Nova ili polovna grafička kartica – koje su prednosti i mane?

0
437

Nije nikakva tajna da vrhunski računarski sistem može da bude prilično skup i da nabavka kvalitetnih komponenti zahteva značajne novčane izdatke. Kao jedan od najvažnijih delova svakog hardvera, grafička kartica ima značajan finansijski udeo u sastavljanju ili unapređenju performansi računara. Ali ako želite da igrate najnovije video igre, ako se bavite 3D modelovanjem ili grafičkim dizajnom, moraćete da svoj kompjuter opremite kvalitetnom grafičkom karticom.

Jedna od prvih stvari koja vam može pasti na pamet kada planirate budžet je kupovina polovne GPU. Dva su osnovna razloga zašto se korisnici odlučuju za ovu opciju. Prvi je da se uštedi nešto novca, a drugi da se za približno istu vrednost dobiju bolje performanse grafičke karte. Međutim, iako je moguće nabaviti dobru polovnu grafiku, ovakva odluka je uvek rizična.

Sa druge strane, kupovinom nove grafičke kartice nećete moći da uštedite, ali ćete dobiti tačno ono što piše u specifikaciji, kao i garanciju na proizvod. To je posebno važno ako ste profesionalni grafički dizajner, programer video igrica ili gejmer. Evo šta biste sve trebali da znate pre nego što donesete odluku o kupovini.

Performanse i nova tehnologija su bitne gejmerima i profesionalcima

Nove grafičke karte dolaze sa većom cenom, ali i sa najnovijim tehnologijama. Sa lakoćom podržavaju igrice i softvere najnovije generacije i nude bolje performanse u odnosu na starije modele. Novine poput Ray Tracing i DLSS tehnologije omogućavaju gejmerima da dožive vrhunsko iskustvo u gaming-u.

Kada govorimo o polovnim grafičkim karticama, one takođe mogu pružiti solidne performanse, ali su najčešće u pitanju starije generacije GPU-a koje ne podržavaju najnovije tehnologije. Osim što nećete moći da vidite senku u realnom vremenu (Ray Tracing) ili da renderujete odnosno skalirate sliku bez velikog gubitka kvaliteta (DLSS), verovatno nećete moći ni da pokrenete najnovije igre. S obzirom da grafička kartica treba da vam potraje duži niz godina vrlo je diskutabilno da li ćete u budućnosti moći da sa polovnom grafikom obavljate sve zadatke na svom računaru.

Izbor GPU-a zavisi od cene i budžeta koji imate na raspolaganju

Kupovina polovne grafičke kartice ima neke veoma privlačne prednosti. U prvom redu, to je cena. Već korišćene grafičke kartice mogu biti i do 50% jeftinije od novih modela sa približno istim karakteristikama. Ukoliko kuburite sa budžetom i nemate dovoljno novca na raspolaganju, a potreban vam je GPU određenih karakteristika, možda vredi rizikovati.

Osim cene, vrlo malo toga se još može reći što bi išlo u korist polovnih grafičkih karti. Eventualno, ukoliko naletite na dobru očuvani primerak, koji besprekorno radi duži vremenski period, znaćete da je u pitanju pouzdana grafika. S obzirom da u najvećem broju slučajeva ne postoji mogućnost provere, moraćete prodavcu da verujete na reč.

Sa druge strane, ako nemate problema sa budžetom, onda je nepotrebno postavljati pitanje koja opcija je bolja. Jedini izbor koji vam ostaje je konkretan model. Ali i tada ne žurite da kupite najskuplji GPU koji se prodaje. Razmislite prvo o tome za šta će vam koristiti i uvek birajte grafiku sa povoljnim odnosom cena – kvalitet. To je jedini ispravan put da ne potrošite puno a da dobijete karticu koja će zadovoljiti sve vaše potrebe.

