Kako visoke temperature utiču na zdravlje starijih osoba?

0
470

Letnje vrućine ne predstavljaju samo neprijatnost – za starije osobe mogu biti ozbiljna zdravstvena pretnja. 

Telo u trećem dobu teže reguliše toplotu, a hronične bolesti dodatno pogoršavaju situaciju. 

U nastavku saznajte kako da prepoznate rizike i zaštitite sebe ili svoje bližnje tokom toplih dana.

Koje zdravstvene rizike donosi vrućina starijim osobama?

Sa starenjem dolazi do promena u funkciji znojnih žlezda, krvnih sudova i regulaciji telesne temperature, zbog čega organizam teže podnosi visoke spoljne temperature

Starije osobe često imaju smanjen osećaj žeđi, pa ne unose dovoljno tečnosti, što povećava rizik od dehidratacije. U kombinaciji sa hroničnim oboljenjima, poput dijabetesa, kardiovaskularnih ili bubrežnih bolesti, posledice mogu biti ozbiljne – od pada pritiska i vrtoglavice do toplotnog udara.

Posebnu pažnju treba posvetiti i smanjenim senzornim sposobnostima, poput sluha. Uslovi kao što su zatvoreni prozori, klima uređaji i buka sa ulice dodatno otežavaju komunikaciju i snalaženje. 

Ukoliko primetite da osoba teže reaguje na zvučne signale ili ne registruje razgovor, posetite Audiovox i upoznajte se sa savremenim slušnim aparatima koji mogu olakšati svakodnevnu komunikaciju, posebno u uslovima pojačane buke.

Važno je da starije osobe tokom toplih dana ostanu u hladu, unose dovoljno tečnosti i izbegavaju napor. Ako su izložene vrućini, organizam može brzo izgubiti sposobnost da se rashladi, što dovodi do toplotne iscrpljenosti, a u najtežim slučajevima i do toplotnog udara, koji zahteva hitnu medicinsku pomoć. Reagujte na vreme i prepoznajte rane simptome poput suve kože, glavobolje, konfuzije i slabosti.

Koji faktori dodatno povećavaju osetljivost na toplotu?

Nije svaka osoba iste osetljivosti na visoke temperature. Stariji organizam se sporije prilagođava spoljašnjim uslovima, što znači da im je potrebno više vremena da se naviknu na nagle promene vremena. Ako se prelaz iz umerene u vrelu klimu desi naglo, telo ne stigne da uspostavi mehanizme rashlađivanja.

Jedan od ključnih faktora jeste uzimanje lekova koji utiču na regulaciju tečnosti u organizmu, kao što su diuretici, beta-blokatori, antihistaminici i antidepresivi. Ovi lekovi mogu ometati prirodne procese hlađenja i dodatno povećati rizik od dehidratacije. Uvek je preporučljivo da u dogovoru sa lekarom proverite kako terapija koju koristite može uticati na podnošenje toplote.

Osobe koje žive same često su izložene većem riziku jer nemaju nekoga ko bi pratio njihovo stanje ili im ukazao da je vreme za osveženje ili unos tečnosti. 

Takođe, stanovi na višim spratovima, posebno u zgradama bez dobre izolacije, mogu biti znatno topliji od okoline. Ako nemate klima uređaj, važno je da prostor provetravate rano ujutru i kasno uveče, a tokom dana koristite zavese i hladovinu za zaštitu.

Dodatni faktor rizika predstavljaju i mentalna stanja, poput demencije, koja mogu otežati prepoznavanje signala koje telo šalje kada mu je prevruće. Zato je važno da bliski članovi porodice i negovatelji znaju na šta da obrate pažnju i da preduzmu odgovarajuće mere kako bi zaštitili zdravlje starijih osoba.

Kako organizovati svakodnevni život tokom velikih vrućina?

Jedan od osnovnih koraka jeste planiranje aktivnosti u skladu sa vremenskim uslovima. Starije osobe bi trebalo da sve fizičke aktivnosti, kao što su joga, šetnje, kupovine ili odlazak kod lekara, obave u ranim jutarnjim ili kasnim večernjim satima, kada je temperatura znatno niža. Tokom dana treba ostati u zatvorenom i rashlađenom prostoru.

Ishrana treba da bude lagana i bogata tečnošću – supama, voćem i povrćem koje sadrži visok procenat vode, kao što su lubenica, krastavac, paradajz i breskva. Izbegavajte masnu i tešku hranu, kao i prekomerno konzumiranje kafe i alkohola, jer oni dodatno doprinose gubitku tečnosti iz organizma.

Važno je oblačiti se slojevito, u laganoj, svetloj i prirodnoj garderobi (pamuk, lan), koja omogućava koži da diše. Kapa sa širokim obodom, naočare za sunce i bočica vode u torbi trebalo bi da budu obavezni deo letnje opreme.

Ne zaboravite na redovno rashlađivanje tela. Tuširanje mlakom vodom više puta dnevno može pomoći da se organizam osveži i lakše izbori sa toplotom. Ako ne koristite klima uređaj, ventilatori i mokri peškiri na čelu ili vratu mogu biti korisna alternativa.

Za kraj, komunicirajte redovno sa starijima u porodici, čak i ako živite daleko. Kratak telefonski poziv svakog dana dovoljan je da se uverite da su dobro, hidrirani i bezbedni, jer pravovremena pažnja može spasiti zdravlje, pa i život.

Zašto je važno slušati signale tela u trećem dobu?

U starijem životnom dobu, telo često šalje suptilne signale kada mu nešto ne prija – bilo da je u pitanju prekomerna toplota, dehidracija ili napor. Međutim, mnogi te signale zanemaruju ili ih pogrešno tumače kao „normalne posledice starenja“. To može biti ozbiljna greška, jer pravovremeno prepoznavanje nelagodnosti može sprečiti ozbiljnije komplikacije

Ako osetite umor, mučninu, vrtoglavicu ili primetite da vam je koža suva i topla, ne odlažite reakciju – sklonite se u hlad, popijte vodu i odmorite. Takođe, važno je da obratite pažnju i na promene u ponašanju, koncentraciji ili ravnoteži. Ne ignorišite osećaj slabosti, jer čak i blagi simptomi mogu biti znak toplotne iscrpljenosti. 

Briga o sebi počinje slušanjem sopstvenog tela – a to je veština koju treba svakodnevno negovati, posebno kada temperature rastu i organizam je pod dodatnim opterećenjem.

Briga o starijima tokom letnjih meseci zahteva dodatnu pažnju i prilagođavanje svakodnevnih navika. 

Vrućine nisu samo neprijatnost – one mogu predstavljati ozbiljnu pretnju, naročito ako se zanemare prvi simptomi. Preventivne mere i pravovremena reakcija su ključne.

OVDE MOŽETE SLUŠATI SMART RADIO