Izazovi sa kojima se suočavaju poljoprivredna gazdinstva manjeg i srednjeg obima proizvodnje uopšte nisu mali. Već godinama se vodi borba za svaki hektar obradive površine koji se uzima u najam, jer vlasnici poljoprivrednog zemljišta isto najčešće u arendu daju velikim poljoprivrednim proizvođačima i kombinatima. Ograničeni količinom useva koje mogu da zaseju, mali proizvođači se bore i sa dotrajalom mehanizacijom, kao i sa uslovima na koje je nemoguće uticati – atmosferskim prilikama, štetočinama, bolestima koje napadaju useve.
Kada dođe vreme žetve i konačnog ubiranja profita, vesti nisu ništa vredrije. Otkupna cene žitarica, bilo da je u pitanju žito ili kukuruz, najmanja je po prispeću zrna. Tada je tržište zasićeno ponudom, što velikim kompanijama omogućava da diktiraju cene, koje se “malima” nikako ne isplate. Profit se na kraju svodi na pozitivnu nulu, profita maltene da i nema, nakon celogodišnjeg rada i truda.
Kako mali proizvođači mogu da zarade više?
Da li je ove probleme moguće rešiti u korist malih proizvođača? Da, rešenje postoji – potrebno je samo sačekati bolju otkupnu cenu, koja se formira već tokom zime, kada ponuda nije obilna kao krajem leta. Kako bi realizacija ovog plana bila moguća, zrno je potrebno osušiti, upakovati i skladištiti, tako da ne izgubi na kvalitetu. Za to su potrebna ulaganja u mehanizaciju – mini sušaru i mašinu za pakovanje u džakove. Pored toga potrebno je obezbediti i prostor za skladištenje.
Sušenje žitarica
Kako bi mogli da sačekaju bolju otkupnu cenu, žito i kukuruz moraju da budu osušeni. Kod večine malih poljoprivrednih gazdinstava žitarice se suše u čardacima i ambarima, prirodnim putem, što je proces koji u mnogome zavisi od vremenskih prilika i atmosferskih padavina.
Ulaganje u mini sušaru je višestruko isplativa investicija. Mini sušare su napravljene od metala otpornih na vremenske prilike, ekonomične su i pogodne za sušenje svih vrsta žitarica, a istovremeno mogu poslužiti za njihovo kasnije skladištenje!
Posedstvom mini sušare ostvaruju se brojne prednosti – vreme žetve je nezavisno od vremenskih prilika, jer se sušenje može sprovesti odmah po dovoženju zrna sa njive. Zrna će sušenjem očuvati kvalitet, biće zaštićena od gljivica i buđi, preventivno će se delovati na gubitke, a dobro osušene žitarice mogu se skladištiti na duži vremenski period. Na ovaj način se smanjuju troškovi uslužnog sušenja, kvalitet žitarica je očuvan, a mala poljoprivredna gazdinstva nisu zavisna od velikih firmi koje uslužno vrše sve ove procese.
Pakovanje žitarica
Nakon sušenja žitarice je neophodno upakovati kako bi se očuvao njihov kvalitet i sprečio uticaj atmosferskih padavina ili štetočina.
Pakovanje žitarica na malim poljoprivrednim gazdinstvima najjednostavnije je sprovesti uz pomoć pakerice. Pakerice ili mašine za pakovanje u vreće automatski vrše proces uvrećavanja, a zavisno od modela uređaja, vrste materijala koji se pakuje i količine, mogu da upakuju i do 800 vreća za samo sat vremena. Automatske autokorektivne vage u kombinaciji sa dozirnim sistemima pružaju precizno punjenje u opsegu od 5 do 50 kg.
Profesionalne pakerice su predviđene za pakovanje zrnastih, sitno zrnastih i praškastih materijala – dakle pogodne su za žitarice, pelete, orahe, leguminoze i brojne druge sirovine. Pakovanje se vrši u vreće napravljene od tekstila, plastike (PP/PE) ili papira (natron). Jednostavno se instaliraju, a ceo proces uvrećavanja obavlja se automatski.
Vreće sa žitaricama jednostavno se zatvaraju uz pomoć portabl industrijskih šivaćih mašina koja su malih dimenzija i jednostavne za rukovanje – jednostavno prinesite mašinu šavu džaka, a on će ga automatski prošiti čvrstim industrijskim koncem, praveći dvostruki šav.
Investicije u mini sušaru i mašinu za pakovanje u vreće su investicije koje se isplate. Pored toga što poljoprivredni proizvođači neće plaćati uslugu sušenja i pakovanja, oni pored sušenja i pakovanja sopstvene robe ovu uslugu mogu ponuditi i drugim gazdinstvima. Na taj način će se ostvariti brz povrat uloženih sredstava, nezavisno od prodaje samih žitarica.
Skladištenje žitarica
Skladištenje žitarica je izuzetno važno za očuvanje kvaliteta, a i proces skladištenja se pojednostavljuje kada su žitarice dobro pripremljene – osušene i upakovane. Vreće sa žitaricama se mogu skladištiti u mini sušarama, koje služe i kao mini silosi, a kao skladišni prostor mogu poslužiti i tradicionalni ambari, čardaci ili tavani. Zrna upakovana u vreće od polipropilena ili polietilena biće savršeno očuvana nezavisno od vremenskih prika.
Mala ulaganja u pomoćnu mehanizaciju dugoročno mogu da budu veoma isplativa investicija – na ovaj način mala poljoprivredna gazdinstva mogu da sačekaju cene otkupa žitarica koje će pokriti ulaganja i doneti profit, umesto da posluju sa gubicima kao svih prethodnih sezona.
OVDE MOŽETE SLUŠATI SMART RADIO
(LJiljana Bugarin)