Sremskomitrovački portal

Predstavljamo lepote Divoša i okoline

Divoš je selo koje se nalazi na severozapadnom delu opštine Sremska Mitrovica u podnožju Fruške gore i broji oko 1500 stanovnika. Naziv Divoš potiče najverovatnije od mađarskog prezimena Divós. Neki kažu i od reči dió, što znači orah.

Izvor Virevi
Između sela Divoš i Bingula nalazi se ćuprija preko kanala u koji se sliva voda iz okolnih izvora. Duž tog kanala voda izvire na više mesta obrazujući potočić, koji je najjači u doba kišnih sezona. Samo ime tog atara je dobilo ime po mnogobrojnim izvorima, odnosno virovima. Nekada je postojao izvor s koga su ljudi uzimali vodu, ali sad postoje samo izdanci vode duž kanala. Idući uz kanal letnjim putem ka severu, doći ćete do malog i napuštenog sela Pištinci, a dalje i do Stare Bingule.


Manastir Kuveždin

Na jugozapadnom delu Fruške gore, u blizini mesta Divoš, nalazi se muški manastir Kuveždin. Smešten je u uzanoj dolini i okružen sa tri brdašca obrasla retkom šumom, u otvorenom delu prema selu na kome se nalaze manastirsko imanje i bašta.

Ovaj izrazito monumentalni manastir imao je bogatu riznicu i velike zemljoposede, a pod upravom Kuveždina bili su i obližnji manastiri Divša i Petkovica. Prema predanjima, manastir je u XVI veku osnovao poslednji srpski despot Stefan Štiljanović, a manastir je posvećen Svetom Savi i njegovom ocu Stefanu Nemanji. Manastirski kompleks čini crkva sa zvonikom okružena sa tri strane spratnim konacima, a na četvrtoj je podignut zaštitni zid. Na brdašcetu iznad manastira nalaze se groblje i mala kapela.

U toku Drugog svetskog rata ove manastirske zgrade su teško oštećene, a nakon rata, kao i većina drugih manastirskih zdanja, dugo su ostale puste, da bi 1990. bile stavljene pod zaštitu spomenika kulture. Manastir je u procesu obnove, a najveći ožiljak čini nedovršeno zapadno krilo konaka.

U krugu manastira postoji izvor na kome se možete osvežiti.

Izletište Rohalj baze
Rohalj baze su dobile naziv po podzemnim bazama, odnosno skrovištima lokalnog stanovništva koje se povlačilo iz Divoša, Ležimira i okolnih sela za vreme Drugog svetskog rata. Skloništa su bila smeštena na tadašnjem posedu divoške porodice Rohalj, pa otuda prvi deo naziva. Na ovom mestu su bili stacionirani partizanski odredi sakriveni u zemunicama, tako da je tokom rata ova lokacija bila slobodna teritorija. Odmah pokraj puta se nalazi spomen-kuća, podignuta 1972, u kojoj su bili izloženi eksponati NOB-a. Danas je napuštena i veći deo eksponata je prenet u Muzej Srema u Sremskoj Mitrovici. Nedaleko od spomen-kuće, u pravcu stazice popločane kaldrmom, nalazi se spomen-groblje posvećeno žrtvama u ratu.

Ova lokacija je danas omiljeno izletište meštana iz Divoša i drugih okolnih sela, a naročito su popularna noćenja u okolnoj šumi za vreme prvomajskih praznika. U blizini se nalazi veći broj planinskih izvora. Na svega nekoliko kilometara se nalaze manastiri Kuveždin i Đipša, a sa padina se pruža lep pogled na selo Divoš i sremsku ravnicu. Po vedrom danu u daljini se jasno vide planine Cer i Majevica.

Šućakov izvor
Neposredno pre raskrsnice za selo Divoš na Partizanskom putu, sa desne strane, nalazi se odvajanje za vikend-naselje Stari Divoš. Spustite se letnjim putem nekih 300 metara, a zatim pređite livadu sa desne strane.

U njenom podnožju se nalazi ozidan izvor posvećen borcima Drugog svetskog rata. Na ploči piše: „Ovde je bilo boravište Druge čete Fruškogorskog partizanskog odreda. Četa je vršila akcije na delu terena Srema, održavala stalnu vezu i politički delovala u okolnim selima.” Karakteristično je i to da se stada ovaca i divljač napajaju izvorskom vodom sa obližnjih pojilica.


Parcovljev izvor

Neposredno pre raskrsnice za selo Divoš na Partizanskom putu, sa desne strane, nalazi se odvajanje za vikend-naselje Stari Divoš. Spustite se letnjim putem nekih 300 metara, a zatim pratite simpatični putić koji vodi pored vikendica i stići ćete do izvora. Gotovo uvek ima vikendaša, pa ih možete pitati za put. Tokom suša se dešava da izvor presuši.

Izvor Kunjat
Nedaleko od izletišta i spomen-obeležja Rohalj Baze nalazi se izvor Kunjat. Preko puta muzeja postoji letnji put koji vodi direktno do izvora. Idite njime jedan kilometar i nakon oštrog skretanja levo u uvali ćete videti izvorište. Ono je prekriveno limom kako bi se zaštitilo od upadanja trunja.

Exit mobile version