Promocija dronova u službi poljoprivrede

0
81

U okviru projekta „Održiva poljoprivreda kroz upotrebu dronova – transfer znanja i tehnologije za zaštitu biljaka u vinogradarstvu u Srbiji“, koji se realizuje uz podršku Nemačke razvojne saradnje, u ponedeljak i utorak biće organizovana dva važna događaja – Demo dan primene dronova u vinogradarstvu u Sremskim Karlovcima i specijalistička konferencija „Dronovi u zaštiti bilja“ u okviru Poljoprivrednog sajma u Novom Sadu.

Demo dan primene dronova u vinogradarstvu, održaće se u ponedeljak, 19. maja u Vinariji Đurđić u Sremskim Karlovcima, sa početkom u 14 časova. Tom prilikom će biti predstavljena primena najsavremenijih tehnologija u vinogradarskoj praksi, uključujući bespilotne letelice DJI Mavic M3M za mapiranje zasada vinove loze i DJI Agras T50 za precizne tretmane zasada. Posetioci će imati priliku da vide tehnologiju na delu, postave pitanja i razmene iskustva sa stručnjacima iz Agrodrona i Saveza poljoprivrednih inženjera i tehničara Srbije. Ujedno je i deo obeležavanja jubileja 155 godina postojanja SPITS-a.

Dan kasnije, 20. maja, u okviru Poljoprivrednog sajma u Novom Sadu, biće održana specijalistička konferencija o inovacijama u vinogradarstvu i preciznoj poljoprivredi pod nazivom „Dronovi u zaštiti bilja“. U okviru programa konferencije, uz učešće domaćih i inostranih stručnjaka iz referentnih naučnih i stručnih institucija (Srbija, Nemačka, Mađarska, USA, Kina), biće predstavljena najnovija dostignuća, izazovi i perspektive primene dronova u zaštiti bilja. Program će obuhvatiti teme kao što su daljinska detekcija i klasifikacija stanja bilja, primena tretmana useva i zasada specijalizovanim dronovima, kao i rezultate brojnih istraživanja i ogleda, uz iskustva referentnih korisnika ove savremene tehnologije.

Cilj projekta „Održiva poljoprivreda kroz upotrebu dronova – transfer znanja i tehnologije za zaštitu biljaka u vinogradarstvu u Srbiji“ je prenos savremenih znanja i tehnologija u oblasti zaštite biljaka, s fokusom na vinogradarstvo, kroz primenu dronova. Program je realizovan uz podršku Deutsche Gesellschaft für internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, a njegovi nosioci su Centralni savet Srba u Nemačkoj iz dijaspore, koji predstavlja dr Milan Čobanov i parterska institucija u Srbiji – Savez poljoprivrednih inženjera i tehničara Srbije (SPICA), na čelu s profesorom dr Miladinom Ševarlićem. Od početka realizacije projekta nabavljen je dron i obučeno petoro članova SPICA za njegovo korišćenje u poljoprivredi – među njima su četiri žene, koje su visoko obrazovane osobe iz oblasti precizne poljoprivrede i zaštite bilja.

Kroz Nemačku razvojnu saradnju koju sprovodi GIZ finansijski podržavamo projekte Dijaspora udruženja iz Nemačke koji u saradnji sa partnerskom organizacijom iz Srbije sprovode projekte na lokalu. GIZ-ov globalni program Migracije u kontekstu razvoja (MEG) time podržava projekat ne samo kroz bespovratna sredstava, takođe pružamo savete u fazama planiranja i realizacije projekta. Program teži da ojača dijasporu kao ključnog partnera u prenosu znanja. Veoma se radujemo što nivo i kvalitet projekta koji podržavamo ima dalekosežni uticaj i važan je za održivi razvoj Srbije posebno poljoprivrede u ovom kontekstu”, navodi Snežana Antonijević iz GIZ-a.

OVDE MOŽETE SLUŠATI SMART RADIO