Na bogatom arheološkom nalazištu u dubinama reke Save ’’Žute foke’’ već decenijama otkrivaju kulturno blago iz prošlosti Sremske Mitrovice, a vredne artefakte poklanjaju Muzeju Srema. San im je da pronađu čuvenu Zlatnu kapiju Sirmijuma za koju se vezuju brojne legende, a u prošlosti je izazivala interesovanje svetskih arheologa i kolekcionara.
–Mutna Sava čuva velike tajne i blaga prošlosti. Istorija Sirmijuma je duga i zanimljiva, na ovim terenima smenjuju se narodi, ovuda su prolazile brojne vojske ostavljajući za sobom oruđa, oružja, nakit, plovila. Nekoliko hiljada artefakata izvadili smo iz dubina reke i poklonili Muzeju Srema. Na osnovu naših podataka napravljene su mape arheoloških lokaliteta na reci Savi, započeta je njihova obrada i izrada prikaza animacije u 3D grafičkoj tehnologiji, priča Branimir Pavlović, osnivač i prvi čovek ’’Žutih foka’’.
Pretpostavke su da je taj most podignut na mestu rimskog Artemidinog mosta gde je 304.godine po nalogu cara Galerija pogubljeno nekoliko stitona ranih hrišćana, među kojima i episkop Irinej, đakon Dimitrije i Rimljanka Anastasija koji su kasnije proglašeni za svece.
–Naše oduševljenje bilo je ogromno kada smo pre nekoliko godina na dnu Save pronašli ostatke antičkog broda. Po specifičnosti izrade egija u saradnji sa stručnjacima zaključili smo da se radi o rimskoj galiji, tipu rečnog broda kakav se danas nalazi u muzeju u Majncu. To je značajno istorijsko blago koje čeka da se izvadi, konzervira i prezentuje javnosti, kaže Pavlović.
Čuvena je priča o američkom kolekcionaru Peganu koji je još šezdesetih godina, kada su započela arheološka istraživanja Sirmijuma, gradskim vlastima Sremske Mitrovice nudio ogroman novac za izmeštanje grada na drugu lokaciju u cilju pronalaženja zlatne kapije.
Istorija kaže da je Sirmijum krajem trećeg i početkom četvrtog veka bio jedna od prestonica Rimskog carstva u periodu tetrarhije, a osim Carske palate imao je baziliku, većnicu, Hipodrom, nekoliko livnica i kovnica novca.
Na obali Save bila je velika luka za vojne i trgovačke potrebe, kao i brodogradilište.
Moćni zidovi opasivali su grad, koji je zbog bogatstva i blizine granice stalno bio izložen napima varvarskih plemena. Sirmijumske kapije prvi je 441.godine razbio hunski vođa Atila.
Prema legendi na glavnom ulazu u grad nalazila se zlatna kapija sa dva velika lava na njenim stubovima.
Po predanju lavovi su bili grandiozni, visoki jedan metar i teški dve tone zlata.
Predstavljeni su nameštaj, dekorativni predmeti i ikone izrađene od prirodno konzerviranog drveta starog više hiljada godina otkrivenog na dnu Save, a koje je izradio Branimir Pavlović u svojoj stolarskoj radionici.
Pored svega, ’’Žute foke’’ izradile su projekat ekološko-arheološkog centra na Savi kod Sremske Mitrovice, koji bi u budućnosti bio mesta okupljanja i saradnje arheologa i ronilaca iz zemlje i sveta.