Iako su i Fića i Stojadin, a kasnije i Yugo bili pompezno predstavljani kao nacionalni automobil Jugoslavije, čini se da je Volkswagenov Golf ipak mnogo veći deo narodnog folklora od pomenutog trojca iz Kragujevca.
Razlog za to verovatno leži u činjenici da je automobil iz Nemačke uvek smatran superiornim proizvodom, pa makr došao iz sarajevske Vogošće i pogona TAS-a – Tvornice automobila Sarajevo.
Licencna proizvodnja Volkswagenovih proizvoda u sarajevskim postrojenjima može se povezati sa fabrikom PRETIS (Preduzeće Tito – Sarajevo), ali je TAS-ova proizvodnja Bube i Golfa dovela kult Volkswagena na prostore bivše Jugoslavije.
TAS nije bio jedini pogon koji je prosečnom Jugoslovenu nudio proizvod zapadnih automobilskih kompanija, ali je bez obzira na to sarajevski VW ipak zauzimao posebno mesto u pomenutoj hijerarjihi.
Revolucionarni automobil
Nevezano za folklor bivše države, Volkswagen Golf prve generacije uistinu jeste bio revolucionarni automobil. Naime, Golf je bio prvi moderni hečbek sa velikim uspehom na evropskom (ali i severnoameričkom) tržištu. Ideja koja je stajala iza njega bila je dosta slična Bubi, ali prilagođena modernijim vremenima, pa je Golf zato bio automobil sa troja ili petora vrata sa pogonom na prednjim točkovima i poprečno postavljenim motorom.
Zahvaljujući jednostavnosti, praktičnom dizajnu i visokom kvalitetu izrade, Golf je brzo osvojio celu Evropu, a Volkswagen je pametnim marketingom uspeo da osvoji i svoj udeo na severnoameričkom tržištu koje je u tom periodu bilo u velikoj krizi i pod napadom japanskih brendova.
Auto po meri običnog čoveka
Uz to što je bio globalni hit na tržištu dostupnih porodičnih automobila, Volkswagen Golf je demokratizovao brzinu i performanse kroz verziju GTI. Bio je to automobil koji je pružao zabavnu vožnju po meri običnog čoveka, što ga čini klasikom za sva vremena i jednim od najtraženijih upotrebljivih oldtajmera današnjice.
U Jugoslaviji, Golf 1 je počeo da se proizvodi 1976. godine, kroz sklapanje automobila od originalnih komponenti, ali kako je potražnja rasla, TAS je ubrzo otpočeo sopstvenu proizvodnju. Kao i u slučaju Zastave ili CIMOS-a, proizvodnja Golfa nije bila moguća bez podugovarača koji su proizvodili komponente širom Jugoslavije, a Golf je tako dobio i status jugoslovenskog proizvoda.
Jugoslovenski TAS je osim Golfa proizvodio i teretni model Caddy, i to za ceo kontinent, tako da je svaki proizvedeni komercijalni Golf prodavan u Evropi dolazio upravo iz Sarajeva. Civilni Golfovi bili su jasno označeni kao domaći proizvodi, pa je svaki od njih imao prefiks J. Različite verzije tako su se zvale J, JL, JX, JD, JLD i JGL, čime su nedvosmisleno asocirali na državu proizvodnje.
TAS pravio i Golf 3
Golf prve generacije proizvođen je do 1985. godine, kada ga je zamenio jednako legendarni Golf 2. Used ratnih dešavanja, TAS je prekinuo proizvodnju Golfa 1992. godine nakon nekolicine sklopljenih Golfova 3, a saga o jugoslovenskom Golfu time je završena. Ipak, TAS-ov Golf nikad nije izgubio svoj status kultnog vozila u celoj bivšoj Jugoslaviji.
Kao domaći proizvod, Golf 1 je mogao biti kupljen pod povlašćenim uslovima, što je dovelo do toga da mnogi Jugosloveni izaberu upravo ovaj automobil kao svog člana porodice. Takav je slučaj bio i sa jednim uglednim doktorom iz Obrenovca čiji se Golf sada prodaje na našim oglasnim stranama. U razgovoru sa majstorom koji ovaj auto godinama održava, saznali smo da je žuti Golf 1 JGL u porodici tokom njegovog čitavog veka.
Budući da je pomenuti doktor sada zašao u devetu deceniju života, te da je od sina nedavno dobio moderan automobil u kom se ponekad vozi, porodica je teška srca odlučila da se odvoji od Golfa koji je od prvog dana kod njih. Poslednjih godina, ovaj Golf je provodio mesece u garaži i vožen je veoma retko, što je doprinelo tome da je danas jako dobro očuvan za razliku od mnogih njegovih parnjaka koji su do sada više puta vratili kilometar satove na nulu.
Savršeno očuvan
Ono što je kod ovog Golfa posebno zanimljivo jeste da je u pitanju atraktivnija karoserija sa troja vrata, te da je njegova limarija gotovo savršeno očuvana. Majstor je pomenuo da je Golf većim delom u prvoj boji, ali da je tokom godina bio farban samo manji deo limarije. Kako je Golf uvek bio pažen, on danas nema korozije niti ikakvih velikih oštećenja, što ga ponovo čini izuzetno retkim primerkom svoje vrste na ovim prostorima.
Letimični pogled u unutrašnjost takođe govori da je ovaj Golf bio pažen tokom svih godina. Naime, ispod iscepanih presvlaka prednjih sedišta nazire se netaknut originalni tapacir, a jedino odstupanje od fabričkog izgleda jeste u lako zamenjivom audio sistemu koji se nalazi na gredi iza zadnje klupe.
Kao i enterijer i eksterijer, jednostavna i pouzdana mehanika uvek je održavana na najbolji način, pa ovaj Golf i funkcioniše onako kako izgleda: bez ikakvih problema i mana koje će budućem vlasniku donositi glavobolje.
Bilo da je sarajevski ili nemački, Volkswagen Golf je jedan od automobila koji je dugo uziman zdravo za gotovo, što je učinilo da je veliki broj primeraka otišao u prevremenu penziju ili je danas daleko od reprezentativnog stanja. Upravo zbog toga, jedan obični Golf koji umesto tražene GTI nosi običnu TAS oznaku pravo je osveženje na domaćim oglasnim stranama. U pitanju je jednostavan klasik koji može doneti mnogo lepih kilometara, praćenih nostalgijom i sećanjem na vremena kada je Golf bio deo jugoslovenske pop kulture.
Đorđe Sugaris – Autoslavia