BEZBEDNA vožnja taksijem: SAVETI za solo putovanja

0
841

Taksi vožnja je mnogima omiljeno sredstvo prevoza, posebno kada smo suočeni s katastrofalnom stiuacijom s parking prostorom. Cena taksi vožnje je, u našoj zemlji, i dalje manje-više pristupačna svima, posebno ako za kratko vreme moramo stići na željenu destinaciju. U svom gradu verovatno lako možete prepoznati i “divljake”, odnosno vozače taksija koji rade van udruženja i propisa i neretko dupliraju cenu vožnje (na kraju vožnje ne možete ni da se bunite, jer nema taksimetra).

Ako se nađete u drugom gradu, ili čak drugoj državi, verovatno ćete oklevati da pozovete taksi jer, pored udarca po novčaniku, na umu imate i svoju bezbednost. Kako da se postarate da vožnja taksijem uvek bude bezbedna?

Saveti pre vožnje taksijem

Pre nego što napustite svoj dom, pobrinite se da aktivirate sigurnosni sistem. Duže odsustvo od kuće (posebno ako živite sami), kriminalci mogu iskoristiti da potpuno opustoše prostor. Ukoliko planirate da u svoj dom ili poslovni prostor ugradite savremene sisteme tehničke zaštite, predlažemo da proverite ponudu kompanije Videomont. Kompanija Videomont nastoji da u svoju ponudu uvrsti isključivo vrhunska sigurnosna rešenja renomiranih svetskih proizvođača i da na taj način svojim klijentima garantuje sigurnost imovine i prostora, dok se oni opuštaju na odabranim destinacijama.

Ako imate rezervaciju u hotelu koji je udaljen od aerodroma/autobuske/železničke stanice, proverite da li recepcija hotela može rezervisati taksi vozilo za vas. Ova opcija je posebno privlačna ako na destinaciju stižete u kasnim noćnim ili ranim jutarnjim časovima. Taksi vozila ja tada teže naći, a i verovatno ne želite da ih sami tražite po ulici. Na ovaj način ćete biti sigurni da je odabran taksi legalno registrovan za pružanje te usluge. Vodite računa da ulazite samo u licencirana vozila, koja su povezana s udruženjem. U suprotnom možete postati žrtva prevare ili krađe.

Taksista vam može ponuditi pregršt vrednih informacija o aktuelnim događajima u gradu, gužvi u saobraćaju, radu na putevima i uopšte o trenutnom stanju. Međutim, uvek imajte na umu da se ne radi o proverenim i zvaničnim informacijama, te ih nemojte uzimati zdravo za gotovo. Savet je da sa taksistom ne delite lične informacije, nego da komunikacija ostane na nivou opuštenog ćaskanja.

Savetujemo i da omogućite praćenje putem GPS aplikacije na vašem telefonu. Tako vaši bližnji u svakom trenutku mogu pratiti gde se nalazite tokom vožnje i blagovremeno odreagovati ako primete sumnjivu aktivnost. Bliske osobe stavite na speed dial, a ako putujete u stranu zemlju, obavezno umemorišite i brojeve telefona njihovih hitnih službi.

U pojedinim taksi vozilima je dostupno plaćanje putem kartice. Međutim, u našoj zemlji to i dalje nije standard, pa je plaćanje uglavnom gotovinsko. Potrudite se da kod sebe uvek imate novčanice u manjim apoenima domaće valute, kako biste taksisti mogli da date približno tačan iznos za pređenu kilometražu. Ako kod sebe imate samo krupne novčanice, taksista možda neće moći da vam vrati kusur ili će predložiti da cifru koju pokazuje taksimetar “zaokruži” na daleko veći iznos. Nemojte se razmetati gotovinom u vozilu, niti pokazivati koliko imate novca u novčaniku ako želite da ostanete bezbedni.

Saveti tokom vožnje taksijem

Ako vas taksista pita da li želite da birate rutu kojom ćete stići na željenu destinaciju, izbor mu možete prepustiti, ali sve vreme putanju možete pratiti putem aplikacije Google maps (i to taksisti možete dati do znanja). Na ovaj način ćete izbeći situaciju da vas taksista “voza u krug”, kako bi “nabudžio” iznos koji pokazuje taksimetar. Ako primetite nešto sumnjivo, ne libite se da mu se obratite.

Predlažemo i da cenu vožnje dogovorite pre ulaska u taksi. Naravno, taksista vam neće moći reći iznos u cent, ali će iskusni vozači moći da vam daju prilično preciznu procenu. Ako vam iznos odgovara, započnite vožnju.

Najbezbednije mesto za sedenje u taksiju je zadnje sedište. Iako je mnogima neprijatno da se voze nazad kada putuju sami taksijem, tako ostavljate više prostora između vas i nepoznatog vozača. Pored toga, na ovaj način sebi ostavljate dva moguća izlaza (leva i desna vrata), a i lakše ćete osmotriti ponašanje vozača ako se nalazi ispred vas.

Mada prvu vožnju taksijem u gradu koji do sada niste posetili lako možete doživeti kao prvu avanturu i priliku da osmotrite grad, savetujemo da se ne opuštate u potpunosti. Povremeno proveravajte stanje na taksimetru i odabranu rutu. Biće dovoljno vremena za obilazak znamenitosti kasnije.

Ako se upustite u razgovor s taksistom, iskoristite priliku da napomenete da vas neko čeka na određenoj lokaciji ili da bi sa nekim uskoro trebalo da se nađete. To znači da će bliska osoba sigurno odreagovati ako se na odredištu ne pojavite u dogovoreno vreme.

Ako ste u prilici, savladajte par osnovnih fraza lokalnog jezika. Većina taksista će poznavati engleski u dovoljnoj meri da se sporazumete oko vožnje, ali bi svakako bilo dobro da umete da se sporazumete i na lokalnom jeziku. Ukoliko ne poznajete jezik, pre ulaska u vozilo proverite s vozačem na kojem jeziku se možete sporazumeti.

Bezbednost tokom boravka u stranoj zemlji ili drugom gradu uvek mora biti prioritet. Međutim, nije potrebno da sve vreme budete “na iglama” i tako upropastite ceo boravak. Iskoristite navedene savete kao smernice pre i nakon vožnje taksijem i nemate razloga za brigu. Srećan put!

OVDE MOŽETE SLUŠATI SMART RADIO

(Srbijanka Stanković)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here