Kako se igra ragbi – sve što treba da znate o ovom sportu

0
49

Ragbi je dinamičan, timski sport koji se igra širom sveta i poznat je po svojoj intenzivnosti, fizičkoj snazi, ali i visokom nivou taktičke igre i sportskog duha. Iako ga mnogi na prvi pogled poistovećuju sa američkim fudbalom, ragbi ima sasvim drugačija pravila, tradiciju i filozofiju igre. Potiče iz Engleske, a danas je posebno popularan u zemljama poput Novog Zelanda, Južne Afrike, Australije, Engleske i Francuske.

Za one koji prvi put dolaze u kontakt s ovim sportom, ragbi može delovati zbunjujuće – lopta neobičnog oblika, kontakt pravila, specifične pozicije na terenu i terminologija koja nije intuitivna. Međutim, jednom kada se razumeju osnovna pravila i struktura igre, ragbi postaje izuzetno uzbudljiv i logičan sport, sa jasnim ciljevima i duboko ukorenjenim timskim vrednostima. U nastavku vam donosimo sve informacije koje će vam pomoći da bolje razumete suštinu ragbija.

Osnove ragbi igre – pravila koja oblikuju dinamiku

Razumevanje ragbija započinje poznavanjem osnovnih pravila koja definišu kako se igra, kako se postižu poeni i kako se odvija utakmica. Korisno je znati osnovna pravila ragbija koja pružaju sistematski pregled svih ključnih informacija. Bez obzira na to da li planirate da igrate, trenirate ili samo gledate, razumevanje pravila je prvi korak ka potpunom doživljaju ovog sporta.

Ragbi se najčešće igra u verziji poznatoj kao „ragbi 15“ – što znači da svaka ekipa ima po 15 igrača na terenu. Igra se na terenu dimenzija sličnih fudbalskom, sa dve aut linije sa strane i dve gol-linije na krajevima, koje imaju karakteristične H-oblike stativa.

Cilj igre je da se lopta, specifičnog ovalnog oblika, prenese do protivničke gol-linije i položi u tzv. „end zonu“, čime se osvaja najvredniji poen – „esej“ (try), koji donosi 5 poena. Nakon eseja, ekipa ima priliku za dodatna 2 poena izvođenjem šuta kroz stative. Pored eseja, poeni se mogu osvajati i šutem iz igre (drop goal) ili kaznenim udarcem, koji donose po 3 poena.

Jedna od najvažnijih karakteristika ragbija je pravilo da se lopta ne sme dodavati unapred rukom – svi pasovi moraju ići unazad ili u stranu. Kretanje ka protivničkom delu terena obavlja se trčanjem s loptom ili šutiranjem. Ovakvo pravilo u značajnoj meri oblikuje strategiju igre i razlikuje ragbi od drugih timskih sportova sa loptom.

Struktura igre i tok utakmice

Ragbi utakmica traje 80 minuta, podeljenih u dva poluvremena po 40 minuta, sa pauzom od 10 do 15 minuta između. Vreme ne staje pri svakom prekidu igre, što ragbiju daje izuzetno dinamičan tok, a igrači moraju biti fizički i mentalno spremni da kontinuirano reaguju na brze promene u igri.

Igra počinje šutem s centra, a zatim se nastavlja sve dok lopta ne izađe iz igre ili dođe do prekida zbog prekršaja. Kada dođe do manjih prekršaja ili izgubljene lopte, sledi „skram“ (scrum) – specifična forma nastavljanja igre u kojoj se osam igrača iz svake ekipe „zaključa“ u formaciju, pokušavajući da osvoje loptu nogama. Skram je jedan od najprepoznatljivijih elemenata ragbija i zahteva veliku koordinaciju i snagu.

Drugi važan oblik prekida je „lineout“ – ubacivanje lopte sa strane kada je lopta izašla iz igre. Igrači iz obe ekipe se raspoređuju u liniju i skaču kako bi osvojili loptu iz vazduha.

Pozicije igrača na terenu

Tim se deli na dve osnovne grupe: „forwards“ (napredni igrači) i „backs“ (zadnji igrači). Forwardsi su zaduženi za fizičku dominaciju, skramove, lineoute i borbu za posed lopte, dok backs igrači preuzimaju većinu trka i taktičkih dodavanja.

Napredni igrači su najčešće snažni i teži, jer njihova glavna uloga jeste fizički kontakt i osvajanje prostora. U ovu grupu spadaju pozicije poput prop, hooker i lock, dok su flanker i number 8 zaduženi za balans između napada i odbrane.

Zadnji igrači, poput scrum-half, fly-half, wing i fullback, imaju zadatak da organizuju napade, dodaju lopte i stvaraju šanse za esej. Fly-half je obično glavni taktičar tima – on odlučuje kada će se šutirati, kada će se igrati rukom i gde će se preusmeriti napad. Wingovi su najbrži igrači u timu, dok fullback mora da ima odličnu preglednost i sigurnost u prijemu lopti iz šuta.

Oprema i fizička priprema

Za razliku od američkog fudbala, ragbi se igra bez tvrde zaštitne opreme. Igrači nose majice kratkih rukava, šorts, štucne i kopačke. Dozvoljeno je nošenje laganih štitnika za ramena i glavu, kao i štitnika za zube. Oprema mora biti funkcionalna i udobna, jer igra zahteva visok stepen pokretljivosti, izdržljivosti i kontakta.

Igrači moraju imati izuzetnu kondiciju, jer igra traje bez čestih prekida, a ritam je intenzivan. Snaga, brzina, agilnost i izdržljivost jednako su važni za sve pozicije. Treninzi uključuju vežbe snage, sprintove, taktičku pripremu i specifične tehničke elemente poput dodavanja, obaranja i pozicioniranja.

Osim fizičke, psihološka priprema je neophodna. Ragbi je timski sport koji zahteva visok nivo discipline, koordinacije i komunikacije. Igrači moraju biti u stanju da brzo donose odluke, prilagode se situaciji i efikasno sarađuju sa saigračima u uslovima visokog pritiska. Za početnike, preporučuje se da započnu sa osnovnim treninzima koji uključuju tehnike dodavanja, hvatanja lopte i osnovne vežbe obaranja.

Ragbi je kompleksan, ali izuzetno uzbudljiv sport koji kombinuje fizičku snagu, taktičku inteligenciju i timsku saradnju. Razumevanje pravila, pozicija i dinamike igre omogućava svakom ljubitelju sporta da u potpunosti uživa u gledanju ili igranju ragbija. Bilo da ste budući igrač, roditelj deteta koje želi da trenira, ili samo znatiželjni gledalac, nadamo se da vam je ovaj vodič pružio sveobuhvatan uvid u to kako se igra ragbi. Za još korisnih informacija posetite naš sajt.

 OVDE MOŽETE SLUŠATI SMART RADIO