U Čitaonici biblioteke „Gligorije Vozarović“ održana je promocija knjige „Srpska puška“ autora Branislava V. Stankovića, jednog od najboljih srpskih stručnjaka za streljačko naoružanje vojski Kneževine i Kraljevine Srbije. Ovom knjigom, autor je zapravo zaokružio priču o streljačkom naoružanju srpske vojske o kojem je pisao i u svojoj prvoj knjizi „Srpska vojska -Oružje naših pobeda 1914-1918“.
Na promociji su pored autora govorili i istoričari Andrija Popović, direktor Muzeja Srema, Svetlanka Milutinović, nekadašnji direktor Narodnog Muzeja u Šapcu i Nenad Radmanović a u muzičkom delu programa učestovala je etno grupa „Srpski dom“ na čelu sa Ivanom Marketanović.
Knjiga „Srpska puška“ posvećena je svim modelima višemetnih (brzometnih) pušaka kalibra 7mm, sistema Mauzer koje je Srbija počela da nabavlja od 1899. godine i uvodi u naoružanje svoje vojske. Puška je doživela tokom narednih godina nekoliko modifikacija a iako originalno nemačka, puška sistema Mauzer uvedena je u naoružanje srpske vojske službenim nazivom „Srpska brzometna puška kalibra 7mm…“
Ova izvorno nemačka puška donela je srpskoj vojsci pobede ovenčane slavom u Balkanskim ratovima tokom kojih je uništeno ili izgubljeno preko 60000 pušaka sitema Mauzer. Srpska Vlada na čelu sa Nikolom Pašićem pred Prvi svetski rat potraživala je od Rusije oko 120000 pušaka sistema Mosin-Nagan, kao zamenu za izgubljene „Mauzerke“, koju su koristile i jedinice carske ruske vojske, što je posle prvobitnog odbijanja, srpskoj Vladi ipak odobrena kupovina. Prve puške zaprimile su jedinice Timočke divizije prvog i drugog poziva koje su učestvovale i u Sremskoj operaciji i Bici na Legetu septembra 1914. godine.
Opšte je poznata stvar da su srpski vojnici sa negodovanjem prihvatali ruske puške na početku rata navinkuti na pouzdane „Mauzerke“ kojih je tada bilo značajno manje u jedinicima srpske armije nego pre Balkanskih ratova. Knjiga se bavi upravo opisom svih modela „srpske puške“ sistema Mauzer i za svaki model autor je priložio taktičko-tehničke podatke, vredne fotografije i detalje koje je gotovo nemoguće pronaći u nekim drugim knjigama slične tematike.
OVDE MOŽETE SLUŠATI SMART RADIO