Sremskomitrovački portal

Nataša ljubav prema pčelama i voću PRETOČILA U SAVRŠENSTVO

Nataša Kuzmanović iz Mačvanske Mitrovice u opštini Sremska Mitrovica jedna je od brojnih proizvođača hrane, čiju osnovu čine organski proizvodi. Ona je uspela da spoji ljubav prema pčelama i voću i uz pomoć savremene tehnologije napravi jedinstven proizvod – liofilizovani med od organski gajenog voća iz bašti i komšijskih voćnjaka.

Imamo nekoliko košnica, i ovaj posao počeli smo kao usputni, pošto imamo restoran na vodi. Mislili smo da nekako povežemo med koji proizvodimo s voćem, uglavnom organskim, i da napravimo jedan zdrav i bogat proizvod – kaže Nataša Kuzmanović, vlasnica „Volio meda”, poljoprivrednog gazdinstva Kuzmanović, koja proizvodi med od liofilizovanog voća.

Nemamo dovoljno meda, pa kupujemo od komšija, i taj med je onaj pravi, domaći. Problem je u tome što se kristalizuje, pa kupci s podozrenjem gledaju na teglice voćnog meda, koji je sav u kristalima. Zato planiram da počnem s proizvodnjom krem meda, za šta je potrebna druga mašina i posebna tehnologija, ali računam na to da će ovakav proizvod naći mesto na policama naših kupaca, kaže naša sagovornica .
Nataša trenutno proizvodi med od aronije iz sopstvenog dvorišta, kao i od jagoda iz komšiluka, malina, limuna i kivija.
Ovo poslednje voće naročito je zanimljivo jer u Sremu, kaže Nataša, domaćini sve više u dvorištima sade kivi, umesto nekadašnjih čokota vinove loze.

Ne znam da li je stvar u promeni klime ili se ljudima više sviđa ovo voće, tek, kivi sad nabavljam od komšija, a za njegovu negu, kao i za aroniju, nije potrebno prskanje, te je voće uzgajano po svim principima organske proizvodnje, drugim rečima, pravo domaće – ističe Nataša.

A u ovaj posao Kuzmanovići su ušli skoro slučajno.

Počeli smo da se iz hobija bavimo branjem tartufa, a oni su vrlo osetljivi i rok trajanja im je ograničen. Zato smo iz SAD nabavili mašinu za liofilizaciju i time produžili rok trajanja tartufa. Njih koristimo u restoranu, mada smo probali da proizvodimo i sir od tartufa. Tada smo shvatili da mašina za liofilizaciju može da se koristi i na druge načine i tako je nastao liofilizovani med. Liofilizacija je postupak sušenja voća i povrća pri vrlo niskim temperaturama. Prema rečima naše sagovornice, ovim postupkom težina voća smanji se na samo 10 posto, ali se sačuvaju sve nutritivne vrednosti.

Svoje proizvode Nataša trenutno prodaje na Noćnim marketima u Novom Sadu, ali i širom Vojvodine, Mačve, kao i u Beogradu.

Redovni smo izlagači, ali nam je važna i reklama i prodaja preko interneta. Trenutno unapređujemo sajt i pojačavamo vidljivost na društvenim mrežama jer smatramo da treba ići u korak s vremenom i dopreti do potrošača koji znaju da cene višestruke koristi ovog zdravog proizvoda, naročito dobrog za podizanje imuniteta, i vrlo korisnog za decu – zaključuje naša sagovornica.

Danas ima više proizvođača u Srbiji koji imaju domaće mašine za liofilizaciju i bave se ovim poslom, ali smo mi bili prvi. Zato planiramo da proširimo posao na proizvodnju čistog liofilizovanog voća, povrća i začina jer smo otkrili da se i oni sjajno ponašaju posle liofilizacije. Upravo smo liofilizovali sremuš: on je divna, zdrava biljka koja kratko traje. Ovako smo mu produžili vek trajanja i koristimo ga kao dodatak jelima i salatama u restoranu. Gosti su oduševljeni i planiramo da ga nekako uklopimo u proizvodnju.

OVDE MOŽETE SLUŠATI SMART RADIO

(Ivana Radoičić/Dnevnik)

 

Exit mobile version