Manastir Hilandar – istorija i zanimljivosti koje možda niste znali

0
972

Manastir Hilandar, koji se nalazi na poluostrvu Atos u Grčkoj, jedan je od najznačajnijih pravoslavnih manastira u svetu. Njegova duga istorija, bogato kulturno nasleđe i duhovni značaj čine ga obaveznom destinacijom za sve zainteresovane za religiju, istoriju i umetnost. 

U nastavku ovog teksta ćemo istražiti istoriju manastira Hilandara, njegovu arhitekturu, umetnička dela koja su sačuvana unutar njegovih zidina i zanimljivosti koje možda niste znali o ovom izuzetnom mestu.

Istorija manastira Hilandara

Manastir Hilandar osnovali su u 12. veku, 1198. godine, Sveti Sava i njegov otac Stefan Nemanja (Sveti Simeon). Nalazi se na istočnoj strani Atosa, na litici iznad mora, i bio je jedan od prvih manastira podignutih na ovom svetom mestu. Danas je ovaj manastir vrlo popularna destinacija i redovno se organizuje kombi prevoz Beograd Hilandar

Naziv „Hilandar” potiče od grčke reči „Chelandariou”, što znači „bratstvo”. Manastir Hilandar je tokom svoje istorije trpeo razne izazove, uključujući uništavanje od strane Osmanskih osvajača i razne požare. Uprkos ovim teškoćama, manastir je uvek obnavljan i nastavljao sa svojim duhovnim i kulturnim radom, a danas u njemu borave monasi koji žive skromnim životom gajeći sopstvenu hranu. Ukoliko vas zanimaju takve teme, posetite sajt Agromagazin za najbolje savete iz sveta poljoprivrede.

Arhitektura manastira Hilandar

Arhitektura manastira Hilandara odražava kombinaciju različitih stilova, od vizantijskog do ruskog uticaja. Glavna crkva je posvećena Uspenju Presvete Bogorodice i sastoji se od centralnog dela, kupole i bočnih kapela. U unutrašnjosti crkve nalaze se vredne ikone i freske, koje potiču iz različitih perioda.

Manastirski kompleks obuhvata i konake, kapele, biblioteku i druge administrativne zgrade. Sve ove građevine predstavljaju kombinaciju duhovne i svetovne svrhe, pružajući utočište monasima i posetiocima.

Kulturno nasleđe

Manastir Hilandar čuva bogatu zbirku umetničkih dela, knjiga, rukopisa i artefakata koji svedoče o bogatoj istoriji i duhovnom nasleđu ovog mesta. U njegovoj biblioteci čuva se preko 2.000 rukopisnih knjiga, među kojima su i neki od najstarijih primeraka pravoslavne književnosti.

Pored knjiga, u manastiru se čuvaju i dragocene ikone, bogoslužbeni predmeti, tekstil i arheološki nalazi. Svi ovi objekti predstavljaju neprocenjivo kulturno nasleđe koje privlači brojne posetioce iz celog sveta.

Zanimljivosti o Hilandaru

  • Ktitor manastira – manastir Hilandar ima ktitora i zaštitnika Svetog Simeona, koji je bio jedan od osnivača ovog svetog mesta.
  • Obnova posle požara – nakon što je manastir teško oštećen u požaru 2004. godine, pokrenuti su brojni međunarodni projekti obnove, uključujući finansijsku podršku Srbije, Grčke i drugih zemalja.
  • Svetska baština UNESCO-a – manastir Hilandar je, zajedno sa drugim manastirima na Atosu, 1988. godine uvršten na UNESCO-vu listu svetske baštine zbog svog kulturno-istorijskog značaja.
  • Carica Jelena je jedina žena koja je ušla u ovaj manastir – kada se car Dušan u bekstvu od kuge sklonio u Hilandar, sa sobom je poveo svoju ženu – caricu Jelenu. Ona je do dana današnjeg jedina žena koja je kročila na ovu teritoriju (mada su je po predanju uneli na nosiljci kako njena noga ne bi dodirnula tlo Svete Gore).
  • Jedna od najbrojnijih zbirki slovenskih rukopisa – biblioteka ovog manastira je osnovana kada i on sam (manastiri su dugo bili centri pisemnosti i edukacije). Neki od rukopisa koji se nalaze u Hilandaru su: Hilandarski listići, Marijin kodeks, Miroslavljevo jevanđelje, Vukanovo jevanđelje, Radoslavljevo jevanđelje
  • Gostoprimstvo – manastir Hilandar je poznat po gostoprimstvu prema posetiocima. Gosti su dobrodošli da posete manastir, obiđu njegove znamenitosti i učestvuju u duhovnom životu zajednice.
  • Letnja rezidencija – manastir Hilandar služi i kao letnjikovac za monahe koji žive u drugim manastirima na Atosu. Tokom letnjih meseci mnogi monasi dolaze u Hilandar da se odmore i duhovne vežbe.

Saveti za posetioce

Ako planirate da posetite manastir Hilandar, evo nekoliko saveta koji će vam pomoći da što bolje iskoristite svoje iskustvo:

  • Proverite radno vreme – pre nego što krenete, proverite radno vreme manastira i njegove atrakcije kako biste bili sigurni da će biti otvoreni za posetioce.
  • Poštujte pravila – kao sveto mesto, Manastir Hilandar ima određena pravila ponašanja koja posetioci treba da poštuju. Ovo uključuje prikladno oblačenje i poštovanje tišine u crkvama i kapelama.
  • Informišite se – pre posete pročitajte nešto o istoriji i značaju manastira Hilandara kako biste bolje razumeli šta vidite i doživite tokom posete.
  • Podržite restauraciju – manastir Hilandar nastavlja da se suočava sa izazovima restauracije i održavanja. Molimo vas da razmislite o pružanju vaše finansijske podrške ili volontiranja kako biste pomogli očuvanju ovog važnog kulturnog blaga.

Manastir Hilandar predstavlja ne samo duhovni centar pravoslavnog hrišćanstva, već i dragoceno kulturno nasleđe koje zaslužuje poštovanje i zaštitu. Posetioci koji odluče da istraže ovo sveto mesto biće nagrađeni ne samo lepotom arhitekture i umetnosti, već i dubokim duhovnim iskustvom koje pruža.

OVDE MOŽETE SLUŠATI SMART RADIO

(Katarina Nikolić)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here