Kazneno popravni zavod je u proteklom vremenskom periodu postao tema mnogih svetskih medija, zbog azila za pse, o kome smo pisali još kada je počinjala njegova izgradnja. “Njujork Tajms”, “Dejli Mejl”, “Stejt”, “BTA” i mnogi srpski i regionalni listovi i drugi mediji objavili su seriju fotografija koje prikazuju pse i osuđenike i svi su, bez izuzetka, pozitivno pisali o ovoj temi.
Kazneno popravni zavod je jedan od tri u Evropi koji sprovodi projekat resocijalizacije osuđenika pomoću pasa, koji se posle udomljavaju. Ovaj projekat se sprovodi u Škotskoj i Španiji, ali je zatvor u Mitrovici jedini na svetu koji ima prihvatilište za napuštene pse, odnosno azil u sklopu zatvora.
O psima u azilu brigu vode osuđenici koji služe blaže zatvorske kazne i nalaze se u poluotvorenom odeljenju, a psi su smešteni prema pravilima Uprave za veterinu. Prihvatilište broji 42 boksa, površine oko 15 metara kvadratnih, a kapacitet je 400 pasa, jer je više pasa blagog karaktera smešteno u jedan boks.
Gradska uprava izdvaja sredstva za veterinare, sterilizaciju, čipovanje, nabavku ogrlica, dok je briga oko hrane prepuštena KPZ-u. Zoohigijena u okviru JKP “Komunalije” zadužena je za hvatanje pasa lutalica, a za svakog psa koji dođe u prihvatilište popunjava se evidencioni list, te se životinja fotografiše, dobije karton na kome se unose podaci o tome u kakvom je stanju zatečen, sa koje lokacije sklonjen i da li je urađena vakcinacija, revakcinacija, čipovanje, sterilizacija, celokupan veterinarski tretman. Na taj način novi vlasnik psa prilikom udomljavanja tačno zna kakvog psa će usvojiti.
U novembru je potpisana saradnja između KPZ, Grada Sremska Mitrovica, OEBS-a, Uprave za izvršenje krivičnih sankcija Ministarstva pravde Republike Srbije i nemačke nevladine humanitarne organizacije “Help”.
Pored svega navedeno, iz KPZ najavljuju će organizovati dane otvorenih vrata kada će građani Mitrovice moći da posete azil i udome psa. Psi koji ne budu udomljeni, dobiće specijalne ogrlice sa jasnom oznakom da su to psi Grada Sremska Mitrovica, koji su čipovani, sterilisani i bezopasni, i biti vraćeni na lokaciju, gde su i nađeni, tako da građani neće imati brigu da li se radi o opasnom psu, jer su ti psi prošli obuku i dresuru u prihvatilištu.
Ovo prihvatilište je i velika ušteda za lokalnu samoupravu, te se očekuje da će se smanjiti i odštete građanima za ujede pasa lutalica, koje su do sada na godišnjem nivou iznosile oko 25 miliona dinara.
Otvaranjem ovog azila i briga oko napuštenih pasa konačno se počela sistemski rešavati, bez štetnog uplitanja manipulanata okupljenih po raznim nekompetentnim udruženjima građana, na čemu je uostalom „Sremskomitrovački portal“ i insistirao u svojim mnogobrojnim člancima vezanih za ovu temu.
(M. M.)