Sremskomitrovački portal

Tehnološka revolucija: Da li tehnološki trendovi dostižu svoj vrhunac?

Kada su u pitanju različite tehnološke inovacije, možemo govoriti o 2024. godini kao o kratkom vremenskom periodu kada su se načinili veliki koraci ka budućnosti. Svi aspekti naših života polako kreću da se menjaju i nadograđuju, ali počinju da nam se olakšavaju i svakodnevne aktivnosti. Značajno nam se poboljšava pristup zdravlju, unapređuje produktivnost, ali i omogućuju beskonačne doze zabave.

Granice za koje smo mislili da su nedostižne, ili u najmanju ruku u nekoj daljoj budućnosti, menjaju se sada i ovde. Dešava se napredak u veštačkoj inteligenciji, mrežama, kvantnom računarstvu, ali i održivim tehnologijama.

Menjaju se načini na koje komuniciramo i radimo, dešavaju se sektorska pomeranja, a samim tim i zanimanja. Mnogi uređaji koji se koriste u brojnim sferama nude automatizaciju procesa, skraćivanje vremena koje je potrebno za obavljanje određenog zadatka, ali i nove nivoe funkcionalnosti koje nismo mislili da ćemo dostići u skorijoj budućnosti.

Mobilni telefoni – napredak i performanse

Prva tehnologija o kojoj bi trebalo pričati jesu upravo mobilni telefoni i njihove poboljšane performanse, sve zahvaljujući inovacijama u vezi veštačke inteligencije.

Razvijeni su novi procesori koji brže obrađuju podatke, efikasniji su pri potrošnji energije, pa je i produženo trajanje baterije, čak i kada se mobilni telefon intenzivnije koristi. Koristeći takozvane AI čipove, značajno se olakšava multitasking na mobilnim telefonima, što je vrlo korisno i preko potrebno verovatno svim korisnicima. Takođe, čipovima će se poboljšati i kvalitet fotografija i video zapisa na mobilnim telefonima, ali i omogućiti efikasnije prepoznavanje govora, kao i obrađivanje podataka.

Ova napredna generacija mobilnih telefona ima sposobnost da samostalno uči i da se prilagodi navikama korisnika, pa se na taj način uspešno personalizuje korisničko iskustvo, samim tim i funkcionalnost mobilnog telefona.

5G tehnologija

Kada govorimo o novim mobilnim telefonima, vredi pomenuti i novu 5G tehnologiju. Ona je postala standardni deo novih modela, omogućavajući veoma brze konekcije. Uz ovaj vid mreže je moguće prenositi velike količine podataka, kao i strimovati sadržaj u visokoj rezoluciji.

Uz 5G mrežu je moguće preuzimati velike fajlove odjednom, bez poteškoća, dok videi mogu biti u 4K ili 8K rezoluciji. Telefoni koji imaju 5G mrežu, predstavljaju centralna mesta za upravljanje svim pametnim uređajima, bilo da su oni kod kuće, na poslu ili u automobilu.

Na taj način se omogućava bešavna komunikacija između svih tih različitih sistema. 5G omogućava i bolji razvoj takozvanih ,,pametnih“ gradova, kao i autonomnih vozila, ali i mnogih naprednijih medicinskih izuma.

Veštačka inteligencija

Kada govorimo o procesu automatizacije, i veštačka inteligencija je dostigla novi nivo. Uz pomoć nje se mnogo efikasnije optimizuju procesi u većini industrija, upravo zato što je sve sofisticiranija.

U 2024. godini je veštačka inteligencija dostigla najveći napredak u oblasti generativne AI koja služi kako bi se kreirali novi sadržaji, sve počev od tekstova, preko slika, muzike, videa. Potrebne su samo smernice od strane osobe kako bi AI generisao ono što je zamišljeno. Vrlo lako i brzo se mogu kreirati dizajni, nastaviti kreativni procesi, optimizovati svi radni zadaci, bilo da je u pitanju inžinjering ili umetnost.

Sve više se koristi i za unapređenje analitičkih procesa, kao i za brže donošenje odluka. Sve napredniji algoritmi mogu analizirati velike količine podataka, a sve u svrhu donošenja boljih odluka u sklopu preduzeća. Veštačka inteligencija je danas velikom broju ljudi pristupačna, pa olakšava i male zadatke pri svakodnevnim aktivnostima.

Proširena stvarnost i virtuelna stvarnost

Inovacije u domenu proširene i virtuelne stvarnosti, doživele su podsticaj u ovoj godini, pa su ove tehnologije postale sve prisutnije. Postale su znatno integrisanije u svakodnevni život, omogućavajući korisnicima da virtuelno isprobaju proizvode, da se orijentišu u prostoru, kao i da bolje uče.

Sve su zastupljenije pametne naočare sa komponentom proširene stvarnosti, uz pomoć kojiih je moguće da korisnici u realnom vremenu imaju informacije o tome kakvo im je okruženje. Virtuelna stvarnost je uznapredovala u oblastima poput zabave, obrazovanja, ali i zdravstva.

Virtuelna okruženja su sve realističnija, simulacije sve sličnije stvarnom životu, pa je tako postalo moguće da se vežbaju složenije operacije kada se obučavaju radnici u različitim sferama, ili pak da se korisnici zabave i socijalizuju u okruženju sličnom igricama.

Autonomna vozila i robotika

Autonomna vozila su sve više zastupljena u poslednjih par godina, ali sada doživljavaju značajan napredak, postajući sve prisutniji u transportu, proizvodnji i svakodnevnom životu. Automobili, kamioni i dronovi su počeli sve više da koriste komponente veštačke inteligencije kako bi se donosile što bolje odluke u realnom vremenu.

Mnoge automobilske kompanije imaju velika ulaganja u razvoj ovih tipova vozila, upravo zbog njihove efikasnosti i olakšanja brojnih zadataka. Poluautonomni automobili su već u širokoj upotrebi, pa mnogi korisnici zaključuju kako im je iskustvo same vožnje znatno poboljšano, dok je rizik od nesreća smanjen.

OVDE MOŽETE SLUŠATI SMART RADIO

(Lj. Bugarin) 

Exit mobile version