Kako su jednom fotografijom namagarčili mnoge medije u Srbiji

0
7177

Sve bi se završilo na još jednom tviter-houksu, da mediji skloni nekritičnom preuzimanju svega svetlucavog i klikabejtnog sa društvenih mreža ponovo nisu pokazali svoje pravo lice. Nekoliko sati nakon što je na Tviteru objavljena srceparajuća izmišljena objava o „izgubljenoj fotografiji“, a uprkos toni komentara u kojima su se korisnici Tvitera zabavljali kačeći gifove i duhovite opaske kao reakciju na „apel za pronalaženje vlasnika fotografije“ mediji su preneli ovu lažnu priču kao istinitu.

Mogla je to biti priča, jedna od danas odista retkih, koja nema ni grama potencijala da generiše negativne komentare, pljuvanje, mržnju i sve ono bez čega danas malo koji tekst može da prođe. A medij da preživi.

Naime, korisnik Tvitera objavio je da je ispred Lidla pronašao fotografiju nečijih roditelja i sad jako želi da pronađe vlasnika ili vlasnicu i vratu mu/joj fotografiju. 

„Mama i tata, 1955“, naveo je korisnik Tvitera da piše na poleđini pronađene fotografije. Na zemlji, ispred Lidla.

Topla ljudska priča

Kako bilo koji mediji da propusti ovakvu priču? Pogotovo kad je ispod objave na Tviteru gomila ritvitova i fejvova. A onda, sve je u njoj tako njaooo. Još spada i u domen „toplih ljudskih priča“. Hešteg dirljivo, heartbreaking, romantično.

Neko je ispred Lidla izgubio fotografiju svojih roditelja. A fotografija je takva da nužno izaziva simpatije zbog nasmejanog mladog para, nečijih budućih roditelja. Kod nekih i nostalgiju, za tamo nekom 1955.

Mogla je to biti baš lepa priča, mogli smo kolektivno da navijamo da se fotografija vrati vlasniku, vlasnicima… i da se naposletku, zahvaljujući medijima, pokaže da i dalje ima ljudi koji nisu spremni da pređu (i bukvalno) preko nečijih izgubljenih a veoma dragih uspomena…

Samo kad bi objava o izgubljenoj fotografiji – bila istinita.

Nije za takav zaključak bila neophodna ne znam kakva forenzika – ako već niste bili u stanju da prepoznate likove na fotografiji, ispod objave je bilo i previše komentara koji su argumentovano „provalili“ autora.

I to da je ovaj pravi huncut, koji je iz čiste šege ili iz potrebe za „lajkovima“, za „izgubljenu fotografiju ispred Lidla“ iskoristio scenu iz kultnog trodelnog serijala „Povratak u budućnost“. 

Dakle, ako niste uspeli da na fotografiji odmah prepoznate „roditelje“ glavnog lika u serijalu, Martija Mekflaja (kojeg glumi Majkl Džej Foks), Džordža i Lorejn Mekflaj (koje glume Krispin Glover i Lea Tompson), mogli ste o svemu tome da inicijalno saznate iz komentara. 

Samo je trebalo da za trenutak suzbijete onlajn bolećivost i da u narednim trenucima, za svaki slučaj, pogledate šta stoji ispod objave. Čak i ako niste, nikom ništa, ovo verovatno nije ni prvi ni poslednji put.

Sve bi se završilo na još jednom tviter-houksu, e da mediji skloni nekritičnom preuzimanju svega svetlucavog sa društvenih mreža, klikabajtnog u konačnici, ponovo nisu pokazali svoje pravo lice.

Cenzolovka

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here