Ukoliko ste poslodavac i trenutno se dvoumite oko toga koje benefite da pružite svojim zaposlenima, najefikasnije rešenje jeste analizirati istraživanja na datu temu.
Jedno od takvih istraživanja nedavno je, tačnije 2023. godine, sprovedeno u Srbiji kao najveće istraživanje benefita i wellbeing podrške u Srbiji (u daljem tekstu istraživanje).
Podaci su prikupljeni u periodu od juna do jula 2023. godine, prilikom čega je anketirano 407 kompanija u Srbiji (HR menadžeri, vlasnici i top menadžeri) i 2.465 zaposlenih iz različitih kompanija.
U nastavku analiziramo istraživanje i donosimo sažetak za sve vas koji želite videti koji su to benefiti najbolji za zaposlene.
Privatno zdravstveno osiguranje ne gubi na popularnosti
Prema odgovorima zaposlenih, privatno zdravstveno osiguranje za zaposlene nalazi se visoko među prioritetima važnosti. Takođe, mišljenje poslodavaca podudara se sa zaposlenima i oni posebnu važnost daju ovom benefitu.
Čak 51% zaposlenih u Srbiji od svoje kompanije ima benefit besplatnog sistematskog pregleda, dok ga skoro polovina zaista i koristi. Zaposlenima od pokrića koja ulaze u paket privatnog zdravstvenog osiguranja najviše znače sledeći:
- pregled lekara specijaliste;
- sistematski pregled;
- trudnoća;
- fizikalna terapija.
Dobrovoljnim zdravstvenim osiguranjem zaposlenima se daje mogućnost lečenja u najmodernijim privatnim klinikama, najbolja moguća i najefikasnija zdravstvena nega. Sa druge strane, poslodavci na raspolaganju imaju srećne, motivisane i zadovoljne zaposlene. Uzimajući sve to u obzir, ne čudi što je ovaj benefit toliko značajan u Srbiji.
Velika želja za mogućnošću rada od kuće
Procenat od 30% zaposlenih u Srbiji prema pomenutom istraživanju ima mogućnost rada od kuće, dok samo 10% zaposlenih iz ove kategorije može da bira bez ograničenja da li hoće ili ne i u kojoj meri želi da radi iz kancelarije a u kojoj meri od kuće.
Iako je ovo jedna od beneficija koja je među najzastupljenijima kod kompanija, ovo je i dalje nedovoljno visok broj, s obzirom na iskazane želje zaposlenih. Danas se mogućnost rada od kuće izuzetno ceni, pa stoga na ovaj način poslodavci imaju priliku da vrlo lako unaprede zadovoljstvo svojih ljudi.
Pripadnici generacije Z imaju najveći broj radnih sati remote u odnosu na sve ostale starosne strukture, a kako su ovo mlađi naraštaji na kojima je budućnost, verujemo da je jasno u kom pravcu kao poslodavac treba da idete.
Pa ipak, savetujemo da imate u vidu kako čak 29% poslodavaca nije bilo zadovoljno produktivnošću svojih zaposlenih koji rade remote. Prema tome, možda je najbolje rešenje ponuditi zaposlenima hibridni model i mogućnost rada od kuće 2 do 3 dana nedeljno, čime će se uspostaviti savršen balans. Upravo tu informaciju daje nam i istraživanje.
Wellbeing programi u Srbiji ne postoje u pravoj meri
Wellbeing programi u Srbiji nisu toliko popularni za sada kao vrsta benefita koje kompanije pružaju svojim radnicima. Prema istraživanju, čak 72% zaposlenih nema obezbeđen niti jedan oblik wellbeing programa.
Hajde da vidimo pre svega šta je wellbeing?
Wellbeing je spoj mentalnog, fizičkog, emocionalnog i socijalnog zdravlja, pri čemu osoba ima osećaj kontrole, svrhe i smisla, dok bez problema barata doživljenim stresom. Dakle, ovaj termin se odnosi na osećaj sreće i zadovoljstva.
Ono što je najbolje od svega, jeste da kompanije mogu raditi na sreći svojih zaposlenih njihovim uključivanjem na webinare, radionice, slušanje i gledanje edukativnog sadržaja, plaćanjem članske karte teretane ili uplaćivanjem nekog drugog vida rekreacije, psihološkim savetovanjem itd.
Zaključak je da poslodavci u Srbiji još uvek nemaju razvijenu svest o postojanju povećane brige, stresa i pada raspoloženja kod svojih zaposlenih, jer su procenili da samo njih 32% ima potrebu za psihološkim savetovanjem. Sa druge strane, čak 86% zaposlenih je odgovorilo kako im je tokom minule godine povećan stres i briga.
Ujedno, poslodavci smatraju da bi se tek svaki 5. zaposleni prijavio za psihološko savetovanje obezbeđeno od strane firme, dok zapsoleni “kažu” kako bi njih 91% uradilo to.
Među gore pomenutim mogućnostima za wellbeing programe, najveći broj zaposlenih je istakao kako bi psihološko savetovanje najbolje uticalo na poboljšanje njihovog mentalnog zdravlja.
Koji je to najnoviji trend među zaposlenima i šta se očekuje od tekuće 2024. godine?
Jedan od novijih trendova među zaposlenima jeste razmišljanje u pravcu znatno češće promene posla nego što su to nekada radile starije generacije.
Danas čak 40% zaposlenih želi da promeni posao za najviše 3 godine, tako da bi ovaj podatak trebao da bude upozorenje za sve poslodvace da značajnije povedu računa o brizi prema ljudima koji za njih trenutno rade.
Naravno, generacije Z prednjači sa 58% ispitnika od svih onih koji žele da za manje od 3 godine promene posao. Ispitanici, bilo da su to zaposleni ili poslodavci, većinski smatraju da je najveći razlog za promenom posla visina zarada.
Pored svih pomenutih benefita, visina plate i praćenje trendova na tržištu rada po ovom pitanju, presudni su ukoliko želite da zadržite najveći broj svojih zaposlenih, a nadamo se da su vam ovi podaci poslužili kao korisni za implementaciju benefita u vašoj firmi.
OVDE MOŽETE SLUŠATI SMART RADIO
(Katarina Nikolić)