Centar za kulturu „Sirmijumart“ vas poziva da se uz nastup Vokalnog ansambla rane muzike “Dom muza”, u četvrtak, 24. aprila 2025. godine u 20 časova, u ambijentu Rimokatoličke crkve Svetog Dimitrija, na trenutak povežete sa davnim vekovima, sa epohama renesanse i baroka, koje su donele večnu lepotu u svet umetnosti. Vokalni ansambl rane muzike “Dom muza” je stalni edukativni muzički projekat ruskih i srpskih pevača i muzičara iz Novog Sada i Beograda.
Uz zvuke čembala, laute, orgulja i mnogoglasnog pevanja, oživeće se muzički duh prošlih stoleća, u interpretaciji sjajnih umetnika iz Srbije i Rusije, čuvara autentičnog izraza i emocije stare Evrope. Projekat se organizuje kao za popularizaciju ranih epoha (renesanse, baroka) posebno u istorijski autentičnom stilu, kao što i za popularizaciju modernih neobaroknih dela europejskih kompozitora. Ono određuje prioritetne javne interese u polju rane kulture u vezi sa domaćim muzičkim tradicijama bivše Austrougarske.
Osim višeglasnog pevanja, ovaj projekat koristi i upotrebu istorijskih instrumenata, kao što su čembalo, lauta i orgulje. Vokalni ansambl rane muzike Dom muza je imao nastupe u sledećim gradovima Srbije: Novi Sad, Beograd, Petrovaradin, Sremski Mitrovci. Učestvovao je u svečanom otvarnju festivala „Dani barokne muzike“ u Beogradu, isto i u Novom Sadu (2024), u festivalu „Raspevani mostovi“ u Novom Sadu (2024). U 2024.godine ansambl je laureat prvog mesta u međunarodnom horskom takmiħenju u Minsku (Belarusija), član Europske (Srpske) Horske asociacije.
Ansambl kao stalni projekat ima podršku od crkve Uzvišenja Svetog Križa u Petrovaradinu, od Srpske horske asocijacije, od Vojvođanske asociacije za ranu muziku (VEMA).
Timur Musaev (1974) – umetnički i muzički rukovodilac vokalnog ansambla rane muzike „Dom muza“, horovođa, laureat međunarodnih takmičenja, kompozitor, aranžer. Istanuti član Moskovskog muzičkog društva, kao i Udruženja muzičkih psihologa i psihoterapeuta (Rusija). On je obuku na kursu za horske dirigente završio na čuvenom Moskovskom državnom konzervatorijumu (1999). Uspešno je prošao i obuku na Moskovskom državnom univerzitetu, gde je na fakultetu stekao sertifikat “Menadžment u kulturi“ (2002) i radio je kao muzički producent u Ruskom državnom muzičkom Televizijskom – Radio – Centru – RSMC (2003-2004). U 2012. godini prošao je kurseve i obuke u Torinu: „Teatar pre Teatra“: „Madrigali Monteverdija“ (“Pozorište u pozorištu: pevanje Monteverdijevih madrigala“) pod upravom Rozane Bertini, Đuzepea Maleta i Danijela Karnovića i „Zavodljivost grigorijanskog korala“ (“Majstorstvo grigorijanskog korala“) pod upravom Aleksandra Markusa Švajcera. Već dugi niz godina sarađuje sa Laboratorijom barokne opere u Dečjem muzičkom pozorištu Natalije Sac u Moskvi, pod upravom maestra Endru Lorensa-Kinga (2017, 2018. i 2020. godine).
Darko Karajić je diplomirao klasičnu gitaru na Muzičkoj Akademiji u Zagrebu u klasi profesora Ištvana Remera. Na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu završio je magistarske i doktorske studije pod mentorstvom profesora Vere Ogrizović. Svira instrumente iz porodice lauta u mnogim ansamblima kojima je polje interesovanja rana muzika. Radi kao profesor na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu. Veh nekoliko godina ima saradnju sa pevačima ansambla „Dom muza“.
OVDE MOŽETE SLUŠATI SMART RADIO