U poslednjih par godina sve se vise piše o glutenu kao o nečemu veoma lošem i često se savetuje da se u potpunosti izbaci iz ishrane.
Takođe i u marketima sve češće nailazite na proizvode sa natpisom “Gluten free”. Mnogi ljudi koji nisu alergični na gluten će posegnuti za tim proizvodima jer misle da je bezglutenska ishrana zdravija.
Međutim, da li je gluten zaista toliko štetan?
Za određene ljude da, tj. za one koji boluju od glutenske enteropatije (celijakije) kao i za osobe koje su intolerantne na gluten. Celijakija je nasledno obolenje koja se karakteriše oštećenjem epitela ćelija tankog creva i trajnim nepodnošenjem glutena. Bolest počinje kod odojčadi posle nekoliko nedelja po uvođenju mešovite ishrane. Međutim, intolerancija može da se javi u bilo kom uzrastu.
Šta je ustvari gluten? Gluten je protein koji se sastoji od glutenina i glijadina i nalazi se u brašnu. Deluje kao lepak i omogućava formiranje testa. Nalazi se u pšenici, raži, ječmu. Takođe se iz ishrane izbacuje i ovas iako on prirodno ne sadrži gluten, pošto je često kontaminiran glutenom.
Koji su simptomi intolerancije na gluten? Bolovi u stomaku i grčevi, nadimanje, zatvor, dijareja, anemija, slabost, gubitak težine, gubitak apetita, razdražljivost i napetost. Putem testova možemo da utvrdimo da li smo intolerantni.
Kao terapija se propisuje strog bezglutenski režim ishrane. Pacijenti moraju izbegavati sva brašna koja sadrže gluten kao i pahuljice i proizvode. Takođe se trebaju izbaciti i alkoholna pića od žita (viski, pivo,burbon i likeri). Gluten sadrže i industrijski proizvodi u čiji sastav ulazi brašno sa glutenom ili kojima se gluten dodaje (sladoled, kečap, čips, čokoladni napici, umaci, sosovi, majonez, gotovi proizvodi od mesa, industrijski proizvodi od krompira, panirana riba).
Fermentisani mlečni proizvodi takođe mogu da sadrže gluten. Takođe, može da se nađe u bombonama, čokoladi, pudingu, sredstvima za zgušnjavanje hrane, prašku za pecivo, industrijskim supama, žvakama.
Šta sme da se jede? Dozvoljen je kukuruz, pirinač, proso, heljda, povrće, voće, meso, riba, jaja, mleko, kiselo mleko, jogurt, sir, ulja, mast.
Veoma je bitno i pažljivo čitati deklaracije proizvoda.
Ako na nekom proizvodu piše da je “gluten free”, ne znači da je zdrav. Često takvi proizvodi sadrže veću količinu masti, šećera i soli, a mogu da imaju i visok glikemijski indeks.
Bezglutenska dijeta često može da dovede do deficita gvožđa, folata, kalcijuma, vitamina B12 i cinka i zbog toga treba da se vodi računa da se obezbede ovi vitamini i minerali unosom namirnica koje ne sadrže gluten ili suplementima.
Ako sumnjate da ste intolerantni na gluten, preporučujem vam da prvo uradite test pre prelaska na bezglutenski režim ishrane. Ukoliko se pokaže da niste intolerantni nema potrebe da izbacite gluten iz svoje ishrane.
Snežana Simić,
nutricionista – dijetetičar
Kontakt: simicsnezana022@hotmail.rs
kontakt telefon: 060 1403050