Sremskomitrovački portal

PREGOVORI DRŽAVE SA TRGOVCIMA: Briga za građane ili politički marketing?

Država je ponovo pregovarala sa velikim trgovačkim lancima o snižavanju cena za građane. Međutim prošlogodišnja akcija „Bolja cena“, prema mišljenjima mnogih iz struke, nije dala veliki efekat, pa je upitno da li nastavak takve akcije ima smisla. Premijer Srbije Miloš Vučević nedavno je najavio da će država istražiti ko sve učestvuje u nadogradnji cena na rafovima.

Želimo da pokažemo narodu da to nije politika Vlade, da ne psuju predsednika ili Vladu kada vide da nešto košta ovoliko ili onoliko, već da znaju da iza toga stoje neki drugi ljudi“, objasnio je on, dodajući da Srbija jeste prihvatila tržišnu privredu, ali da tržišna privreda nije anarhija.

I ona ima pravila, nije to bezobalno područuje. Ne morate da zaradite 100 novaca, možete da zaradite 80 novaca. Da vidimo mi ko se uvek tu umeće između onih koji proizvode i onih koji prodaju, ko pravi te dodatke na cene koje na kraju građani plaćaju, i ko hoće da poništi sve ono što kao država radimo na makroekonomiji“, poručio je on ukazujući da neko, gledajući sopstvene interese, ne vodi računa o građanima.

Mi smo odgovorni za građane Srbije, ne za velike trgovačke lance i posrednike. Imaju oni pravo da rade i pravo na profit, ali ne na ekstraprofit“, upozorio je on.

Ubrzo nakon toga, došlo je do sastanka predstavnika Vlade Srbije sa predstavnicima najvećih trgovačkih lanaca, nakon čega je Vučević otkrio da je reč o sličnoj akciji kao što je prošlogodišnja „Bolja cena“. Kako je dodao, ove godine će biti obuhvaćeni još neki vrlo važni proizvodi. On je podsetio i da je Republički zavod za statistiku (RZS) potvrdio da je akcija „Bolja cena“ učestvovala u obaranju inflacije sa 16,5 odsto. Ipak, ekonomista Dragovan Milićević da kaže da je to čest politički trik.

Iz ličnog iskustva, kao nekadašnji državni sektretar za trgovinu, mogu da kažem da to nije prvi put i da relativno često nadležni u ministarstvu naprave sastanak sa vodećim trgovinskim lancima, kada treba da se dobije politički poen, pa da se, recimo, smanje ili ograniče marže na pojedine proizvode ili grupe“, objašnjava on. Milićević naglašava da je to protivno ekonomskoj logici, ali i da tu treba biti rezervisan.

Kada imate oligopolski položaj i kada vodeći trgovinski lanci nesumnjivo utiču na vođenje trgovinske politike nadležnog ministarstva, ovo je, pre svega, situacija vraćanja usluga, ako se tako može reći“, ukazuje naš sagovornik. Što se tiče najavljenog uticaja na marže, Milićević je skeptičan i po tom pitanju.

Pitanje je da li će trgovinski lanci smanjti svoju zaradu ili će taj ustupak prebaciti kao trošak na dobavljače, što je gotovo uvek pravilo“, navodi on. Milićević upozorava da najave države ne odslikavaju uvek ono što će na kraju i biti.

Moja analiza marži govori da u 2023. godini uglavnom nije dolazilo do smanjenja prosečne marže, nego obrnuto, a znate da je takvih ‘vapaja’ države bilo i prošle godine. Ako nemate adekvatno konkurentsko tržište, ne možete se ni pozivati na ekonomsku logiku, jer logike definitivno nema“, smatra on.

Predsednik Udruženja potrošača Efektiva Dejan Gavrilović navodi da je akcija „Bolja cena“ više imala reklamni, nego suštinski efekat.

Predsednik je iz korpe vadio neke naimrnice i tu su bili brendovi jednog ili dva proizvođača, koji su manje poznati široj javnosti i ti proizvodi su uglavnom bili na boljoj ceni“, podseća on, dodajući da su tek kasnije veći trgovinski lanci stavljali po neki drugi proizvod na tu akciju.

„Međutim, to su akcije koje su ti trgovinski lanci imali i pre toga, samo su im zakačili etiketu ‘bolja cena’“, ukazuje on. Naš sagovornik smatra da ovakve akcije nemaju prevelik efekat.

S obzirom da je kod nas hrana i dalje skuplja nego u Hrvatskoj, a da ne pričamo o Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Severnoj Makedoniji, prethodna akcija nije donela ništa značajno, ne vidim da će ni nastavak takve akcije doneti nešto“, naglašava Gavrilović. On podseća i da je premijer Vučević najavljivao uključivanje Bezbednosno-informative agencije (BIA) i Narodne banke Srbije (NBS).

Ovo je dokaz da je država odustala od toga da se konkretnije bavi formiranjem cena, već će opet u dogovoru sa trgovcima da okače akcija ‘bolja cena’ i da to predstave kao uspeh“, upozorava naš sagovornik. Međutim, Gavrilović smatra da građani to vide.

Bolja cena i prodavanje magle im uvek dobro dođu, ima ljudi koji će u to da poveruju, ali svako ko ode u prodavnicu i zna kako se kreću cene, shvatiće da je to šarena laža“, zaključuje on.

OVDE MOŽETE SLUŠATI SMART RADIO

(V. Stojsavljević)

 

 

Exit mobile version