Pećinci sve popularnije mesto za ekskurzije

0
2188

Na malom prostoru i uz kratku vožnju duž 35 kilometara rute od krajnjeg severa opštine Pećinci pa sve do Kupinova na jugu, svakog putnika-namernika iznenadiće bogata prirodna, istorijska i kulturna baština.

U samom centru je Muzej hleba, u Donjem Tovarniku svinjarska koleba, u Ogaru Aksentijev kućerak – kulturno dobro od izuzetnog značaja, na izlazu iz Obreža Obedska bara, a u Kupinovu, najlepšem sremskom selu u zagrljaju specijalnog rezervata prirode i reke Save, tri lokaliteta vezana za kasni srednji vek. Zato i ne čudi što je oblast udaljena tek sat vremena vožnje od Beograda, a sat i po od Novog Sada, vrlo popularna, posebno među školarcima, ističe direktorka pećinačke Turističke organizacije Ljubica Bošković.

Obilazak je započet od dvorišta tovarničkog Lovačkog doma, gde je podignuta replika tradicionalne svinjarske kolebe, kućice koja je našim precima bila i kuhinja, i dnevna soba, i ostava za životinjsku hranu tokom zime, dok su u šumama donjeg Srema čuvali svinje.

Nekada davno, seljani iz Srema čuvali su svinje daleko od svojih domaćinstava, a kako bi mogli da prespavaju ili se sklone od nevremena, pravili su kružne kolebe, kako se to ovde kaže, sa zidovima od pruća i blata, pokrivene slamom ili trskom – dodaje Ljubica Bošković. – Na otvorenom ognjištu sa kotlom okačenim o sleme lovci i danas prave roštilj od mangulice, što je atrakcija za turiste iz grada.


Sledeća destinacija bili su Ogar i najstarija očuvana seoska kuća u Sremu, građena isključivo od prirodnih materijala, sa debelom hrastovom gredom temeljačom i zidovima građenim u bodručnoj konstrukciji, od izukrštanih hrastovih greda sa ispunom od pletara.

Prema projektu EDEN, kojim se biraju manje poznata odredišta u 28 država EU i zemljama kandidatima, Evropska komisija je krajem septembra proglasila opštinu Pećinci kao prateću izuzetnu destinaciju.

– Tema ovogodišnjeg EDEN-a bio je zdravstveni i velnes turizam. Sa postojećom turističkom ponudom spojili smo potpuno nov projekat „Šumska medicina”, koji se u saradnji sa licenciranim šumskim terapeutom Ivanom Lozjanin iz „Vojvodinašuma” izvodi u šumama Obedske bare, a sve u cilju povratka savremenog čoveka prirodi – s ponosom kaže Ljubica Bošković.

– Prava lepotica i ponos naše opštine, nazvana po poslednjem vlasniku Aksentiju Stojšiću, odoleva zubu vremena već dva i po veka, uz minimalne korekcije – kaže ona, dodajući priču o velikom bećaru, omiljenu među posetiocima. – Pođe on, kao momak, u Zagreb da proda teškom mukom uzgojene svinje, jer se tamo postizala najviša cena, kad nema njega dve nedelje. Roditelji se dali u brigu, misle neko im je opljačkao i ubio sina, kad treće nedelje stiže depeša, gde Aksentije moli roditelje da mu pošalju koji dinar kako bi se mogao vratiti iz grada gde su mu brojne kafane, lepe žene i kockarnice izvukle svu zaradu iz džepa.


Zahvaljujući saradnji sa udruženjem građana iz Ogara, a pod pokroviteljstvom lokalne samouprave i Pokrajinskog sekretarijata za zaštitu životne sredine i Ministarstva turizma, Aksentijev kućerak je u poslednjih nekoliko godina doteran i dopunjen interaktivnim sadržajima kakve zahteva današnji turista, a na zadovoljstvo i meštana, što dokazuje uvek otvorena kapija.

Postavili smo dečje igralište i letnjikovac, svojevrsnu učionicu na otvorenom gde deca kad god žele, mogu da dođu – navodi ona. – Opština je otkupila i susednu parcelu kako bi, po planovima, proširila kompleks turističkim punktom sa učionicom za prezentaciju.

Na početku potkovice Obedske bare, na imanju etno-kuće Putnik, stare 200 godina, smeštena je Turistička organizacija Pećinci, početna tačka razvoja turizma i jedna od retkih koja nema sedište u Pećincima, već u Kupinovu. Vajat, sada pretvoren u kancelarije, hlebna peć, bunar i ambar, primeri su bogatog seoskog domaćinstva s kraja 18. i početka 19. veka. Iako novi, u ambijent su uklopljeni letnjikovac, suvenirnica, osmatračnica, te sadržaji namenjeni isključivo najmlađima.

Pravu arheološku sondu smo zatrpali i nasuli peskom, u koji naš kolega arheolog sakrije ostatke nađene keramike i podeli deci lopatice da ih traže, a kad imaju dovoljno vremena, uči ih kako se predmeti čiste, crtaju i lepe – dodaje uz osmeh. – Početkom ove godine, preko projekta, dobili smo električni minibus „Zeleni zmaj” za 12 osoba: zelen zato što je ekološki, a zmaj jer se trudimo da potenciramo lik Zmaj Ognjena Vuka, koji je vladao odavde, sa srednjovekovnog utvrđenja Kupinika.

Izvor: Dnevnik

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here