Starije generacije sa ponosom se sećaju vremena iz osamdesetih kada su Hesnerci (stanovnici mitrovačkog predgrađa prema Laćarku) živeli za nedeljne utakmice “svog” Radničkog. Tada je FK “Radnički” u svojim tradicionalnim crveno-belim dresovima žario i palio širom Srema kao jedan od najuspešnijih klubova.
Bila je to generacija golmana Vranića (popularnog Vrane), Jovičića, Makivića, Adamovića, Kasabašića i ostalih, dok je kapitensku traku nosio Rade Frajtović.
Treba napomenuti da je tadašnji predsednik kluba bio Varga Mihajlo, a potpredsednik Lakatoš Slobodan-Bata. Trener prvog tima, po sećanju hroničara Jovice Stevića, bio je Herceg Branko-Masak, a trener podmlatka Brnjašević Svetislav-Ciga.
O svojoj karijeri tadašnji kapiten Rade Frajtović kaže:
“Počeo sam da igram fudbal u 12 godini u pionirima, a zatim i u omladinskom pogonu Srema. Nakon završetka srednje Ekonomske škole igrao sam za FK “Trgovački”, ali sam posle odsluženog vojnog roka, karijeru nastavio u FK “Radnički” za koji sam za desetak godina odigrao 180 zvaničnih utakmica. Samo jednu sezonu sam igrao za Bačince, da bi se opet vratio u Hesnu. Nažalost, karijeru sam prerano prekinuo zbog zdravstvenih razloga. U međuvremenu počeo sam i da radim u Šećerani.”
Posebnu zanimljivost predstavlja činjenica da je Frajtović stigao do kapitenske trake, u prvom redu, zahvaljujući poverenju dobijenim od starijih saigrača. Inače, nosio je na leđima broj 4, a mesto u timu na kojem je igrao definisalo se u to doba kao “zadnji vezni”.
Po svedočenju starijih ljubitelja lokalnog fudbala, Frajtović je bio poznat po tome što se “zaboravljao” na terenu, živeo je za lep potez i izvođenje slobodnih udaraca. Ipak, on sam, iz današnje perspektive, smatra da je to bila njegova velika greška i da je trebao na to da doda i razvijanje igre u odbrani. Na taj način, ubeđen je, postigao bi mnogo veće uspehe u karijeri.
Koje su mu utakmice ostale u sećanju, pitali smo ga?
“Najviše sam voleo utakmice sa laćaračkim LSK-om, jer su tada te utakmice važile za lokalni večiti derbi. Tribine su bile pune, a navijanje je bilo u granicama pristojnog, bez današnjih pirotehničkih sredstava.”
Pitamo ga na kraju razgovora, šta je, po njegovom mišljenju teže, fudbal ili rad sa nekretninama?
“Teže je raditi sa nekretninama zato što je reč o stresnom poslu počevši od toga da se često radi sa zahtevnim klijentima sa malo novca i previše očekivanja, neizvesnosti oko prodaje, kao i raznih, gotovo svakodnevnih, promena na tržištu. S druge strane, u vreme mog aktivnog bavljenja fudbalom nismo bili vezani za novac, uglavnom smo radili po preduzećima, pa smo mogli igrati opušteno, sa ličnim zadovoljstvom.”
Agencija “STIL nekretnine”, u kojoj smo obavili ovaj razgovor i kratko podsećanje na bezbrižne “osamdesete”, nalazi se na na Trgu Vojvođanskih brigada, kontakt telefoni: 063-321255, 022-626025. Mi smo bili i uverili se da Rade uvek ima vremena, ne samo kad je posao u pitanju, već i za neobavezni razgovor sa dobronamernicima.
(Milan Milivojević)