Tokom proteklog vikenda, u Sremskoj Mitrovici je održana manifestacija „Pčelarski dan lipe 2023”. Organizator je bio Savez pčelarskih organizacija Vojvodine, u saradnji sa pčelarima Srema i Sremske Mitrovice uz podršku Grada Sremska Mitrovica.
Kako je tokom savetovanja rečeno, gotovo 10 godina pčelari se okupljaju na raznim manifestacijama, a Srem je predodređen za „Pčelarski dan lipe” zbog velikih površina lipovih šuma na Fruškoj gori. To je, zapravo, i vid reklame, kažu organizatori, za fruškogorski lipov med, za ono što Srem, jedini u Srbiji može da pruži.
„Grad Sremska Mitrovica ima priliku i čast da ugosti pčelare sa teritorije Pokrajine Vojvodine, ovo je njihov redovan sastanak tzv. Dani lipe, sa gostima iz inostranstva, tu su predstavnici Rumunije i Hrvatske. Proizvodnja meda takođe zavisi od vremenskih prilika, vidimo da je ova godina prilično teška, tako da se svi susrećemo sa problemima i očekujemo da kroz razmenu iskustva, možda čak unapredimo ili eliminišemo neke negativne posledice i u proizvodnji u pčelarstvu.”- rekao je Vladimir Nastović, načelnik Gradske uprave za poljoprivredu.
Iz mitrovačkog Pčelarskog društva „Jovan Živanović”, ukazujući da je Fruška gora kao najveće stanište lipe u Evropi vrlo atraktivna i privlači pažnju pčelara iz Srbije i okoline, apelovali su da se čuvaju šume kako bi se zaštitile i pčele.
„Pčelar je vrlo kompleksno zanimanje jer on mora da bude fizički i mentalno izuzetno jak, da zna da radi sa pčelama, mora i da se snalazi i sa novim tehnologijama, hemijskim preparatima, da je upoznat sa hranom i skladištenjem. Blaga zima koja je iza nas i hladno proleće jedan su od uzroka za lošu godinu za pčelare, a cene meda se još od nastanka ove krize, od kovida pa nadalje, mogu samo povećati, budući da su veoma niske. Cilj održavanja ove manifestacije jeste i da ljudi shvate da čuvaju ono što još uvek imaju, lako je uništiti, iseći, a teško je obnoviti.”- kažu u Pčelarskom društvu.
Razmena znanja i iskustava pčelarima mnogo znači, pogotovo zato što su oni već usvojili dobre tehnike i tehnologije proizvodnje meda. Pored druženja, ovo je prilika za analizu trenutnog stanja u pčelarstvu .
Već 15 godina pčelari Srbije i Rumunije se druže i razmenjuju iskustva. Susret je bio dobra prilika za još bliže upoznavanje i razmenu znanja pčelara iz regiona.
„Imamo odličnu saradnju sa našim domaćinima i lepo se družimo i unapređujemo naš rad. Zahvaljujući investicijama Evropske unije, u našoj zemlji, pčelarstvo je počelo da cveta”, kaže Kristijan Čobanaž predsednik Pčelarskog udruženja „Apis Banatika” iz Temišvara: „Poslednjih godina naša omladina veoma se angažovala u pčelarstvu i sad veoma uspešno samo to rade. Pčelarstvo je u domenu poljoprivrede postalo veoma bitno. Međutim, ove godine vreme nije baš prilagođeno pčelarstvu, tako da smo tenutno u nekakvoj krizi.”
Mitrovačko Udruženje je u stalnom kontaktu i saradnji i sa drugim pčelarskim udruženjima u zemlji i okruženju, a „Pčelarski dan lipe 2023” jedna je od aktivnosti njihovog zajedničkog delovanja.
OVDE MOŽETE SLUŠATI SMART RADIO