Sremskomitrovački portal

SOKO OPET USPORIO! Šta se dešava sa „brzim prugama“ Srema?

Putnici koji svakodnevno koriste železnički prevoz između Beograda i Novog Sada žale se da danima unazad intersiti voz Soko (najbrži voz na prugama u Srbiji), ponovo „štuca“ i usporava i da putovanje njime umesto običajenih 32 do 36 minuta, sada traje 42-44 minuta. Problem je, kako navode, deonica između Stare Pazove i Inđije, gde ovaj ponos srpskih železnica značajno smanjuje brzinu, a na pojedinim delovima čak i nepredviđeno staje. Usporavanja i zaustavljanje, tamo gde ono nije predviđeno, ne bi bili iznenađenje da je reč o pruzi koja je dugo u saobraćaju, a ne o ganc novoj pruzi koja je puštena u rad pre dve i po godine.

Šta je tačno razlog ovome, da li, kao u nekim ranijim slučajevima, krađa dela opreme sa brze pruge i oštećenje infrastrukture na njoj, pokušali smo da saznamo od nadležne Infrastrukture železnice Srbije, ali na naš upit iz ovog preduzeća nisu odgovorili.

Neko bi možda putnicima koji se žale na nepredviđeno duže putovanje intersiti Sokolom rekli: „Šta se žalite, nekada se vozom na toj relaciji putovalo dva i nešto sata, a sad manje od sat.“ Ali stvar je u tome što je danas na celoj ovoj trasi dvokolosečna pruga, što više nema čuvenog „ukrštanja“ vozova i čekanja dok naredni ne prođa, i pritom reč je o potpuno novoj pruzi čija izgradnja je prilično koštala budžet i građane Srbije, zbog čega se, logično, i očekuje da na toj pruzi „sve štima kao podmazano.“

 Ovo poslednje usporavanje intersiti Sokola nije prvo takvo njegovo „saplitanje“. Podsetimo, samo desetak meseci pošto je puštena u rad ova pruga, uvedene su „laganije vožnje“ zbog „loše geometrije koloseka“ na pojedinim deonicama (slučajno ili ne, ali opet na delu Stara Pazova – Inđija, kao i na deonici Beška – Karlovački vinogradi). Ipak, tada je mašinovođama naloženo da se vožnja prilagodi brzini do 160 kilometara na sat, a ne da vozovi prilično smanjuju brzinu kao što je to sada slučaj. Izvođači radova su, u međuvremenu, kako je precizirano, obavili mašinsko regulisanje koloseka na delu brze pruge čime su se stekli uslovi da brzina vozova bude vraćena sa 160 na maksimalnih 200 kilometara na sat, odnosno kako je to projektovano redom vožnje.

Ipak, ovaj problem očekivano početkom 2023. otvorio je niz pitanja – kako je moguće da postoji takav propust na potpuno novoj pruzi, da li uopšte postoji mogućnost da se taj nedostatak ukloni i da se na spornim deonicama brzina vrati na projektovanu, kao i da li postoji odgovornost onih koji su izvodili i nadzirali radove, kako je moguće da ove manjkavosti nisu uočene pre puštanja pruge u rad? Do dana današnjeg precizni odgovori na to javnosti nisu dati.

Jedino što su tada iz Infrastrukture ukazali da je brza pruga Beograd – Novi Sad je još u garantnom roku, koji je na ovim deonicama tri godine (što znači da je i dalje u garantnom roku, prim. eKapija). Kako je tada naglasili, u tom roku izvođač radova na brzoj pruzi u obavezi je da otkloni nedostatke na železničkoj infrastrukturi, ukoliko se dokaže da su oni posledica izvođenja radova.

 U međuvremenu, povremenim usporavanjima na brzoj pruzi kumovale su i pomenute krađe opreme zbog čega je Soko morao delom pruge da ide svega 30 kilometara na sat.

OVDE MOŽETE SLUŠATI SMART RADIO

(D. A./eKapija)

 

Exit mobile version