Sremskomitrovački portal

Vojska prisvojila Lekinu vilu na Fruškoj gori: DRŽAVNA TAJNA USRED NACIONALNOG PARKA!

Nakon višegodišnje rekonstrukcije, Vila Ravne na Fruškoj gori napokon je rekonstruisana. Međutim, kako ova vila sada izgleda – novinari nisu uspeli da snime, pošto je sve u vezi sa njom i dalje tajna. Ekipi novinara koja je uspela na kratko da priđe Vili Ravne, obaveštena je da to više nije javno dobro – već vojni kompleks.

Pri poseti čuvenoj Vili Ravne na Fruškoj gori, razgovor je prekinuo glas sa razglasa.

Ja ne znam da li vi znate šta je vojna tajna, šta je državna tajna? To vama nije jasno?“, kazali su novinarima. Državna tajna – usred javnog, nacionalnog parka?!

Razglas: Je l’ čujete? Uhapsićemo vas odmah.

Ipak, novinari su pokušali da objasne da se nalaze usred nacionalnog parka, čemu hapšenje? Glas sa razglasa“ ubrzo se otelotvorio ispred ekipe. „Dajte mi vaše podatke da se reguliše šta ste snimali, to mora da se obriše“, kazao je vojnik.

 Novinari su odbili da obrišu s obzirom da su upravo i došli da snime prilog o tome šta se ovde nalazi. Vila Ravne, poznatija kao Lekina vila, više nije javno dobro, kažu vojnici – sada je vojni kompleks. Oznake ili table koja bi na to ukazala – ni na vidiku. Do 2021. godine bila je u nadležnosti pokrajine, potom prelazi u državnu, kad počinje njena rekonstrukcija. Od tada: sve u vezi sa Vilom Ravne – postaje tajna.

Radovi su završeni ove godine – a tajnost je ostala.

Od početka je to išlo protivno Zakonu o zaštiti prirode, oni su krenuli u građevinske radove, rekonstrukcije, to je bio prvi indikator da tu nešto nije kako treba… Ni nacionalni park, ni pokrajinski zavod za zaštitu prirode, niti inspekcija nisu više imali ingerencije za time šta se ovde dešava“, objašnjava Dragana Arsić iz „Odbranimo šume Fruške Gore“.

Šta se dešava sa vilom, pokušala je da sazna i novinarka portala 021. Dočekala je koverta sa natpisom „strogo poverljivo“ – bez konkretnih informacija.

Najproblematičnije je što nisu odali ni cenu, jer kako bi to moglo da donese štetu interesu Srbije. U redu projekat, ako je to objekat za službe bezbednosti, gde se ulazi izlazi – ali da ne znamo cenu je apsurdno, jer bi poreski obveznici trebali da znaju koliko plaćaju nešto“, kaže Dragana Prica Kovačević.

Inače, bila je to decenijama Vila od kulturnog i istorijskog značaja. Danas tajni, vojni kompleks – usred prve zone zaštite prirode nacionalnog parka.

Umesto da bude u funkciji opštekorisnoj, civilnoj funkciji, naučnoistraživački centar – on je zagrađen, pod kamerama, video nadzorom. Mi smo u nacionalnom parku i brani nam se da prolazimo područjem koje ima na primer najbolje bukove šume. Prirodne vrednosti ne mogu više da budu dostupne javnosti jer je objekat dobio funkciju bezbednosnog korišćenja“, kaže Arsić.

Vila Ravne sagrađena je između 19. i 20. veka. U njoj je često boravio prvi čovek jugoslovenske policije, Aleksandar Ranković Leka, zbog čega je prozvana i „Lekinom vilom“. Čemu tajnost – pitali smo sve nadležne. Niti jedan odgovor nismo dobili.

OVDE MOŽETE SLUŠATI SMART RADIO

(Sanja Kosović/Priredio za SMP: M. Milivojević)

 

Exit mobile version