Na tržištu ima mnogo odličnih bežičnih slušalica, ali najbolji par bi trebalo da pruži nivo performansi, pouzdanosti i udobnosti koji ga izdvajaju iz mase. Ali koje su, uopšte, najbolje bežične slušalice? Oko ovog pitanja postoji mnogo rasprava i teško je imenovati jedan model kao apsolutno najbolji na tržištu.
Kompanije stalno iznenađuju tržište novim bežičnim slušalicama. Popularnost Apple AirPods slušalica je neosporna. Međutim, i drugi proizvođači, kao što je Xiaomi sa svojim Redmi Buds 4 Lite slušalicama, nude odličnu konekciju, kvalitetan zvuk i aktivno poništavanje buke u sve kompaktnijim formama.
Sada čak i slušalice srednjeg cenovnog ranga dolaze sa dodatnim funkcijama koje su nekad bile rezervisane samo za premijum modele. Naravno, zbog velike potražnje, novi modeli se neprestano pojavljuju, a lista opcija je duža nego ikada.
Da li vredi kupiti bežične slušalice?
U poslednje vreme bilo je mnogo članaka o tome kako Generacija Z ponovo čini „skromne“ žičane slušalice popularnim, posebno Apple EarPods (znate, slušalice koje su nekada dolazile u paketu kada biste kupili iPhone, ali više ne dolaze).
To je sasvim u redu – i nemamo ništa protiv klasičnih slušalica – ali žica može biti smetnja. Dok vežbate ili trčite, potpuna bežičnost daje osećaj slobode.
Takođe, većina novih telefona danas ne dolazi sa priključkom za slušalice, što znači da morate koristiti bežične slušalice, osim ako ne nabavite one sa Lightning ili USB-C priključkom ili ne koristite adapter za standardne slušalice sa 3,5 mm priključkom.
Sloboda bez žica
Slušalice sa trakom za vrat i dalje su omiljene među korisnicima, jer neki ljudi više vole opciju gde mogu da puste kabl da visi oko vrata kada nemaju slušalice u ušima.
Međutim, potpuno bežične slušalice na kraju pružaju više slobode i smeštene su u kompaktnoj futroli za punjenje koja je praktična za nošenje. I kvalitet zvuka i pouzdanost bežične veze značajno su napredovali tokom poslednjih nekoliko godina.
Što se tiče cena, iako možete pronaći mnoštvo premijum bežičnih slušalica, postoje i mnogi pristojni modeli koji su pristupačni. Neki modeli bežičnih slušalica čak koštaju manje od 50 evra.
Šta tražiti prilikom kupovine bežičnih slušalica
Kada se upuštate u potragu za bežičnim slušalicama, prva stvar o kojoj treba da razmislite je njihov dizajn i stil nošenja. Da li preferirate poluotvoreni oblik slušalica ili želite nešto što potpuno zatvara uši?
Udobnost nošenja
Ako tražite slušalice sa aktivnom redukcijom buke, verovatno ćete se opredeliti za ove druge.
Međutim, postoji opravdanje i za prvi tip ako planirate da ih nosite ceo dan ili često boravite na mestima gde je važno pratiti ambijentalne zvukove.
Oblik slušalica, njihova veličina i težina utiču na udobnost nošenja. Takođe, čak i uz mnogo istraživanja, slušalice koje su audio kompanije odabrale možda neće savršeno odgovarati vašim ušima.
Nemojte se ustručavati da vratite slušalice koje nisu udobne i potražite model koji vam pruža veći komfor.
Pouzdana bežična konekcija i funkcionalnosti
Sa bežičnim slušalicama postavljenim kao standard, stabilnost Bluetooth veze postala je očekivana. Kompanije se trude da spakuju sve više funkcionalnosti u manje dizajne.
Skuplji modeli slušalica često nude širok spektar funkcija, dok osnovne funkcionalnosti možete očekivati kod jeftinijih varijanti.
Prilikom izbora svojih sledećih slušalica, pažljivo razmotrite šta vam je zaista potrebno. Proverite osnovne funkcije poput automatskog pauziranja i mogućnosti povezivanja sa više uređaja.
Takođe, istražite kako se kontroliše glasnoća, budući da ćete često morati da žrtvujete pristup drugim funkcijama da biste prilagodili jačinu zvuka putem dodira ili pokreta na samim slušalicama.
Trajanje baterije i punjenje
Prosečan set bežičnih slušalica traje oko pet sati na jednom punjenju.
Moguće je pronaći modele sa dužim trajanjem baterije, ali u većini slučajeva pet sati je dovoljno da izdržite radni dan, posebno ako slušalice stavljate u kutiju tokom pauze za ručak ili kratkih sastanaka.
Obratite pažnju i na to koliko dodatnih punjenja omogućava kućište slušalica i da li podržava bežično punjenje.
Kvalitet poziva i isprobavanje pre kupovine
Mnoge kompanije hvale se visokim kvalitetom poziva na njihovim bežičnim slušalicama, ali u praksi, većina njih čini da zvučite kao da razgovarate preko zvučnika. Postoje modeli koji ispunjavaju očekivanja, ali ne očekujte previše, osim ako recenzije ne potvrde tvrdnje.
Zvuk je subjektivan, stoga je preporučljivo isprobati slušalice pre kupovine, ako je ikako moguće. Iako je sve više online kupovine, isprobavanje slušalica i slušanje nekoliko minuta može vas zaštiti od neprijatnih iznenađenja nakon kupovine.
Ukoliko prodavnica ne dozvoljava brzu probu, većina trgovaca ima politike povraćaja koje vam omogućavaju da vratite slušalice koje vam se ne dopadaju. Naravno, budite spremni da se privremeno odreknete novca kako biste isprobali više opcija.
Posebni zvukovi i imersivni formati
Takođe, obratite pažnju na specifičnosti kao što su prostorni zvuk, Dolby Atmos, 360 Reality Audio i drugi imerzivni formati.
Nisu sve slušalice podržane ovim tehnologijma, stoga se uverite da budući model ima podršku za te funkcije ukoliko vas takvi zvukovi privlače.
Zaključak: Izbor najboljih bežičnih slušalica
Na tržištu postoji obilje izvanrednih bežičnih slušalica, ali pronalazak najboljeg para za vaše potrebe zahteva pažnju prema performansama, pouzdanosti i udobnosti. Iako je teško izdvojiti apsolutno najbolji model u svetu stalnih inovacija, konkurencija je žestoka.
Zato kada birate bežične slušalice, razmislite o sledećem:
- Dizajnu,
- Udobnosti nošenja,
- Stabilnosti Bluetooth veze, i
- Funkcionalnostima.
Takođe, istražite trajanje baterije i kvalitet poziva, a ako je moguće, isprobajte ih pre kupovine kako biste pronašli par koji će vam najviše odgovarati.
Ne zaboravite da obratite pažnju na specifične zvučne tehnologije i imerzivne formate ako su vam važni, jer neke slušalice podržavaju te funkcije, dok druge ne.
Na kraju, vaš izbor će zavisiti od vaših ličnih afiniteta i potreba, pa istražite i pronađite one koje najbolje odgovaraju vašem životnom stilu i ukusu.
OVDE MOŽETE SLUŠATI SMART RADIO
(Srbijanka Stanković)