Da li ste čuli za lekarku iz mitrovačke Hitne pomoći koja je preko medija počela da dijagnostikuje društvo i ljudsku psihu, jedan od naših vernih pratilava poslao nam je poruku ove sadržine, dodajući i svojevrstan zaključak: Umesto da pomaže pacijentima, ona optužuje tabloide i igra se novinara i psihijatra!
Šokantan tekst jedne lekarke iz Hitne pomoći koja umesto da spašava živote i pruža hitnu medicinsku pomoć, odlučuje da putem medija dijagnostikuje društvo i ljudsku psihu, a kao glavni krivac za porast nasilja i psihičkih problema optužila je tabloide, naročito „Informer“, izazvao je prilično negodovanja među našim pratiocima. Da li je ovo profesionalno? Da li je lekaru u Hitnoj pomoći mesto u bolničkoj sobi ili na naslovnim stranama tabloida? Sve češće se pitamo gde je granica između stručnosti i ličnog mišljenja, kada zdravstveni radnici počnu da se igraju novinara i psihijatara preko javnih medija.
U komentaru, lekarka postavlja retoričko pitanje: da li treba u anamnezu ubaciti pitanje koliko pacijent dnevno čita tabloide? Ova izjava ne samo da zvuči kao provokacija, već direktno narušava ugled lekarske profesije. Anamneza je ozbiljan medicinski dokument, a ne prostor za političke ili medijske polemike.
Još veći problem je što se u tekstu „prst upire“ samo u jedan medij, dok se drugi izvori medijskog haosa i dezinformacija potpuno ignorišu. Takav selektivni pristup baca senku na kredibilitet čitavog izlaganja. Na sve to, autor teksta se potpisuje kao lekar, pišući u ime cele medicinske struke, što može zbuniti javnost i dovesti do pada poverenja u lekare.
U vreme kada građani već muku muče sa nedostatkom lekara i rastućom anksioznošću, ovakvi javni istupi samo dodatno unose nemir i zbunjenost.
Zaključak je jasan: Hitna pomoć nije mesto za političke i medijske obračune. Lekari treba da budu posvećeni lečenju i pomoći, a ne da preko medija dele lekcije o društvenim problemima na osnovu senzacionalističkih naslova. Samo tako možemo sačuvati poverenje i dostojanstvo medicinske profesije.
Sramotno je da lekar, posebno onaj koji radi u Hitnoj pomoći, koristi svoj profesionalni autoritet da plasira teze o “preteranoj dozi Informera” kao da je to neka nova dijagnoza. Medicinska struka ima jasno definisane standarde i metode za postavljanje dijagnoza, zasnovane na kliničkim dokazima i ličnom pregledu pacijenta.
Izmišljati “dijagnoze” na osnovu ličnih impresija i tabloida je ne samo neprofesionalno, već i štetno. Lekari moraju biti primeri stručnosti i odgovornosti, a ne izvor dodatne konfuzije i straha. Sve drugo im je nedostojno.
OVDE MOŽETE SLUŠATI SMART RADIO