Jeste li ikad imali komšiju koji u ponoć odluči da renovira stan? Ili možda onu babu iz prizemlja koja TV pušta toliko glasno da znate svaku repliku iz „Sulejman Veličanstvenog“?
Jeste li ikad imali komšiju koji u ponoć odluči da renovira stan? Ili možda onu babu iz prizemlja koja TV pušta toliko glasno da znate svaku repliku iz „Sulejman Veličanstvenog“?
Ako vas stvarno muči ozbiljan problem sa bukom, bacite pogled na Decibel, oni imaju različite zvučne panele koji će promeniti vaš pogled na buku. No, kako efikasno izolirati zidove od buke?
Šta ne funkcioniše
Ove stvari vas neće spasiti od buke:
- Čepići za uši – dobro za spavanje ako uspete da ih navučete pravilno, ali ne možeš živeti sa njima 24/7
- Zvučne zavese – možda smanje malo visokih tonova, ali bas prolazi kao da ih nema
- Lepljenje jajastih panela iz uradi-sam radnje – bacanje para
- Molba komšiji da prestane – smejte se, ali vredelo je pokušati
- Puštanje još glasnije muzike za osvetu – ne radi
Šta stvarno pomaže
Ima par stvari koje stvarno rade posao:
1. Fleksibilni profili + gips ploče + kamena vuna
Možete napraviti „zid ispred zida“ sa metalnim profilima koji ne dodiruju direktno originalni zid. To je važno jer vibracije putuju kroz čvrste materijale. Između originalnog zida i novih gips ploča stevite kamenu vunu. Iskreno, nije jeftino i uzima oko 10-15 cm prostora, ali razlika je nebo i zemlja.
2. Akustični paneli MC2 – spas za teže slučajeve
Ovo nije neki jeftin trik, ali kad imate ozbiljan problem, nekad morate izvaditi ozbiljnije pare. Mnogi kažu kako akustični paneli stvarno rade. Da, oni mali paneli koje vidite u muzičkim studijima.
Nisu 100% eliminisali zvuk, ali sada mogu da gledam film bez da pojačavam ton do daske kada se izvana ćuje buka. Plus, izgledaju nekako kul.
Sve ima svoju cenu
Dobra zvučna izolacija nije jeftina. Mislim, možete potrošiti par hiljada dinara na neke poluproizvode koji će smanjiti malo buke, ali ako imate ozbiljan problem, pripremite se da izdvojite značajniju sumu.
Za dnevni boravak od oko 20 kvadrata, sveukupni troškovi će biti oko 1000 evra sa materijalom i majstorima. Da, zvuči puno, ali kad uporedite to sa tim koliko košta novi stan… ili psihoterapija nakon godina nesanice… isplati se.
Saveti iz iskustva
Evo nekoliko saveta iz iskustva tekom postavljanja panela.
Nemojte se zezati sa strujom
Ako postavljate novi zid, morat ćete premestiti utičnice. Srećom, u svakom slučaju možete pozvati električara da ne izazovete kratak spoj pokušavajući sami touraditi. Tako da, ako niste sigurni šta radite, zovite stručnjaka.
Proverite da ne kršite neki zakon ili pravila zgrade
Pre nego što krenete u veće projekte, proverite pravila vaše stambene zajednice. Neki radovi mogu zahtevati dozvolu, posebno ako dirate fasadu ili noseće zidove.
Ne zaboravite na vrata!
Mnogi zaborave na vrata kada krenu implementirati zvučne panele. Koja su, ispostavilo se, još veći problem – propuštala su zvuk kao sito. Zvučna izolacija mora biti kompletna da bi bila efektivna, inače je to kao da imate rupu u čamcu.
Kad ništa ne pomaže…
Nekad jednostavno ne možete rešiti problem buke, ili to prevazilazi vaš budžet. U tom slučaju, razmislite o:
- Preseljenju – zvuči drastično, ali nekad je to jedino rešenje
- Promeni navika
- Dobrim slušalicama – kad dođe vreme večernje buke, stavite noise-cancelling slušalice
Tako da, dok tragate za tehničkim rešenjima, ne zaboravite da iza svake buke stoji čovek. Nekad jedan iskren razgovor može biti jednako efikasan kao i najbolja zvučna izolacija.