Kako je stigla sezona slava i praznika, ljudi se sve češće žale na pojavu gorušice. Šta je gorušica i kako nastaje?
Gorušica ili žgaravica javlja se kao peckanje u grudima usled vraćanja želudačne kiseline. Gorušicu mogu da izazovu pojedini lekovi, stres, određena hrana, pušenje, brzo jedenje ili ležanje nakon jela. Iako je gorušica neprijatna, uglavnom ne mora da znači da postoji neki ozbiljniji zdravstveni problem. Međutim, ako se gorušica konstantno javlja,to može biti pokazatelj na neki veći problem kao što je gastroezofagealni refluks.
Kako sprečiti pojavu žgaravice?
Najbolje je u toku dana imati češće, a manje obroke, nego imati dva ili tri velika obroka. Posle obroka nemojte odmah da legnete. Najbolje bi bila da prošetate posle jela. Ako vam se gorušica javlja u toku noći, nek vam poslednji obrok bude par sati pre spavanja.
Opustite se u toku obroka i nemojte brzo da jedete. Izbegavajte da nosite odeću koja vam steže stomak. Ukoliko imate višak kilograma, to može da bude jedan od uzroka pojave gorušice, zbog toga što se pojačava pritisak na želudac i dolazi do vraćanja kiseline u jednjak. Takođe je žgaravica česta pojava i kod trudnica.
Koje namirnice trebate da izbegavate kada imate gorušicu?
Izbegavajte kondenzovano mleko, masne i stare sireve, masno meso, mesne prerađevine i iznutrice, tek ispečen hleb, keksiće sa čokoladnim prelivom, slaninu, pavlaku. Takođe izbegavajte paradajz, nezrelo voće, kandirano i suvo voće,kao i limunov sok. Izbegavajte kafu i jake čajeve, čokoladne napitke, gazirana pića, kao i sva alkoholna pića. Takođe zaobiđite i totre, kolače, čokoladu. Nemojte da jedete veoma tople ili veoma hladne namirnice.
Poželjno je pripremati hranu na što manje masti. Prednost treba dati barenom, grilovanom i dinstanom načinu pripreme namirnica.