ideje svoje crkve i delo osnivača Mormona, bez nasilnog nametanja tih ideja. Primećujući tračak rutine u odgovoru, nisam više insistirao na to temi.
Inače, po njihovim rečima, u svetu postoji oko 15 miliona pripadnika njihove crkve, a na moj komentar (uz pokazivanje neskrivenog iznenađenja na licu) da ih je više nego vernika SPC-a, nasmejali su se grohotom, gotovo detinje bezazleno, kao da pričamo o snazi fudbalskih klubova.
U glas su odgovorili i na pitanje šta im je najteže padalo kod učenja srpskog jezika. Naravno, u pitanju su već odavno ozloglašeni padeži. Ipak, pored ovih balkanskih srpsko-hrvatskih jezičkih dijasistema govore još nekoliko jezika. Garza se, pored maternjeg engleskog, služi i španskim, dok Vilijams poznaje engleski i francuski.
Na kraju, uz reči opraštanja pozvali su me da prisustvujem njihovoj nedeljnoj službi koja počinje u jedanaest časova i druženju nakon nje. S obzirom na njihov topao i ljubazan doček, nisam imao srca da odbijem poziv iako sam unapred bio svestan da od toga nema ništa.
Najzad, sve će im to ići u prilog – u svrhu učenja naših naravi.
M. M.