Mitrovčani su ogorčeni novim pritiscima Srpske pravoslavne crkve za povraćaj dela Srpskog doma u centru grada u kom su smešteni pozorište, biblioteka i galerija. Poučene dojučerašnjom praksom da vraćene objekte pretvaraju u kafane i restorane naplaćujući pozamašne kirije gradske vlasti odbile su zahtev Eparhije sremske i vladike Vasilija.
Srpski dom podignut je 1895. godine sredstvima građana ’’na polzu crkvi i narodu’’. Predstavlja jednu od najreprezentativnijih građevina, a velelepnom kupolom dominira centrom Mitrovice predstavljajući jedan od simbola grada.
Od samog početka zauzimao je mesto kulturnog centra sa Srpskom građanskom čitaonicom, glumačkim i pevačkim društvom, da bi nakon Drugog svetskog rata tu bili smešteni Pozorište ’’Dobrica Milutinović’’ i Biblioteka ’’Gligorije Vozarović’’, a 1973. godine osnovana je i Galerija ’’Lazar Vozarević’’.
–Grad je ponovo suočen sa zahtevom Srpske pravoslavne crkve za povraćajem dela Srpskog doma u kome su smeštene renomirane ustanove kulture. Mada iz Eparhije sremske stižu uveravanja, što nam je lično potvrdio i vladika sremski Vasilije, da će crkva i nakon restitucije ostaviti gradu ustanove kulture, grad neće taj prostor ustupiti crkvi. Niko ne može da nam garantuje da ih crkva posle neće izdati u zakup u druge namene, kategoričan je gradonačelnik Vladimir Sanader, naglasivši da grad nema nijednu drugu opciju za smeštaj pozorišta, biblioteke i galerije.
Opštinskom odlukom iz 2000. godine Srpskoj pravoslavnoj crkvi dato je na korišćenje zapadno krilo građevine, gde se nekad nalazio ekspres-restoran, a na spratu bile prostorije lokalne RTV M i Pravoslavne crkvene opštine.
Ušavši u posed tog dela pre tri godine crkva je prostorije u prizemlju izdala u zakup vlasnicima butika i picerije, dok je sprat rekonstruisan sredstvima Fonda za kapitalna ulaganja AP Vojvodine u šta je uloženo 20 miliona dinara.
Da ironija bude veća, sada je taj prostor, čijem pompeznom otvaranju su osim pokrajinskih i gradskih čelnika, prisustvovali i najviši crkveni velikodostojnici, pretvoren u restoran i svečanu salu, koju ovdašnji sveštenik sa sinom izdaju Mitrovčanima za svadbe, krštenja i druga veselja.
Kulturni radnici grada bili su šokirani postupkom crkvenih vlasti kada su salu prošle godine izdali u zakup Muzičkoj školi ’’Petar Krančević’’, organizatoru trodnevne međunarodne manifestacije ’’Festival gudača’’, za šta je SPC od škole inkasirala 300 evra.
–Svi zauzimamo isti stav – da grad ne sme dozvoliti da ustanove kulture koje se ovde nalaze budu na ulici. Pozorište je oduvek bilo jezgro kulturnog života grada, a Mitrovčani imaju tradiciju odlaska u pozorište koje je oduvek na ovom istom mestu, u Srpskom domu i tako treba i da ostane, izričita je Jelena Janković, upravnica Pozorišta ’’Dobrica Milutinović’’.