Mladi bračni par Srđan i Vanja Solarević započeli sopstveni biznis u Bešenovu i ne kaju se. Posle završetka fakulteta nisu našli posao i vratili se na selo
Kada su posle završenih studija istorije shvatili da istoričara ima više nego što ih je potrebno, mladi bračni par, Srđan (28) i Vanja Solarević (27), doselio se u Bešenovo kod Sremske Mitrovice i pokrenuo sopstveni biznis. Dvoje istoričara danas su vlasnici destilerije „Kazanče“, u kojoj proizvode rakije od breskve i šljive, medovaču, a u planu im je da pokrenu i proizvodnju jabukovače. U prvoj godini rada, proizveli su 500 litara rakije od breskve i toliko od šljive, dok će medovače biti oko stotinak litara. Svoj povratak na selo smatraju dobrom odlukom.
Čim su diplomirali istoriju na fakultetu u Novom Sadu, Solarevići su dali sebi rok od jedne godine da nađu posao. Kad nisu uspeli u tome, Srđan je predložio svojoj supruzi Vanji da se presele na njegovo porodično imanje, kako bi iskoristili prednosti koje nude južne padine Fruške gore. I tako rešiše da pokrenu destileriju. Istoriju, kako kažu, nisu zaboravili, ali ni napustili, te se na nju rado podsećaju uz čašicu rakije, sa svojim prijateljima i klijentima.
– Nisam se mnogo dvoumio, niti mi je krivo što sam se vratio u svoje selo. U junu prošle godine „Kazanče“ je i zvanično registrovano. Do tada, okončali smo najveći deo poslova na adaptaciji i kompletnom uređenju postojećih objekata, kao i na nabavci opreme neophodne za rad – kaže Srđan.
Prva godina proizvodnje, kaže, prošla je iznenađujuće dobro.
Iako nisu sumnjali u svoj rad i proizvod, Solarevići su bili zadovoljni kada su analize potvrdile da njihova rakija zadovoljava sve parametre vrhunskog proizvoda. U decembru su započeli prodaju i, kako napominju, zasad su zadovoljni učinkom.
– Novi smo na tržištu, pa do restorana, kafića i drugih objekata teže dolazimo. Do kraja ove godine očekujemo da ćemo postići neke konkretne dogovore – nada se Srđan.
Svesni da se ne mogu porediti s većim proizvođačima, stavivši kvalitet ispred kvantiteta, nisu želeli da otkupljuju rakiju drugih proizvođača, na šta kao registrovana destilerija imaju pravo.
– Hteli smo da sami proizvedemo, da postignemo vrhunski kvalitet, bez obzira na količinu. Imamo nešto našeg voća, a nešto smo kupovali. Kada smo počeli sa poslom, mislili smo da treba mnogo manje para, međutim, samo za opremu je potrebno najmanje 10.000 evra – kaže Srđan.
Uprkos činjenici da sve više mladih napušta svoja seoska imanja, Solarevići poručuju da se povratak na selo isplati.
– Uvek sam više volela prirodu i tišinu. Posebno je u ovom poslu prednost to što si sam svoj gazda. Iako smo maštali da se bavimo istorijom, započeli smo neke druge poslove i mislim da će nam, gledano na duže staze, biti znatno isplativiji. Mi smo odluku da dođemo u Bešenovo doneli zajednički, stojimo iza nje i kako vreme protiče, sve više smo sigurni da smo doneli pravo rešenje – zaključuje Vanja.