Za istorijski okvir aktivnostima slovenskih svetitelja Ćirila i Metodija vlada veliko interesovanje u Evropi pogotovo u Slovačkoj i Češkoj. To interesovanje dobija i svoju turističku potvrdu. U Češkoj je organizovan itinerer od 7500 kilometara kojim će prolaziti turisti, hodočasnici, poštovaoci braće koja su proširila hrišćanstvo i pismenost u slovenskim zemljama. Reč je o kulturnoj ruti koja uključuje deset zemalja, a završena je pre pet godina.
Evropskim putem Ćirila i Metodija obilazio se kolima, pešice, biciklom, vozom, autobusom, a sva mesta koja su ispunila kriterijume dobila su specijalan sertifikat koji je korišćen kao preporuka turistima.
– Ruta je protivteža postojećim hodočasničkim putevima u zapadnoj Evropi koji lokalnim zajednicama donose velike prihode – rekao je Ivan Strašin, ispred Moravsko-Šleskog regiona u Češkoj, neposredno pred otvaranje itinerera.
Ruta je pripremljena pod pokroviteljstvom Evropskog parlamenta i Saveta Evrope. Centar je u Velegradu u Češkoj, a početak u nekadašnjem Carigradu (Istanbulu). Drugi krak ide od Češke do Rima. Zelena, osnovna putanja prelazi preko Srbije, a izuzetno važna tačka na putu je Sremska, odnosno Mačvanska Mitrovica. Naime, Metodije je u nekadašnjem Sirmiumu (Sremskoj Mitrovici) postao episkop, a stručnu javnost intrigira i teorija da je tu i sahranjen.
– Postoji hipoteza po kojoj je Metodije sahranjen u okolini Sirmijuma, odnosno na prostoru današnje Mačvanske Mitrovice – navodi Slađan Papić, istoričar i nekadašnji direktor osnovne škole u ovom mestu –Sedište nadbiskupije u Panoniji bilo je u Sirmijumu, gde je Metodije boravio. Problem identifikacije Metodijevog groba je ipak i dalje otvoren, a ukoliko bi se ova pretpostavka dokazala, to bi predstavljalo prvorazrednu senzaciju.
Danas postoji arheološki istražena i konzervirana lokacija crkve u Mačvanskoj Mitrovici za koju se samo pretpostavlja da potiče iz vremena Metodijevih aktivnosti u Panoniji (lokalitet “Zidine” ili “Širingrad”). U okviru crkve nalazi se grob za koji neki naučnici smatraju da je Metodijev. Pedeset godina od otkrivanja, lokalitet za koji se vežu koreni slovenske pismenosti i hrišćanstva, i dalje je predmet polemike stručne javnosti i kao moguće mesto na kojem je sahranjen Metodije.
„Ovo mesto je vekovima bilo kultno mesto, počev od kasne antike kada znamo da je sagrađena prva crkva na ovom lokalitetu, pa kroz Srednji vek kada se na istom prostoru oko oltarskog dela kasnoantičkog martirijuma grade tri crkve – jedna na drugoj, čuvajući svetost oltarskog prostora„, rekla je Biljana Lučić, arheolog iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Sremskoj Mitrovici.
Ne znajući da je na ostacima svetinja gradio obore za svinje, bivši vlasnik parcelu je polovinom prošlog veka poklonio crkvi. Lokalitet je otkriven šezdesetih godina. Od tada postoji i nada da će se među zidinama i episkopskim grobnicama pronaći ostaci slovenskog prosvetitelja Metodija koji je u devetom veku bio episkop Panonski.
Ukoliko se ova hipoteza ikada potvrdi Mačvanska Mitrovica bi postala jedno od najznačajnijih mesta u razvoju hrišćanstva među Slovenima.
OVDE MOŽETE SLUŠATI SMART RADIO