Vitamin C je jedan od najispitanijih vitamina. U organizmu učestvuje u mnogim važnim procesima. Bitan je za sintezu kolagena, karnitina, a učestvuje i u sintezi masnih kiselina. Značajan je za razvoj i regeneraciju tkiva, kostiju i zuba. Ima značajnu ulogu u metabolizmu glukoze, gvožđa, holesterola i folata.
Nedovoljan unos može dovesti do avitaminoze. Nedostatak vitamina C se najčešće javlja kod dece, alkololičara i starijih osoba. Izraziti nedostatak vitamina C dovodi do bolesti koja se zove Skorbut. Dešavaju se promene na kostima, zubi počinju da se klimaju, a desni su otečene i krvare. Danas su slučajevi skorbuta retki, ali se često srećemo sa delimičnim nedostatkom vitamina C. Simptomi mogu proći i neopaženo. Dolazi do fizičkog i intelektualnog zamora, krvarenja desni, sklonosti ka infekcijama.
Kada se uzimaju velike doze vitamina C, procenat njegove apsorpcije se smanjuje, a izlučivanje putem mokraće se povećava. Ako se uzimaju velike doze ovog vitamina, može doći do pojave bubrežnog kamenca.
Vitamin C je i antioksidans. Važan je za ojačavanje imuniteta, tako da se preporučuje povećanje doze u toku prehlade i drugih bolesti.
Izuzetno je osetljiv na toplotu i svetlost i zbog toga kuvane namirnice gube veći deo ovog vitamina. Slična situacija je i sa konzervisanom hranom. To je dodatni razlog da se upotrebljavaju sveže namirnice.
Gde ima najviše vitamina C?
Nalazi se u svežem voću i povrću. Najviše ga ima u šipku, citrusnom voću, ribizlama, kupinama, paprici, paradajzu, kupusu i lisnatom povrću.
Preporučuje se da odrasle osobe unose oko 75 mg dnevno, dok se potrebe za ovim vitaminom povećavaju u toku trudnoće i dojenja.
Snežana Simić,
nutricionista – dijetetičar
Kontakt: simicsnezana022@hotmail.rs
kontakt telefon: 060 1403050