Sremskomitrovački portal

PUTINCI: Ostade pusta švapska crkva neobičnog izgleda

Sremsko selo Putinci u rumskoj opštini, u istorijski spisima spominje se već u XV veku kao prevashodno nemačko naselje. Sve do Drugog svetskog rata Sremski Nemci su predstavljali većinsko stanovništvo u Putincima, o čijem životu, osim istorijski spisa, svedoči i devastirana crkva Svetog Ivana Nepomuka.

Za ovu crkvu postoje podaci da je izgrađena 1900. godine, mnogo ranije nego manja pravoslavna crkva u istom mestu, a iseljavanjem Nemaca posle Drugog svetskog rata crkva je ostala u funkcionalnom stanju, iako je bila napuštena.

Prema pisanim izvorima, poslednje bogosluženje/misa u njoj održana je krajem sedamdesetih godina prošloga veka, a velike orgulje za koje se kaže da su među najvećim u Austrougarskoj, bile su upotrebljive i dugo nakon toga. S obzirom na to da danas u Putincima više nema nemačkog življa, a vernika katoličke veroispovesti tek njih nekoliko, nekorištenje ovog sakralnog objekta ostavilo je velikog traga na samom objektu. Neke adaptacije je bilo 1952 i od tada ništa, tek poslednjih godina nešto se popravlja.

Ipak, za nemačku katoličku crkvu u Putincima se sa sigurnošću može reći da je jedna od arhitektonskih lepota Srema.

Župa u Putincima osnovana je davne 1845. godine. a putinačka katolička crkva građena je krajem XIX veka, pa je 1900. godine i završena. U to vreme su najvećim delom u Putincima živeli Švabe-Nemci, i ne postoje podaci da su ikada u ovom mestu živeli Hrvati. Odlaskom remskih Švaba posle Drugog svetskog rata, doselili su se kolonisti mahom sa Korduna, koji su sebi sagradili pravoslavnu crkvu odmah preko puta katoličke. Podaci iz 1875. godine koji su nepouzdani, govore da je u Putincima tada živelo 350 katolika. Mišljenjestručnjaka je da su u taj broj uračunati i vernici iz Žarkovca.

Crkva u Putincima posvećena je svetom Ivanu Nepomuku i ona je na žalost danas pusta i nekorišćena, po stilu je neogotička, sa malo romaničkog, mada po svojoj istorijskoj vrednosti nije prava gotika, ali je jedna od lepših crkava u Sremu.

OVDE MOŽETE SLUŠATI SMART RADIO

(IZVOR: https://www.facebook.com/savsamsremac)

Exit mobile version