Sremskomitrovački portal

Ustanove kulture OSTAJU GRAĐANIMA: Od pozorišta CRKVA HTELA da napravi GARAŽU!

Mitrovčani su ogorčeni novim pritiscima Srpske pravoslavne crkve za povraćaj dela Srpskog doma u centru grada u kom su smešteni pozorište, biblioteka i galerija. Poučene dojučerašnjom praksom da vraćene objekte pretvaraju u kafane i restorane naplaćujući pozamašne kirije gradske vlasti odbile su zahtev Eparhije sremske i vladike Vasilija.

Srpski dom podignut je 1895. godine sredstvima građana ’’na polzu crkvi i narodu’’. Predstavlja jednu od najreprezentativnijih građevina, a velelepnom kupolom dominira centrom Mitrovice predstavljajući jedan od simbola grada.

Od samog početka zauzimao je mesto kulturnog centra sa Srpskom građanskom čitaonicom, glumačkim i pevačkim društvom, da bi nakon Drugog svetskog rata tu bili smešteni Pozorište ’’Dobrica Milutinović’’ i Biblioteka ’’Gligorije Vozarović’’, a 1973. godine osnovana  je i Galerija ’’Lazar Vozarević’’.

Grad je ponovo suočen sa zahtevom Srpske pravoslavne crkve za povraćajem dela Srpskog doma u kome su smeštene renomirane ustanove kulture. Mada iz Eparhije sremske stižu uveravanja, što nam je lično potvrdio i vladika sremski Vasilije, da će crkva i nakon restitucije ostaviti gradu ustanove kulture, grad neće taj prostor ustupiti crkvi. Niko ne može da nam garantuje da ih crkva posle neće izdati u zakup u druge namene, kategoričan je gradonačelnik Vladimir Sanader, naglasivši da grad nema nijednu drugu opciju za smeštaj pozorišta, biblioteke i galerije.

On naglašava da prema Zakonu o povraćaju crkvene imovine lokalne vlasti nisu u obavezi da crkvi vrate one objekte koji su od opštedruštvenog i kulturnog značaja.

Opštinskom odlukom iz 2000. godine Srpskoj pravoslavnoj crkvi dato je na korišćenje zapadno krilo građevine, gde se nekad nalazio ekspres-restoran, a na spratu bile prostorije lokalne RTV M i Pravoslavne crkvene opštine.

Ušavši u posed tog dela pre tri godine crkva je prostorije u prizemlju izdala u zakup vlasnicima butika i picerije, dok je sprat rekonstruisan sredstvima Fonda za kapitalna ulaganja AP Vojvodine u šta je uloženo 20 miliona dinara.

Da ironija bude veća, sada je taj prostor, čijem pompeznom otvaranju su osim pokrajinskih i gradskih čelnika, prisustvovali i najviši crkveni velikodostojnici, pretvoren u restoran i svečanu salu, koju ovdašnji sveštenik sa sinom izdaju Mitrovčanima za svadbe, krštenja i druga veselja.

Kulturni radnici grada bili su šokirani postupkom crkvenih vlasti kada su salu prošle godine izdali u zakup Muzičkoj školi ’’Petar Krančević’’, organizatoru trodnevne međunarodne manifestacije ’’Festival gudača’’, za šta je SPC od škole inkasirala 300 evra.

Svi zauzimamo isti stav da grad ne sme dozvoliti da ustanove kulture koje se ovde nalaze budu na ulici. Pozorište je oduvek bilo jezgro kulturnog života grada, a Mitrovčani imaju tradiciju odlaska u pozorište koje je oduvek na ovom istom mestu, u Srpskom domu i tako treba i da ostane, izričita je Jelena Janković, upravnica Pozorišta ’’Dobrica Milutinović’’.

(blic.rs)

Exit mobile version