Vodite računa i o tome kako su se do sada pokazali određeni modeli grafičkih kartica. Iskustva korisnika govore da su pojedini GPU-ovi radili perfektno, dok drugi nisu toliko dobri. Ukoliko kupujete najnoviji model, usled nedovoljnog testiranja može se dogoditi da cela serija ili neki od modela ima skrivene nedostatke, mada je to zaista redak slučaj. Ipak, naša je preporuka da kada izađe najnoviji model grafičke kartice ne žurite odmah da ga kupite. Sačekajte neko vreme da vidite kako će se pokazati kod drugih korisnika

Pouzdanost i rizik od kvarova

Sa novom grafičkom karticom dobijate garanciju. Ona pokriva sve potencijalne kvarove koji nisu posledica fizičkog oštećenja nastalog nemarnim rukovanjem. Za električne uređaje i elektronske kompone garancija traje najmanje dve godine ali može biti i duža, zavisno od proizvođača i modela. Njome proizvođač garantuje za kvalitet proizvoda, a kupac štiti svoja potrošačka prava. Dakle, u slučaja bilo kakvih problema u garantnom roku, imate pravo na besplatnu popravku ili zamenu.

Korišćene grafičke kartice nemaju garanciju ili u najboljem slučaju imaju ograničenu, što znači da ćete otklanjanje svih eventualnih nedostataka morati sami da platite. Ipak, neki starije serije GPU-a su toliko na glasu i toliko su pokazale svoju pouzdanost da se rado kupuju čak i polovne. Naravno, cena takvih modela se uvek “drži” dobro.

Energetska efikasnost – jedna do ključnih karakteristika za rudarenje

Tržište grafičkih kartica je ogromno, pa ne čudi što se najveće kompanije poput Nvidie i AMD-a utrkuju koja će gejmerima, rudarima i svim drugim korisnicima računara predstaviti bolji i efikasniji GPU.

Jedna od važnih karakteristika na koje kompanije obraćaju pažnju, a posebno rudari kripto valuta, je energetska efikasnost. Nove grafičke karte imaju bolju energetsku efikasnost, što znači da troše manje energije u poređenju sa modelima sličnih karakteristika starije generacije. Takođe, manje se zagrevaju pa je potrebno i slabije hlađenje, što opet ima za posledicu manji utrošak električne energije i jeftiniji mining (kopanje digitalnog novca).

Kada su u pitanju gejmeri, energetska efikasnost i slabije zagrevanje može značiti da će grafička kartica raditi tečnije, da neće biti pregrevanja i seckanja u toku gejminga. Za razliku od gejmera, rudari kripto valuta često zarad bržeg iskopavanja digitalnog novca vezuju više grafičkih kartica (često do 8) u jedan sistem, takozvani mini rig. Sa tolikim brojem GPU-ova potrošnja energije se brzo umnožava, te je od velike važnosti da grafičke kartice budu energetski efikasne. 

Kompatibilnost i podrška

Kada birate između nove i polovne grafičke kartice kompatibilnost i podrška mogu biti važni faktori koji značajno utiču na vaše iskustvo sa grafičkom karticom, bilo da je koristite za gaming, renderovanje, grafički dizajn ili obradu fotografija i slika.

Nove GPU su dizajnirane da budu kompatibilne sa najnovijim matičnim pločama, procesorima i drugim komponentama u računarskom sistemu. Takođe, proizvođači redovno ažuriraju drajvere kako bi poboljšali performanse, dodali nove funkcije i ispravili eventualne greške. Na kraju, tu je i podrška za najnovije tehnologije koje poboljšavaju iskustvo, pre svega u gaming-u.

Za razliku od novih, polovne grafičke kartice mogu imati problema sa kompatibilnošću i instaliranjem, pogotovo na novijim modelima matičnih ploča. Mogu imati i problema sa drajverima za novije operativne sisteme. Ukoliko kupujete polovni hardver, posebno ako je starijeg datuma proizvodnje, sigurno je da će i podrška od strane proizvođača biti nešto slabija.

Umesto zaključka

Dok kupovina polovne grafičke kartice može izgledati privlačno zbog niže cene, dugoročno gledano nova GPU je svakako mudrija investicija. Sa novom grafičkom kartom dobijate vrhunske performanse, sigurnost u vidu garancije, bolju energetsku efikasnost i potpunu kompatibilnost sa novim tehnologijama.

Ako razmišljate o unapređenju vašeg računara i želite da budete sigurni da će vas kartica dugo služiti bez problema, kupovina novog modela je pravi izbor. Ukoliko ste se do sada dvoumili, nadamo se da smo vam pružili dovoljno razloga da odaberete novo umesto polovnog.

OVDE MOŽETE SLUŠATI SMART RADIO

(Srbijanka Stanković)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here