Sremskomitrovački portal

Ishrana starih ljudi

Starenje je prirodan fiziološki proces koji podrazumeva određene promene koje su često na granici fizioloških i pato-fizioloških stanja i teško se mogu razdvojiti.

PIŠE: Snežana Simić, nutricionista – dijetetičar

Starost redovno prate promene na koštanom, mišićnom i vezivnom tkivu. Smanjuje se telesna snaga organizma, dolazi do promena na koži, kosi i zubima. Takođe dolazi do enzimske disfunkcije digestivnog trakta. Što se tiče ishrane, najteže su posledice neadekvatnog unosa proteina i kalorija. Zbog ovoga trpe sistemi i organi sa najvišim nivoom sinteze proteina, a to su imuni sistem i jetra, a oni su veoma važni zbog neutralizacije lekova i toksina.

U starosti često dolazi do bolesti desni i gubitka zuba što izaziva nemogućnost konzumiranja nekih namirnica. Nedovoljno konzumiranje hrane vodi ka pothranjenosti, avitaminoze, anemije i anoreksije. Sa druge strane neke osobe nekontrolisano unose hranu i to može da dovede do gojaznosti, ali i do svih pratećih problema kao što su hipertenzija, dijabetes, infarkt, moždani udar.

Osim promena u organizmu, i loši ekonomski uslovi diktiraju ishranu starih, pa se unosi hrana koja je siromašna proteinima, mineralima i vitaminima. Loše materijalno stanje, gubitak bračnog druga i odbacivanje od strane porodice dovodi do psihosocijalnih promena koje su praćene gubitkom apetita i nezainteresovanošću.

Starim osobama se preporučuju namirnice visoke biološke vrednosti i pravilan način njihove obrade (kašasta i tečno-kašasta ishrana). Naravno, ukoliko osoba nema problem sa žvakanjem hrane i gutanjem, može da jede i čvrstu hranu. Najčešće nemaju odgovarajući broj obroka, a preporučuje se pet manjih u toku dana.

Posle šezdesete godine, dnevne energetske potrebe se smanjuju zbog toga što opada stopa bazalnog metabolizma i fizičke aktivnosti. Međutim ako se starije osobe i dalje dosta kreću, energetske potrebe se određuju na standardni način.

Uvećavaju se potrebe za unosom kalcijuma, zbog njegove smanjene apsorpcije i gubitka iz kostiju. Takođe može da se javi deficit u vitaminima A,E i C. Starije osobe često preteruju sa unosom soli jer dolazi do atrofije gustativnih papila jezika što vodi ka smanjenju osećaja ukusa.

Snežana Simić,
nutricionista – dijetetičar
Kontakt: simicsnezana022@hotmail.rs
kontakt telefon: 060 1403050

Exit mobile version