Koji zanati su najtraženiji u Srbiji?

0
697

Dok su se mnogi sektori modernizovali i digitalizovali, tradicionalni zanati ostali su nezamenjivi, a potražnja za njima često premašuje ponudu. Čini se da sve više mladih izbegava da stekne zanatske veštine koje se u današnje vreme ćine i najisplativijim.

U ovom tekstu, istražićemo koje su to zanatske profesije najtraženije na teritoriji Srbije.

Bravari

Bravar je među najtraženijim zanatlijama u Srbiji. Uloga bravara u izgradnji i održavanju sigurnosnih sistema, kao i u proizvodnji i montiranju metalnih konstrukcija, čini ih neophodnim u raznim sektorima. Bravari se bave izradom i popravkom svih vrsta brava, ali i ugradnjom pametnih brava i video nadzora.

Potražnja i zarada

Potražnja za bravarima je visoka, naročito u urbanim sredinama gde je velikom broju stanovnika bezbednost na prvom mestu. Plate za bravare variraju, ali iskusni bravari mogu zaraditi između 500 i 1.500 evra mesečno, u zavisnosti od složenosti posla i toga gde rade. Mnogi bravari rade i kao samostalni preduzetnici, što im omogućava fleksibilnost i dodatne prihode.

Obrazovanje i veštine

Da bi postali bravari, moguće je završiti srednju školu tehničkog usmerenja, ili kako se mnogi odlučuju, kurseve i obuke. Naravno, mnogi koji završe srednju školu, mogu da se odluče za dodatne kurseve kako bi unapredili svoje veštine. Praktična obuka je ključna, jer se bravarska struka zasniva na preciznosti i manuelnoj spretnosti.

Perspektive i izazovi

Bravarski zanat nudi stabilne perspektive zapošljavanja, ali nosi sa sobom i izazove. Rad sa teškim materijalima i alatima, kao i često nepredvidivi radni sati, deo su svakodnevice ovih zanatlija. Ipak, zadovoljstvo koje dolazi sa rešavanjem kompleksnih problema i kreiranjem sigurnosnih rešenja je neprocenjivo, naroćito kada dobiju pozitivne utiske od svojih klijenata.

Frizeri

Veštine i rad frizera su vrlo cenjene, jer je u pitanju posao koji zahteva kreativnost, preciznost i rad sa ljudima različitih karaktera.

Potražnja i zarada

Potražnja za frizerima je visoka, posebno u urbanim sredinama gde se vrlo često otvaraju novi saloni, upravo zbog velike potražnje. Zarade frizera mogu se kretati od 300 do 1.000 evra mesečno, u zavisnosti od regije, ali i specijalizacije. Frizeri mogu imati i dodatne izvore prihoda kroz samostalne usluge i tretmane.

Obrazovanje i veštine

Da bi postali frizeri, potrebno je završiti srednju školu za negu lepote, a naravno postoje i razni kursevi i obuke. Praktična obuka je neophodna, jer se upravo tu stiče znanje koje je neophodno za dalji samostalni rad.

Perspektive i izazovi

Rad sa kosom često je fizički zahtevan i zahteva visok nivo koncentracije, te frizeri često imaju fizičke probleme poput bolova u kičmi, nogama ili rukama, što predstavlja najveću manu ovog posla. S druge strane, reč je o poslu koji će uvek biti u potražnji.

Električari

Električari su takođe među najtraženijim zanatlijama u Srbiji. Njihova uloga u postavljanju, održavanju i popravci električnih instalacija čini ih neizostavnim kada je u pitanju funkcionisanje modernih objekata, bilo da su u pitanju stambeni, poslovni ili industrijski objekti.

Potražnja i zarada

Zarade električara mogu se kretati od 600 do 2.000 evra mesečno, zavisno od specijalizacije, složenosti posla i iskustva. Električari rade i na održavanju i popravci elektroinstalacija u domaćinstvima, što predstavlja dodatni izvor prihoda.

Obrazovanje i veštine

Da bi postali električari, potrebno je završiti srednju elektrotehničku školu. Poznavanje propisa i standarda u oblasti elektroinstalacija, kao i sigurnosnih procedura, neophodni su za uspešnu karijeru, stoga je potrebno imati i neki vid prakse.

Perspektive i izazovi

Rad sa strujom zahteva strogo poštovanje sigurnosnih protokola kako bi se izbegle povrede, kako majstora tako i samih ukućana. U pitanju je posao koji sa sobom nosi određene rizike, ali njih je moguće izbeći uz pravilnu obuku i odgovarajuće znanje. U pitanju je posao koji će uvek biti u potražnji, naročito zato što se razvijaju tehnologije koje najvećim delom zavise od struje.

Vodoinstalateri

Vodoinstalateri su neophodni za postavljanje, održavanje i popravku vodovodnih i kanalizacionih sistema. Njihova uloga je ključna za funkcionisanje svakodnevnog života, bilo da su u pitanju stambeni, poslovni ili industrijski objekti.

Potražnja i zarada

Potražnja za vodoinstalaterima je konstantna, s obzirom na potrebu za redovnim održavanjem i popravkama vodovodnih sistema. Zarade vodoinstalatera mogu varirati, ali se kreću između 500 i 1.500 evra mesečno.

Obrazovanje i veštine

Da bi postali vodoinstalateri, potrebno je završiti srednju stručnu školu sa obukom ili kursom specijalizovanim za vodoinstalaciju, a praktična obuka pod nadzorom iskusnih vodoinstalatera je neizostavna.

Perspektive i izazovi

Rad sa vodom i kanalizacijom često je fizički zahtevan i može biti neugodan. Pored toga, vodoinstalateri često rade pod pritiskom, posebno kada su u pitanju hitne intervencije.

Iskusni vodoinstalateri često otvaraju sopstvene firme ili rade kao samostalni preduzetnici, a u velikim građevinskim firmama ili preduzećima za održavanje, iskusne zanatlije mogu preuzeti odgovorne pozicije.

Bez obzira na modernizaciju i digitalizaciju, zanati kao što su ovi ali i stolari, zidari, automehaničari i drugi ostaju neophodni i visoko cenjeni. Ovi zanati nude stabilne mogućnosti zapošljavanja i pristojne zarade, uz izazove koji dolaze sa fizički zahtevnim radom i potrebom za kontinuiranim učenjem i usavršavanjem.

OVDE MOŽETE SLUŠATI SMART RADIO

(Katarina Nikolić)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here