Dolazi nam period zime sa nižim temperaturama i pravo je vreme da zaštitimo vodomere od smrzavanja i oštećenja. To može da se dogodi i unutrašnjim vodovodnim instalacijama, te je i njima potrebna adekvatna zaštita. Najbolji način zaštite vodomera je toplotna izolacija mernog uređaja postavljanjem, preko njega, termoizolacionog materijala – stiropora, daske, staklene vune ili slame.
Takođe i poklopci na vodovodnim šahtovima treba da budu dobro zatvoreni i da se ne otvaraju na niskim temperaturama kako ne bi došlo do smrzavanja vodomera i vode u cevima. Prema rečima Ranka Drinića, rukovodioca RJ Izgradnja i održavanje vodovodne i kanalizacione mreže, dodatna zaštita je i lepljenje stiropora odmah ispod samog poklopca.
„Treba povesti računa i o vodovodnoj instalaciji i preventivno izvršiti toplotnu izolaciju cevi u prostorijama koje se manje ili uopšte ne greju. Naročito mogu biti ugroženi vodomeri koje se nalaze u podrumima stambenih objekata, jer hladnoća ulazi kroz razbijene prozore na mestima gde se o tome ne vodi računa. Potrebno je zatvoriti prozore i popraviti oštećenja“, upozorava Drinić.
Dvorišne česme bi trebalo isključiti, a dvorišne vodovodne instalacije isprazniti ili preventivno i blagovremeno zaštititi. U objektima u kojima nema potrošnje vode tokom zime preporučuje se zatvaranje
dotoka vode i ispuštanje vode iz instalacija, kako ne bi došlo do smrzavanja i pucanja mernog instrumenta i cevi.
Ukoliko se preduzmu sve neophodne mere korisnici će izbeći prekide vodosnabdevanja u objektima, a koje su posledica havarija usled smrzavanja cevi i vodomera, kao i troškove njihove sanacije. Prema gradskoj Odluci o vodovodu, korisnici su dužni da vode računa o unutrašnjim vodovodnim instalacijama (od vodomera ka objektu i u samom objektu) i da spreče njihovo oštećenje. Ukoliko dođe do havarije na njima, troškove sanacije snose korisnici.
OVDE MOŽETE SLUŠATI SMART RADIO
(Lj. Janković)