Mitrovčanin Dragoslav Burlica, danas je jedini vlasnik izumrlog grada Rača, koji se nalazio na ušću Drine u Savu, svega 5 kilometara od današnje Sremske Rače. Na 40 ari zemlje poseduje vikendicu, u kojoj boravi svakog vikenda, posle naporne nedelje. On je jedini pravi vlasnik ovog bivšeg grada, u kojem danas nema ni kuća ni stanovnika.
Rače nema 82 godine, jer je reka Sava naterala tadašnje stanovnike da se isele iz nje, a sećanje na ovaj grad danas podsećaju samo ostaci stare zgrade železničke stanice i kasarna iz doba Marije Terezije. Korov, šiblje, šume… ponegde ostaci srušenih kuća, sve deluje da tu nema života, međutim, Dragoslav kaže da neće da napušta dedovinu.
– Pa jesam jedini stanovnik ovog bivšeg grada. Sećanje na njega čine ostaci i ruševine pojedinih zgrada. Pruga do ovog ukletog grada još postoji, postojalo je i groblje, koje je zaraslo u korov, a nadgrobne spomenike vandali su razvukli – priča pedeseosmogodišnji Dragoslav.
Na 35 kilometara od Sremske Mitrovice , do nekadašnje Rače dolazi se dobrim asfaltnim putem, ali malo ko u Sremu zna da je nekad u ovog naselju-gradu živeo čak 931 stanovnik i da je posle 656 godina postojanja odjednom potonuo u zemlju i nestao. Svi potomci bivših Račana žive danas u selu Sremska Rača.
– Nekada je u ovom mestu, koje je iseljeno davne 1931. godine, jer se zemlja otvorila i za čas progutala žandarmerijsku kasarnu, katoličku crkvu, kafanu, trgovinu i šest kuća, bujao život. Za njega su se borili kraljevi, carevi i sultani, a danas vidite u njoj nema života – kroz setu veli naš “Račanin“.
Raču 1699. godine preuzima Austro-ugarska monarhija, menja ime u Grad Marije Terezije, i gradi se do nje pruga, a u posetu Rači je dolazio i sam car Franjo Josif. Preduzimljivi ljudi su podigli pivaru i ledaru, od kasarne je napravljen zatvor, u kome je robijalo 180 robijaša i bilo 20 žandarma. Proradila je i ciglana, a da bi se lakše trgovalo preko Save, između sremske i bosanske strane, sagrađena je žičara za prevoz robe, a redovno se saobraćala i skela.
– Teren je predivan, čuje se samo cvrkut ptica, Sava je tu na dohvat ruke, još uvek stoji podzid sa koga je išla žičara za Bosnu, pruga je tu, a u Savi su, negde sedamdesetih, pronađene flaše piva iz austrougarske pivare i neće te verovati moglo se piti, jer je bilo ispravno. Moje Rače nema na kartama, nema je među spomenicima kulture, u popisima naseljenih mesta. U njoj carujemo samo ja i jato gugutki – uz osmeh veli Burlica.
Priča kaže da se jednog dana zemlja otvorila kao vulkan i progutala deo Rače. A zapravo desilo se da je Sava, razigrana vodom iz plahovite Drine, svih tih šest i po vekova koliko je postojalo ovo naselje, potkopavala brdo na kome se grad nalazio.
– Tu gde su nestale kuće, to narod zove vulkan. Ništa tu nema karakteristično, jedino kad je visok vodostaj Sava se izlije i voda se zadržava u tom vulkanskom krateru. Ali, sada se to mesto i ne vidi, jer je obraslo u korovu– objašnjava Dragoslav.